Magia pokrzywy, podróże i PLANOWANIE:) - GREEN CANOE

Magia pokrzywy, podróże i PLANOWANIE:)

Tytułowa pokrzywa i to co można z niej zrobić, za chwilę się pojawi w treści:) , bo owszem to o pokrzywę chodziło, gdy pytałam Was z czym zrobiłam drugą jaglaną tartę. Ale zanim o tej zielonej bombie witaminowej – najpierw pokażę Wam czemu, jak zwykle zresztą w maju, mam potężną zadyszkę:)

W ogrodzie, dokładnie w części warzywniczej zakładamy ścieżki. Tak bardzo prosicie o posty ogrodowe – nie martwcie się na pewno będę Wam pokazywała jakie prace ogrodowe właśnie realizujemy. A jest tego dość sporo. Zaczęliśmy od warzywniaka, bo właśnie teraz krok po kroku kontynuujemy nasz plan na ten teren. W pierwszym etapie, w zeszłym roku – nabudowaliśmy ogromną grządkę podniesioną, bagatelka na 400 metrów. Mówiłam Wam, że teren w tym miejscu to była skarpa, trzeba było ja zagospodarować. TUTAJ może cie zobaczyć jak to wyglądało. W tym roku zrobiliśmy kolejną ogromną rabatę otoczoną głazami i wyczyściliśmy/wykarczowaliśmy teren między wszystkimi rabatami, będziemy go wyścielać agrowłókniną ogrodniczą i wysypywać korą. Myślałam o żwirze lub o drobnych łupkach – ale niestety za nami jest las, a w nim…żmije. Uwielbiające wygrzewać się na nagrzanych powierzchniach. Kilka razy znalazłam je w zeszłych latach właśnie na kamyczkowych nasypach, wolałam więc nie kusić losu. Tak wyglądają wstępne prace i wstępne nasadzenia. Wzdłuż głównej alejki wymyśliłam łany kwitnących bylin – ale o tym wszystkim, oraz o tym jak użyźniam nasze gleby – już w następnym poście. Dziś na zdjęciach – pierwszy etap tegorocznych prac.

prace-w-ogrodzie

sadzimy-byliny

maczka-bazaltowa

Staram się bardzo według rocznego PLANU tak organizować wszystkie zajęcia, by się ze wszystkim systematycznie wyrabiać – ale nie jest to łatwe:) Od miesiąca byłam tylko 1 weekend w domu – reszta w zawodowych wyjazdach. Ostatni weekend np. spędziłam w Gnieźnie, gdzie siedzibę ma bardzo ważny dla nas klient – ALTOM. To polska rodzinna firma, potentat na naszym rynku działający już 25 lat! Bardzo duża firma, zatrudniająca prawie 200 osób. Mam przyjemność być jej głównym konsultantem w kwestiach stylizacji i ekspozycji. Doradztwo czy szkolenia to nie jest nasza jedyna płaszczyzna współpracy, bo również produkty Altomu –  piękną porcelanę  czy szlachetne szkło, często wykorzystujemy w sesjach zdjęciowych naszego studia. W ostatni weekend właśnie, szkoliłam kadrę firmy we wzorcowni. Zbliżają się targi, rozmawialiśmy więc o nowych aranżacjach stoisk i niesztampowych możliwościach ekspozycji zastawy stołowej. I powiem Wam, że mimo, że byłam w  pracy – a cały weekend wyeksploatował mnie jak się tylko da – wróciłam do domu z uśmiechem na twarzy:) i pełna dobrej energii. To prawda, że jeżeli praca jest Twoja pasją, to przestaje być poniekąd pracą. Kontakt z niesamowicie pozytywnymi dziewczynami, praca przy pięknej porcelanie w atmosferze  wzajemnej sympatii – oraz rozmowy i warsztaty dotyczące design’u – o tak…to był bardzo twórczy czas! Wszystkim uczestniczkom szkolenia jeszcze raz bardzo dziękuję za takie zaangażowanie i do zobaczenia niebawem:)

altom

szkolenia-dla-altom

Po powrocie do domu rzuciłam się niczym szalona, by nadrobić zaległości „matki polki” Nie od dziś twierdzę,  że gospodarstwo domowe – dodatkowo z dużym ogrodem jest niczym korporacja:) Wszystkie trybiki muszą działać, wszystko musi się ze sobą czasowo zazębiać i płynnie funkcjonować. Za każdym razem więc, gdy wyjazdy powodują, że mam spore domowe zaległości – nadrabiam je później w jakimś szalonym tempie. I żeby zaoszczędzić jak najwięcej czasu ratuję się daniami, które mogę zrobić bardzo szybko – jak właśnie naszą TARTĘ JAGLANĄ Z POKRZYWĄ.

tarta-z-kaszy-jaglanej

Od razu zgadliście, zapytani z czym będzie druga wersja jaglanej zapiekanki. Pokrzywa to niedoceniona u nas cały czas roślina. Kojarzymy ja raczej jako chwast a nie element składowy menu. A to błąd. Dawniej,  na wsiach  traktowano ją z szacunkiem i była bardzo często używana. Głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze. Zawiera bardzo dużo witamin, mikroelementów i soli mineralnych. Dodana do sałatek, farszy czy generalnie do naszego menu – wzbogaci je o makro i mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem i sód, a także o witaminy: A, K, B2 i C. To jak? robimy? :)

pokrzywy-i-greencanoe

IMG_6483

lunch-na-tarasie


Tarta jaglana z pokrzywą

Przygotujcie sobie: 200g kaszy jaglanej, masło klarowane, 2 jajka, porządny bukiet:) świeżo zerwanych młodych pokrzyw  – musi być ich dużo, bo po obróbce cieplnej tracą na objętości), ser gorgonzola, mozzarella, ząbek czosnku.

Kaszę jaglaną ugotujcie do miękkości w lekko osolonej wodzie, ( pamiętajcie by przedtem ją przelać wodą – inaczej będzie gorzkawa w smaku). Po ugotowaniu wystudźcie, dodajcie 2 jajka – wymieszajcie na gładką masę. Na patelni, na klarowanym maśle podduście posiekaną wcześniej na drobno pokrzywę – pod koniec duszenia posólcie, popieprzcie, dodajcie 2 łyżki słodkiej śmietanki, podduście jeszcze trochę i na koniec wciśnijcie ząbek czosnku  -jeśli oczywiście lubicie. W smaku tak przygotowana pokrzywa będzie bardzo podobna do szpinaku. Można dodać jeszcze trochę posiekanej rukoli. Na dnie w naczyniu do zapiekania układamy masę jaglaną, na nią wylewamy naszą podduszoną pokrzywę, a na nią pokruszony ser – gorgonzola, mozzarella. Trzymamy w piekarniku około 20 minut. Po wyjęciu można jeść naszą tartę zarówno ciepłą jak i na zimno – smakuje wybornie.


My często podajemy ją z wyborem sosów: jogurtowym, z żurawinowym, albo musztardowym. Znalazłam ostatnio tak piękne naczynie trójdzielne, idealnie wpisujące mi się w hamptonowy wystrój naszej zastawy stołowej – że w zachwycie je eksploatuję ile się da, na rożne sposoby:) NP. podając różne sosy do zapiekanek, lub konfitury do śniadań. O znaczeniu dodatków pełniących formę biżuterii na stole opowiadałam m.inn właśnie w trakcie warsztatów stylizacyjnych.  Czasami jeden, wcale nie duży element – ale np. perfekcyjnie wykończony, albo o ciekawej formie może nasze codziennie śniadanie wizualnie zamienić w królewską ucztę.

Lubicie jeść lub podawać w ładnych naczyniach? :) Dla mnie, sama potrawa to jedno – ale to w jaki sposób je eksponuję i na czym lub w czym ją podaję, to drugie. Jestem zdecydowanie wzrokowcem. I jem również oczami:) Bardzo staram się, by nasze posiłki, nawet te najzwyklejsze były estetycznie podane. Ale jestem pewna, że to nie tylko ja tak mam, prawda?:):):):)

tarta-z-pokrzywą

naczynie-na-konfitury

co-zrobic-z-pokrzywy

tarta

Ale wracając do pokrzywy – najlepiej jest zrywać ją w kwietniu/maju – wtedy, młoda jeszcze roślina ma najwięcej wartości odżywczych. Zebrane listki wykorzystuję do sałatek, ale również suszę – mamy własną plantację eko pokrzyw w ogrodzie – specjalnie o nie dbam:). Jeżeli myślicie o suszeniu pokrzywy, to trzeba zrobić to dość szybko po zerwaniu. Listki rozkładamy na macie słomkowej lub kartce papieru – w zaciemnionym miejscu. Z tak ususzonych pokrzyw robię zimą wzmacniając napary. Teraz zaś zaparzam młode listki – tak na krótko, około 2 minut. Pokrzywa nie jest zbyt smaczna sama w sobie, do zaparzania dodaję więc liść lipy i np. rumianku, albo czystek.

Czy zrobiłam komuś „smaka” na zdrową pokrzywową tartę?:) Myślę, że gdy raz ją zrobicie – zagości już na stałe w Waszych domach, jest naprawdę dobra.

Już za chwilę na blogu dalsze relacje ogrodowe, oraz relacje z kolejnych podróży i naszych projektów -bo DZIEJE SIĘ:) dużo, pozytywnie i jak to zwykle w Green Canoe – twórczo!

 

Dziś żegnam się już i przypominam Wam o konkursie, w którym tylko do jutra możecie wygrać voucher na 600 pln – i zmienić oświetlenie w Waszych domach:) TUTAJ wszystkie szczegóły.

 

UŚCISKI ZIELONE:)!

Widoczne na zdjęciach:
Zewnętrzne meble ogrodowe technorattan– DORAMDESIGN
* Doniczki białe – DECORATORE
* Naczynie szare na tartę  – VILLA NOSTALGIA
* Filiżanka porcelanowa ze złoceniem – ALTOM
* Naczynie trójdzielne na konfitury/sosy –  DECORATORE

 

Dziękuję za Twój komentarz.

10 komentarzy

  • comment-avatar
    Jaga 10 czerwca 2016 (15:40)

    Ja tez mam swoją „plantację” pokrzywy, tuz obok kompostownika oraz przy krzaku agrestu czarnego.Zawsze w maju daję kilka listków do sałatek/ tak jak i liście mlecza/.Ususzona czeka na jesień.Bardzo dobre są pierogi z kaszy jaglanej i pokrzywy.
    pozdrawiam

  • comment-avatar
    Selena 16 maja 2016 (11:04)

    Ja z pokrzywy robię sobie codziennie taką miksturę : garść świeżych listków pokrzywy, sok z połwóki cytryny , pół łyżeczki oliwy i łyżeczka miodu .Wszystko rozdrabniam w małym mikserze (ja mam akurat blender kenwood) i wypijam. Zaręczam, że jest pyszne :))) Przygotowałam sobie również zapas na zimę. Zerwaną pokrzywę, dokładnie umyłam i po dodaniu odrobiny wody zmiksowałam – przelałam do pojemnika na kostki lodu i zamroziłam .Takie kosteczki zimą będę miksowała jak teraz z sokiem z cytryny , oliwą i miodem ;) pozdrawiam

  • comment-avatar
    Bogda 16 maja 2016 (06:32)

    mój Mąż prosi mnie od pewnego czasu, bym ugotowała zupę z pokrzywy – smak zapamiętany z dzieciństwa. U mnie w domu nie doceniało się jej właściwości, a raczej traktowało pokrzywę jak uprzykrzony chwast! Tarta z pokrzywą – spróbuję, bo łosoś z pomarańczami, wg Twojego Joasiu przepisu, zagościł na naszym stole na dobre! pozdrowienia serdeczne – dużo sił do pracy i realizacji nowych projektów.Bogda

  • comment-avatar
    Ania 15 maja 2016 (22:43)

    Pokrzywa jest zalecana także osobom z nadciśnieniem. :) Tylko dlatego ją przełykam ;)

  • comment-avatar
    Mariola 14 maja 2016 (22:51)

    Ja pamiętam że tata dla mnie i siostry robił płukanki do włosów z pokrzywy, o jej „konsumpcyjnych” właściwościach nie wiedziałam :)

  • comment-avatar
    Ange76 14 maja 2016 (15:24)

    No wiesz, ale deski przy rabatach nie są białe :P

    A serio, ogromna praca za i przed Wami w ogrodzie warzywnym, ale pewnie wyjdzie fantastycznie.

    Pokrzywę jestem w stanie wypić solo, za to czystek to dla mnie jakaś wyrafinowana tortura ;) Na dodatek moja pani doktor lecząca także medycyną chińską powiedziała mi, że czystek wychładza organizm i powinno się go pić z imbirem. Uznałam, ze to już przekracza moje granice tolerancji smakowej i przerzuciłam się na pokrzywę :D

  • comment-avatar
    Pani KoModa 13 maja 2016 (22:19)

    Ja chętnie bym taką zjadła :)
    ale nie mam gdzie sadzić, kiedy zbierać ….

    Na razie ograniczam się do herbatek i parzenia ususzonej!
    Uwielbiamy ją z kotkiem :)
    Polecam też!

  • comment-avatar
    aldia.arcadia 13 maja 2016 (16:48)

    Pokrzywa była właśnie moim pierwszym postem na blogu :)) Jest super zdrowa i smaczna :) :P
    Pozdrawiam :)

  • comment-avatar
    Maga 13 maja 2016 (16:45)

    Pokrzywa jest super. Kiedyś jadłam ją surową jako dodatek do kanapek (wcale nie parzyła w język :) ), teraz niestety o pokrzywę coraz trudniej – akurat ja ją znajduję w miejscach blisko ulic, a wtedy wiadomo, że może zawierać jakies niebezpieczne substancje. Najsmaczniejsza jest młoda pokrzywa.
    Ogród imponujący – czekam z niecierpliwością na kolejne zdjęcia. Pozdrawiam

  • comment-avatar
    Marzena 13 maja 2016 (15:25)

    Uwielbiam pięknie podane jedzenie wszelkiego rodzaju talerzyki , kubeczki itd. Powodzenia Pani Ogrodnik wytrwałości, siły i dużo słońca ;) Oj a smaka to mi zrobiłaś uciekam do ogrodu szukać pokrzyw ;) pozdrawiam; )

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.