Wiele z nas wykorzystuje obecny czas na robienie generalnych porządków w domowych szafach. Odświeżamy nasze garderoby, pozbywamy się niepotrzebnych tkanin i ubrań, układamy wszystkie elementy w bardziej przystępny dla nas sposób i oczywiście… ROBIMY PRANIE:) Jednakże pośród naszej odzieży i tekstyliów znajdziemy rzeczy, które często bywają problematyczne w czyszczeniu. Z tego względu w ABC Domu przedstawiamy sposoby na ich pranie i przechowywanie, aby we wnętrzach każdego z Was zagościł upragniony porządek. My w naszych domach zastosowaliśmy już kilka trików. Dołączcie do nas!:)
Jak prać i przechowywać trudne ubrania i tkaniny? – BIELIZNA
Bieliznę najlepiej jest prać ręcznie, ale wiadomo, że nie zawsze mamy na to czas i nie każdy materiał potrzebuje tak delikatnego traktowania. Do pralki możemy włożyć majtki bawełniane i te ze sztucznych materiałów. Podobnie jest w przypadku biustonoszy. Koniecznie musimy posegregować je według kolorów i pamiętać, że białe elementy możemy prać jedynie w towarzystwie bieli. Pomocne jest także zastosowanie specjalnych siatek zabezpieczających. Wybieramy zawsze delikatny program bez wirowania oraz detergenty przeznaczone do bielizny lub dziecięcych ubrań. Temperatura wody powinna być jak najniższa.
Materiały takie jak jedwab, satyna, a także biustonosze i majtki koronkowe wymagają więcej uwagi. Jeśli chcemy zachować je w dobrym stanie przez dłuższy czas, to powinniśmy prać je ręcznie w delikatnych płynach niezmiękczających tkanin i chłodnej wodzie. Pamiętamy oczywiście o rozdzieleniu ich wedle kolorów. Biustonosze pozostawiamy do wyschnięcia swobodnie na ręczniku z dala od słońca i źródeł ciepła. Majtki możemy spokojnie rozwiesić na suszarce.
Najważniejszą zasadą w przechowywaniu bielizny jest nieskładanie biustonoszy – wkładanie jednej miseczki w drugą spowoduje ich zniekształcenie. Majtki można złożyć w najwygodniejszy dla siebie sposób i umieścić razem z biustonoszami w odpowiednich organizerach.
Jak prać i przechowywać trudne ubrania i tkaniny? – SKARPETKI
Znacie ten moment, kiedy brakuje skarpetki do pary? A może zdarzyło się Wam popełnić jeden z klasycznych błędów prania i zapodzialiście kolorową skarpetkę wśród białych ubrań? Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że dbanie o czystość tego elementu garderoby bywa szczególnie uciążliwe. Ułatwimy sobie zatem zadanie wyposażając się w odpowiednie siatki, gumki, czy klipsy do prania skarpetek, dzięki którym nie zgubimy ich w pralce. Nie zapominajmy oczywiście o sortowaniu kolorów i odwróceniu każdej pary na lewą stronę. Skarpetki pierzemy zawsze w delikatnych płynach i temperaturze nie większej niż 30°C.
Wkładając wyprane pary do szuflady nie powinniśmy zwijać ich w kulki, a składać w prostokąt. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w organizerze, który pozwala na ich rozdzielenie i ułożenie wedle własnych potrzeb. Po zakupie nowych skarpet zawsze przecinajmy łączące je niteczki nożyczkami. Ich rozerwanie spowoduje naruszenie materiału, a tego przecież nie chcemy:)
Jak prać i przechowywać trudne ubrania i tkaniny? – POŚCIEL
Pierzemy razem poszwy, poszewki i prześcieradła. Najlepiej przeznaczyć na to jeden dzień w tygodniu i zebrać do prania pościel z całego domu. Na samym początku oddzielamy obowiązkowo elementy białe od kolorowych i odwracamy je na lewą stronę, aby zapobiec otarciom od bębna pralki na stronie właściwej. Temperaturę zawsze dobieramy według zaleceń producenta podanych na metkach, ponieważ różnią się one w zależności od materiału, z którego wykonana została pościel. Częstotliwość prania poszwy na kołdrę i prześcieradła to ok. 2 tygodnie. Wiele osób decyduje się na częstsze pranie poszewek na poduszki, ze względu na ich częsty kontakt z wrażliwą skórą twarzy. Proszki i płyny do prania dobieramy zgodnie z kolorem i materiałem.
Pościel należy suszyć w stanie rozwieszonym na świeżym powietrzu. Bezpośrednio w słońcu nie powinniśmy jednak umieszczać pościeli lnianej. Kolorowe elementy i te z nadrukiem najbezpieczniej będzie odwrócić na drugą stronę. Prasowanie bielizny pościelowej to kwestia indywidualna. Jeśli się na to zdecydujemy, to dopuszczalną temperaturę obowiązkowo sprawdzamy na załączonej metce.
Aby cieszyć się świeżością i dobrym stanem pościeli powinniśmy często ją wietrzyć oraz codziennie przed snem roztrzepywać. Nie należy przechowywać jej także w ciasnych skrzyniach i pojemnikach.
Jak prać i przechowywać trudne ubrania i tkaniny? – KOŁDRY I PODUSZKI
Kołdry i poduszki z puchu i pierza są bardzo wrażliwe na działanie temperatury i środków piorących. Znajdziemy wiele poradników opisujących sposoby na pranie ich w zaciszu domowym, ale ze względu na dość wysoką cenę tych kołder i poduch, warto nie ryzykować i oddać je w ręce specjalistów. Takie czyszczenie poleca się przeprowadzać raz do roku.
Kołdry i poduszki z wypełnieniem syntetycznym możemy prać w naszych pralkach, zwracając uwagę na dopuszczalne temperatury prania. Zazwyczaj będzie to 40°C – wyższa w przypadku kołder dla alergików. W normalnych warunkach pierzemy je co 5-6 miesięcy.
Suszenie zaczynamy od umieszczenia kołdry, czy poduszki w suszarce bębnowej. Następnie wywieszamy je na zewnątrz na kilka godzin, co jakiś czas roztrzepując.
Jakie są według Was najtrudniejsze w utrzymaniu czystości i przechowaniu tkaniny i ubrania? Czy poza wymienionymi sposobami na utrzymanie porządku w codziennej garderobie macie jakieś własne, już wypróbowane? Jeśli tak, to koniecznie się nimi podzielcie:)
Dziękuję za Twój komentarz.
5 komentarzy
Dekorativa 25 października 2019 (09:26)
Bardzo przydatny wpis :) Dziękuję!
Dorota 4 kwietnia 2019 (11:21)
Zagubione skarpetki ?
Od lat stosuję sprawdzoną metodę. Wieszam skarpetki zawsze parami. Kiedy zdarzy mi się wyprać tylko jedną skarpetkę z pary, przy zbieraniu suchego prania z suszarki zostawiam niesparowaną suchą skarpetkę na suszarce, przypiętą klamerką do bielizny.
W ciągu tygodnia jak robię kolejne prania „siostra” się znajdzie ;-) i wtedy dopinam zgubę.
Dekolo 25 marca 2019 (12:10)
Bardzo fajny artykuł – niezwykle przydatny :)
Ola 21 marca 2019 (11:44)
Jeśli chodzi o pranie skarpetek to w 30 stopniach dopiorą się dziecięce czy damskie (pod warunkiem noszenia kapci :-) ) Przepocone męskie czy nastolatka uprawiającego sport, chodzącego bez kapci czy kochającego pracę w ogrodzie tylko 60 stopni inaczej będą po prostu śmierdziały :-). Skarpetki ganiającego bez kapci nie dopiorą się po odwróceniu na lewą stronę. Niestety wszystko to wiem z własnej praktyki ;-). Jeszcze jedna sprawa, nienawidzę prania ręcznego, zresztą mogę tylko w rękawiczkach, więc unikam jak mogę. Teraz naprawdę są fajne delikatne programy w pralkach i nawet moje kaszmiry nie protestują. Aczkolwiek znam osoby, które się przy praniu ręcznym relaksują – ja wolę książkę lub Twoje i Agnieszki filmiki.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona 14 marca 2019 (08:52)
Bardzo ciekawy wpis. Ja mam problem z praniem niektórych tkanin, szczególnie bielizny.