Rozmnażanie roślin - Jak samodzielnie pozyskać rośliny - GREEN CANOE

Rozmnażanie roślin – Jak samodzielnie pozyskać rośliny do ogrodu

Rozmnażanie roślin to czasochłonny proces, dlatego zazwyczaj łatwiej kupić nam w sklepie ogrodniczym gotowe sadzonki i umieścić je w ziemi. Jednak – jak wielu z Was zapewne wie – samodzielne wyhodowanie roślinek sprawia dużą satysfakcję i pozwala obserwować powstawanie nowego życia od początku do końca. Na szczęście, wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowany zabieg. Musimy jedynie uzbroić się w cierpliwość i dać naszym roślinom wystarczająco dużo czasu na odpłacenie się nam za starania. Sposobów samego rozmnażania roślin jest kilka, dlatego przed przystąpieniem do działania warto je poznać. Co to za sposoby i jakich przypadkach powinniśmy je zastosować? Już tłumaczymy:)

rozmnażanie roślin GREEN CANOE

Rozmnażanie roślin – WYSIEW NASION

Metoda z wykorzystaniem nasion to rozmnażanie generatywne, czyli płciowe, które pozwala nam na wysianie dużej ilości roślin jednocześnie. Ten sposób wykorzystywany jest przy rozmnażaniu roślin jednorocznych, dwuletnich, wielu bylin oraz drzew i krzewów. Mimo swojej popularności i wielu zalet posiada również jedną wadę. Z wielu roślin bardzo ciężko zebrać jest wartościowy materiał, a nawet jak się uda, może być bardzo zróżnicowany i nienadający do siewu.

Nasiona gotowe do siewu kupimy w zaufanych sklepach ogrodniczych (szczególnie polecane w przypadku roślin jednorocznych i dwuletnich) mając pewność, że będą one posiadać określone, pożądane cechy, które dadzą początek zdrowej roślinie. Oczywiście możemy także zebrać nasiona z własnego ogrodu – doskonale nadają się do tego nasiona jabłoni, róży, czy śnieguliczki.

Rozmnażanie roślin – ODKŁADY Z PĘDÓW

Wykonanie odkładów z pędów to łatwy sposób na rozmnażanie roślin takich jak krzewy, drzewa i pnącza. Proces ten polega na przykryciu ziemią pędów będących częścią rośliny matczynej, które po pewnym czasie wypuszczają korzenie – wtedy można je swobodnie odciąć i przesadzić jako samoistną roślinę. W zależności od rodzaju rośliny wykonywanie odkładów możne się nieco różnić.

W przypadku np. hortensji ogrodowej, magnolii, klonu i różanecznika wykorzystujemy odkłady proste. W tym celu wybieramy młody, elastyczny pęd i robimy dla niego miejsce w glebie za pomocą szpada. Możemy dodatkowo dodać do niej kompost lub obornik. W miejscu styku naszego pędu z ziemią robimy małe nacięcie, które pozwoli mu wypuścić korzenie. Całość przykrywamy ziemią i dbamy o odpowiednie nawodnienie. Alternatywą dla tej metody są odkłady wielokrotne, które wykorzystujemy przy rozmnażaniu pnączy. Różnica polega na tym, że w tym sposobie pęd zakopujemy w ziemi w kilku miejscach pozostawiając nad ziemią chociaż po jednym pęku oddzielającym nacięcia. Tym sposobem roślina ukorzeni się, a pąki wypuszczą kolejne pędy.

rozmnażanie roślin GREEN CANOE

rozmnażanie roślin GREEN CANOE

hortensje GREEN CANOE

Rozmnażanie przez odkłady pionowe polega na delikatnym nacięciu pędów rośliny w jej najniższych partiach  i przysypaniu ich ziemią tworząc mały kopiec. W miejscach nacięć roślina wypuści nowe korzenie, jeśli zapewnimy jej stałe nawodnienie. Tę metodę wykorzystujemy najczęściej przy drzewach owocowych.

Wiele roślin ma sztywne, drewniejące pędy tak jak magnolie i cytryny. W ich wypadku sprawdzą się najlepiej odkłady powietrzne, które stosujemy również przy rozmnażaniu roślin doniczkowych. W tym celu wybieramy młody pęd (1-2 letni) o długości ok. 30 cm, znajdujący się przy wierzchołku. Nacinamy delikatnie miejsce, z którego roślina ma puścić korzenie. Poniżej przywiązujemy kawałek folii, wsypujemy do niej np. torf i zawiązujemy folię powyżej miejsca nacięcia. Po upływie ok. 10 tygodni powinniśmy dostrzec pojawiające się nowe korzonki. Wtedy pozostaje nam jedynie obciąć łodygę pod „opatrunkiem”, usunąć go oraz przesadzić roślinę na nowe miejsce i intensywnie podlać.

Rozmnażanie roślin – SADZONKI ZIELONE

Niektóre rośliny takie, jak zamiokulkas, begonia, fiołek afrykański, czy sukulenty liściowe, możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielone. W tym celu wybieramy młody, zdrowy liść, który dopiero zakończył swój wzrost. W doniczce przygotowujemy torf z pisakiem lub gotową mieszankę do ukorzeniania sadzonek, nie zapominając o warstwie drenażu na dnie. Liście delikatnie nacinamy na blaszce w okolicach ogonka zdezynfekowanym ostrzem, po czym umieszczamy je pod skosem w ziemi tak, aby blaszka dotykała jej powierzchni. Podłoże wokół ogonków lekko uciskamy i całość zraszamy wodą. Po upływie około 5 tygodni powinny pojawić się nowe listki. Pamiętajmy, aby temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na poziomie nie mniejszym niż 20ºC.

rozmnażanie roślin GREEN CANOE

 GREEN CANOE

Rozmnażanie roślin – PODZIAŁ ROŚLINY MATCZYNEJ

Rozmnażanie poprzez podział to jeden z najpopularniejszych sposobów na poszerzenie swojego dorobku roślinnego. Polega on na rozcięciu lub rozerwaniu rośliny matczynej na nawet kilkanaście części i wysadzeniu każdej z nich na osobnych stanowiskach, w których będą rosły. Wszystkie części muszą posiadać liście i korzenie, dlatego ważne jest, aby nie uszkodzić rośliny. Metodą podziału rozmnażamy wiele roślin doniczkowych i szklarnianych, bylin oraz niektóre krzewy. W przypadku bylin powinniśmy trzymać się odpowiednich terminów rozmnażania. Gatunki, które kwitną latem i jesienią dzielimy wiosną (np. funkie i liliowce). Natomiast rośliny kwitnące wiosną (np. piwonie i irysy) lepiej rozmnożyć dopiero latem lub jesienią.


Lubicie rozmnażać swoje własne rośliny w ogrodzie, czy wolicie wybierać gotowe okazy w zaufanych sklepach? Mamy nadzieję, że dzisiejszy tekst zachęci Was do spróbowania – chociażby z kilkoma roślinami doniczkowymi. Obserwowanie powstawania nowego życia, któremu to MY daliśmy początek, to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Jedyne w swoim rodzaju:)

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.