WIOSENNE PORZĄDKI - 10 sposobów na to, by lepiej panować nad domem. - GREEN CANOE

WIOSENNE PORZĄDKI – 10 sposobów na to, by lepiej panować nad domem.

Któż nie wyczekuje już wiosny? Założymy się, że wielu z was tupta już niecierpliwie nogami – wyczekując słońca i możliwości częstszych spacerów. Także w domowych przestrzeniach aż chce się coś pozmieniać, poprzestawiać, uporządkować. Ale zanim przemeblowanie, najpierw ogarnięcie domowej przestrzeni.  Dziś przedstawimy Wam 10 sposobów na to, by lepiej panować nad domem. Przemyślane porządki sprawią, że nasze domy będą czyste, zdrowe, a przede wszystkim mając poczucie, że „panujemy nad tematem”, poczujemy od razu dobrą, wiosenną energię. Gotowi? Zaczynamy! :)

 


1. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. PRZEGLĄDAMY SZUFLADY i SZAFKI.

 Tak z ręką na sercu – kiedy ostatni raz opróżniliście swoje biurka albo szafki np. w salonie? Prawdopodobnie znajdują się tam teraz rzeczy, o których zapomnieliście albo w ogóle już ich nie potrzebujecie. Wyjmijcie ich całkowitą zawartość i zdecydujcie, co Wam się przyda a co można wyrzucić. Wnętrza szuflad przetrzyjcie wilgotną ściereczką skropioną aromatycznym olejkiem np. lawendowym ( nada to szafce połysku oraz aromatycznego zapachu we wnętrzu mebla). Ta sama sytuacja z pokojami dziecięcymi – czy wszystko co tam znajdziemy na pewno jest niezbędne? Po ogarnięciu szuflad i szafek, będziecie zadziwieni jak wiele miejsca zyskaliście.


2. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem – AKTUALIZUJEMY BIBLIOTEKĘ.

Sterta magazynów czy książek po które na pewno nie sięgniecie drugi raz, ulotek reklamowych czy pojedynczych kartek. Macie je u siebie w domu? Jeśli tak, to czas to zmienić. Im więcej rzeczy niepotrzebnych będzie zalegało na Waszych półkach – tym bardziej będziecie mieli wrażenie domu, nad którym już nie panujecie. Przejrzeliśmy szuflady – czas na regały i półki. Książki czy magazyny, których nie będziecie już czytać można sprzedaż lub oddać do pobliskiej biblioteki.

najlepsze pomysły na wiosenne porządki


3. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. UDOSKONALAMY ORGANIZACJĘ KUCHNI.

Być może do tej pory nie było na to czasu, albo nie mieliście pomysłu – jak zorganizować kuchnię tak, by była funkcjonalna i przyjazna. Najczęściej narzekamy na brak miejsca, warto więc zbadać stan naszych naczyń i ich ilość. Czy na pewno korzystamy często ze wszystkich garnków? Może część z nich jest nam tak naprawdę niepotrzebna? A nasze przybory kuchenne? na pewno nie ma w kuchni takich, które są połamane, zużyte, niedziałające? Usuwając zbędne lub zniszczone naczynia, zyskacie sporo miejsca, a samo uporządkowanie w szafkach da Wam poczucie panowania nad wszystkimi kuchennymi akcesoriami.


4. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem – SPRAWDZAMY TERMINY WAŻNOŚCI.

Przyprawy kuchenne, kosmetyki, leki – potrafimy trzymać je latami, nie zważając na to czy nadal są przydatnie do użycia lub spożycia. Jeżeli nie jesteście pewni czy dana przyprawa/lek jest jeszcze dobry, ponieważ np. przesypaliście ją do słoiczka, albo zginęło opakowanie oryginalne – najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się takich produktów. Przede wszystkim w trosce o własne zdrowie.

najlepsze porady na wiosenne porządki


5. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. REORGANIZACJA GARDEROBY.

Porządki w garderobie, a dokładnie posprzątanie damskiej szafy to prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz podczas wiosennych porządków:). Kobietom bowiem trudno jest rezygnować z ubrań- bo zawsze mają nadzieję, że „schudną”, „się jeszcze przyda” lub że „wróci moda”. Jeżeli z góry wiecie, że to zadanie przysporzy Wam wiele dylematów to przygotujcie sobie trzy pudła z napisami: „TAK”, „NIE”, „NIE WIEM”. Do pudła z napisem „TAK” lądują ubrania, które z pewnością chcecie zachować. Pudło „NIE” to ubrania, których na pewno nie chcecie zatrzymać. Ostatnie pudło przeznaczone jest na ubrania, których nie jesteście pewne i karton ten na chwilę schowajcie. Jeżeli w przeciągu miesiąca nie sięgniecie po ubrania z tego pudła oznacza to, że ich nie potrzebujecie i z czystym sumieniem możecie oddać np. przyjaciółce.


6.  10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. PACHNĄCE TKANINY.

Odświeżamy firanki/zasłonki, pokrowce na meble, narzutę, pledy. Nic tak nie wprawia w pozytywny nastrój jak pachnąca świeżością sypialnia czy salonowe meble w uprasowanych „nowych” pokrowcach. Jednak by nie było przykrych niespodzianek – przed włożeniem do pralki warto upewnić się czy konkretne tkaniny nadadzą się do prania mechanicznego czy też należy wyprać ręcznie lub oddać do pralni chemicznej. Jeżeli macie w oknach firanki, które mocno poszarzały to warto przed wypraniem zamoczyć je w gorącej wodzie i dodać garść soli.

wyczyść tkaniny podczas wiosennych porządków


7. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. PRZEGLĄD RĘCZNIKÓW.

Łazienka to miejsce, gdzie szczególnie należy dbać o czystość. Odpowiednio zaaranżowana może posłużyć, jako prywatna strefa SPA& Wellness i wprawiać nas w dobry nastrój. W tym celu warto zadbać o ręczniki i je wiosennie posegregować.  Średnio powinniśmy wymieniać ręczniki minimum raz w tygodniu. W okresie letnim- częściej. I prać w wysokich temperaturach.  Co roku powinniśmy także zrobić dokładny przegląd ich ilości i stanu – często używanych nie powinniśmy trzymać dłużej niż 3 lata (ze względu na bakterie, które się w nich zasiedlają oraz estetycznych). Zużyte ręczniki można oddać do schronisk dla zwierząt- jak zresztą resztę tekstyliów: koce czy narzuty.  Na pewno się tam przydadzą.

 


8. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. UJARZMIAMY ZAKAMARKI.

W łazience, salonie jak i w kuchni są miejsca, które często pomijamy w trakcie ogólnego tzw. codziennego sprzątania. Są to np. przestrzenie za pralką czy za grzejnikiem. Skłębione kable, albo przestrzeń za szafkami. Przynajmniej raz na pół roku warto się rozprawić z tymi trudno dostępnymi miejscami i je dokładnie wyczyścić.

sprzątanie łazienki podczas wiosennych porządków


9. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. BŁYSZCZĄCE PŁASZCZYZNY.

Te pionowe i poziome. Czyścimy więc okna i tarasowe drzwi, ale także ekrany np. komputerów czy telewizorów oraz ściany i sufity.  By usunąć pajęczyny z rogów w suficie pomocna będzie miotła oraz czysta szmatka, którą należy przymocować za pomocą gumek recepturek do szczotki. Albo odkurzacz jeśli mamy wystarczająco długa rurę i czystą końcówkę. Jeśli na ścianach zauważycie jakieś plamy, albo artystyczne dzieła Waszych pociech – przyda się tzw. „magiczna gąbka” usuwająca tego typu zabrudzenia.


10. 10 sposobów na to by lepiej panować nad domem. ODZYSKUJEMY NASZ BALKON.

Wielu z nas, choć ma balkony- traktuje je jako składziki lub piwnicę. Zagracone- na pewno nam nie służą tak, jakby mogły.  Wiosna to czas, kiedy z większą chęcią wychodzimy na spacer zaczerpnąć świeżego powietrza. A czy nie byłoby przyjemniej usiąść wygodnie na świeżym powietrzu i napić się kawy? Odpowiednio zagospodarowany i zaaranżowany balkon może zmienić się w naszą ulubioną kawiarnię. Wykorzystajcie nieużywane krzesła i stoliki – nawet te stare, po odświeżeniu możecie je np. pomalować na swój ulubiony kolor. Rowery czy inne szpargały przenieście do piwnicy, a zamiast nich niech pojawią się Wasze ulubione kwiaty oraz lampiony.

sprzątanie balkonu podczas wiosennych porządków


To są nasze redakcyjne propozycje na wiosenne oczyszczanie przestrzeni. Ciekawi jesteśmy czy któraś z nich pojawia się także w Waszych domach? A może macie swoje, sprawdzone sposoby na zapanowanie nad swoim domem? Chętnie ich wysłuchamy:)

 

 

Dziękuję za Twój komentarz.

17 komentarzy

 • comment-avatar
  Beata 16 marca 2020 (16:04)

  ja nie lubię sprzątać, więc co mogę to deleguję lub się wyręczam, np zamiast odkurzacza zwykłego mam roombę, nie muszę rozwieszać prania bo mam pralkosuszarkę itp. to super patenty moim zdaniem.

 • comment-avatar
  Kamila 9 marca 2018 (14:48)

  Konkretne pomysły i rady, czyli to czego szukałam! Koleżanka zachęca mnie do udziału w akcji Pomaganie przez ubranie, czyli oddanie swoich niepotrzebnych ubrań, a ja nie zabrałam się nawet za przegląd szafy! Super rady na to by mieć porządek w całym domu i z pewnością je wykorzystam. Pozdrawiam :)

 • comment-avatar
  Agnieszka 21 lutego 2018 (15:24)

  Bardzo ciekawy artykuł, te sposoby na pewno ułatwią ogarnięcie domu. Muszę przyznań Pani Asiu, ale natchnęła mnie Pani swoim artykułem! Zaczynam sprzątanie od razu po powrocie do domu :)

 • comment-avatar
  Marek 19 lutego 2018 (13:25)

  Z ciekawości spróbuje tych sposobów, mimo że jestem sceptycznie nastawiony co do ich skuteczności. Nie omieszkam podzielić się opinią jak już sprawdzę co i jak :D

 • comment-avatar
  Ewelina W. 12 lutego 2018 (22:29)

  I ja w ten sposób, prowadzę swój dom. Wyjmuję wszystko z szuflad i segreguję. Kable nie mają prawa się plątać, a przeczytane gazety oddaję do ośrodka zdrowia. Staram się nie zbierać gratów i próbuję uczyć tego dziecka. Ale najbardziej uwielbiam szafki w kuchni. Otwieram i nie widzę pozaczynanych torebek, naderwanych kartoników…. widzę wszystko w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach, które mam po miodzie, albo kupione za grosze kilkanaście lat temu. Pozdrawiam serdecznie z cudownie białej Islandii.

 • comment-avatar
  Danusia 5 lutego 2018 (14:18)

  Dziękuję, że jest greencanoe.pl :). Kupiłam Pani książkę, przeczytałam jednym tchem i zostałam pobudzona do życia. Co prawda mój zapał jest jeszcze niestabilny ;), ale mimo wszystko, otwierają się moje zapomniane zakamarki serca. Jak mam zły dzień, to czytam sobie coś ze strony i życie wraca do normy. Dziękuję.

  • comment-avatar
   Green Canoe 7 lutego 2018 (20:19)

   Bardzo proszę:) Cieszę się ogromnie Danusiu, że w jakikolwiek sposób mogłam się przyczynić do Twojego dobrego samopoczucia!

 • comment-avatar
  Iwona 31 stycznia 2018 (13:45)

  Pani Asiu, ale natchnął mnie Pani artykuł! sprzątam………wyrzucam….segreguję……
  pozdrawiam gorąco
  Iwona

  • comment-avatar
   Green Canoe 31 stycznia 2018 (18:33)

   Cieszymy się:) Miłego sprzątania!

 • comment-avatar
  Renata 30 stycznia 2018 (20:23)

  Och strzał w dziesiątkę z tym wyczekiwanie wiosny, już nie mogę się doczekać cieplejszych promyków słońca, dłuższego dnia i natury budzącej się do życia a zimowego snu.. :) .. Bardzo cenne porady, na pewno skorzystam :)

 • comment-avatar
  Dorota 30 stycznia 2018 (13:06)

  Świetne propozycje, stare koce, ręczniki i pościel regularnie oddaję do schronisk, tam ciągle potrzebują. Na pewno się ucieszą :) Pozdrawiam serdecznie :)

 • comment-avatar
  Qra Domowa 30 stycznia 2018 (11:40)

  hihihui..właśnie jestem w trakcie takich porządków…ja lubię również raz na jakiś czas zaopatrzyć się w ładne pudła,kosze…i tam trzymać rzeczy,które są potrzebne-ale tworzą w naszym otoczeniu chaos:)

 • comment-avatar
  Biała Sowa 30 stycznia 2018 (09:07)

  Zgadzam się, że takie przeglądanie i usuwanie niepotrzebnych, nieużywanych, czy przeterminowanych rzeczy powinno się systematycznie czynić.
  A jeśli coś jest w dobrym stanie i może komuś innemu posłużyć to warto to dalej przekazać.
  Nawet się nie jest tego świadomym ile rzeczy się gromadzi.
  Pozdrawiam serdecznie.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.