JESIENNE PRACE W OGRODZIE - działamy! - GREEN CANOE

JESIENNE PRACE W OGRODZIE – działamy!

Jesienne prace w ogrodzie warto przeprowadzić dość sumiennie – po to, by naszym zielonym rajem móc cieszyć się także wiosną. Dobrze zabezpieczone i wzmocnione przed zimą rośliny dużo lepiej poradzą sobie z mroźnymi miesiącami. UWIELBIAM ogrodową jesień. Poranne mgły, rosę na pajęczynach, kolorowy świat, który jawi się nam dosłownie z każdej strony. Jednak wbrew temu, co może się wydawać, jesień to nie tylko pora zadumy i nostalgii – to również bardzo pracowity czas dla ogrodników.

Zaczniemy od sadzenia i przesadzania roślin, które warto wykonać właśnie w okresie jesiennym. We wrześniu i w październiku sadzimy rośliny cebulowe – m.in. krokusy, szafirki, narcyzy i oczywiście tulipany. TUTAJ przeczytacie jak to zrobić. Po pierwszych przymrozkach okrywamy je torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Robimy to również z innymi roślinami, które rosną w naszych ogrodach.  Ściółkowanie roślin zabezpieczy je przed mrozem oraz zmianami temperatur. Jesień to również okres, kiedy sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy, a także zakładamy wrzosowiska. W listopadzie można wykonać ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Jeśli mamy w naszych ogrodach mieczyki lub dalie wykopujemy ich cebulki/bulwy. Dobrze jest również zadbać o nasze żywopłoty – należy przyciąć ich wtórne przyrosty w październiku.

Drugą ważną kwestią są jesienne porządki na rabatach roślin jednorocznych, a także wieloletnich. W pierwszym przypadku musimy usunąć ich resztki, a także chwasty. Następnie ziemię nawozimy kompostem, obornikiem lub nawozem sztucznym. Rabaty porządnie przekopujemy. W przypadku roślin wieloletnich należy je przyciąć i usunąć uschnięte i chore części. Kolejnym naszym krokiem powinno być zagrabienie liści.

Na jesieni należy przekopać ziemię – pamiętajmy jednak o tym, aby jej nie grabić! (powinniśmy pozostawić bryły ziemi). Zbieramy również wszystkie spady – np zgniłe jabłka. Przed pierwszymi przymrozkami podlejmy obficie nasze rośliny.

Przed sezonem zimowym warto również zadbać o trawnik. Trawę kosimy zdecydowanie rzadziej, a po raz ostatni robimy to na przełomie października i listopada. Powinniśmy także dokładnie oczyścić trawnik – zarówno z liści, mchu, jak i obumarłych roślin. Grabienie liści najlepiej jest wykonywać stosunkowo często, pozbywając się z naszego dywanu gnijących liści. Następnie dobrze jest wykonać zabieg wertykulacji, który usunie martwe części roślin, mchu i nadmiar filcu, zapewniając przy tym naszej trawie lepszy dostęp do wody, światła i powietrza. Drugim ważnym zabiegiem, który warto wykonać, aby nasz trawnik wspaniale się prezentował wiosną, jest aeracja, czyli napowietrzenie murawy.

Bardzo istotne jest także nawożenie trawnika, który dzięki temu zostanie odpowiednio przygotowany do nadchodzącej zimy. W tym celu wybieramy specjalne nawozy jesienne, ponieważ ich skład zwiększy odporność naszego trawnika na mróz. Polecamy Wam do tego celu sprawdzony przez nas nawóz Substral 100 dni jesienny, który dzięki większej zawartości potasu oraz mniejszej azotu wspaniale zadba o nasze rośliny w tym trudnym dla nich okresie.

Jesień to pora roku, w której warto również zadbać o nasze iglaki. Podobnie jak w przypadku trawy ważne jest jej odpowiednie nawożenie preparatmi dobranymi do pory roku. Od lat na jesień używam pod nasze thuje Substral Magiczna Siła nawóz jesienny do iglaków – dzięki temu nawet młode rośliny są bardziej odporne na mróz. Nawóz ten wzmocni również ich wybarwienie. Wystarczy jeden lub dwa takie zabiegi, a nasze iglaki będą dobrze przygotowane nie tylko na jesień, ale także do minusowych temperatur.

Jak widzicie jesień to pora roku, z którą wiąże się wiele pracy w naszych ogrodach. Zdecydowanie jednak warto to zrobić ponieważ w przyszłym roku odpłaci się on nam piękna roślinnością i dużo mniejszymi stratami po srogich nawet zimach.

 

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

  • comment-avatar
    ania 4 października 2017 (19:34)

    Asiu, jak ja czekalam na taki wpis, bardzo mi brakowalo kacika ogrodniczego, bardzo cenie sobie Twoje rady i czesto sie stosuje;)

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.