I LOVE MILANO - 10 miejsc, które warto zobaczyć w Mediolanie - GREEN CANOE

I LOVE MILANO – 10 miejsc, które warto zobaczyć w Mediolanie

Nieczęsto miasto robi na mnie aż takie wrażenie. Mediolan jest niczym tygiel, w którym historia przeplata się ze współczesnością, design współgra z kolebką kultury, a sztuka jest matką chrzestną zdaje się, że każdego przedsięwzięcia w tym miejscu. 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Mediolanie – to mój bardzo subiektywny przewodnik, ale jestem pewna, że nie ja jedyna wybrałam dokładnie te pozycje. Bo najzwyczajniej w świecie trudno byłoby się nimi nie zachwycać. Zaczynamy zatem:

 1. Piazza Duomo i Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. To symbol miasta. Monumentalny, gotycki budynek, który robi wrażenie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Z dachu katedry zobaczymy przepiękny widok na Mediolan. Ale to nie widok robi tak ogromne wrażenie na ludziach, a misteria wszystkich strzelin, balustrad – i świadomość, że każdy szczegół został wykonany ludzka ręką. Możecie mi nie uwierzyć – ale gdy wjechaliśmy na dach, gdy poczułam JAKI OGROM PRACY został włożony w to miejsce – i jaki nadal jest wkładany by je utrzymać w takiej formie – bardzo, ale to bardzo się wzruszyłam. Katedra stworzona z białego marmuru, który jest non stop czyszczony by nadal był w takim kolorze – przyprawia o dreszcze.  Jesli będziecie mieli czas, warto również zwiedzić jej skarbiec i kryptyz urną, w której spoczywają prochy św. Borromeusza. To największy kościół we Włoszech.

KAtedra w Mediolanieźródło: duomomilano.it/

2. Galeria Vittorio Emanuele II – XIX-wieczna galeria handlowa. To właśnie tam, kupcy jako pierwsi nie chowali towarów na półkach, za ladą, za sobą – a wykładali je, tak by Klienci mogli dotknąć, powąchać, poczuć.  Zbudowana została na planie krzyża. Na uwagę zasługuje tu na pewno podłoga – pokrywają przepiękne mozaiki – przedstawiające herby stolic Królestwa Włoch – Turynu, Florencji, Rzymu i Mediolanu. Dziewczyny śmiały się ze mnie –  ale ja chodziłam tam nie patrząc na wystawy sklepowe, ale albo pod nogi albo w górę – jej dach bowiem stanowi niesamowita, zbudowana z metalu i szkła kopuła. Miejsce magiczne, pełne turystów, dóbr luksusowych, świetnej mody. Wewnątrz znajdziemy butiki znanych projektantów, ale także restauracje i kawiarnie. Na jej dachu znajduje się dodatkowo –  taras widokowy.

3. Teatr La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych na całym świecie. Jego nazwa pochodzi od kościoła Santa Maria alla Scala. Sam kościół zaś nazwano na cześć włoskiej szlachcianki –  Beatrice Regina della Scala. Kościół został zburzony pod koniec XVIII wieku, aby zrobić miejsce dla Teatru Regio Ducale. A nowy Teatr alla Scala został zbudowany na zgliszczach spalonego Teatro Ducale w 1776 roku –  na prośbę grupy bogatych mediolańczyków, którzy posiadali loże w spalonym teatrze. Teatr został zbudowany zaledwie w 2 lata. Wiedzieliście, że w tamtych czasach służył niekoniecznie do wystawiania przedstawień? Jako że budowa teatru została sfinansowana przez grupę wspomnianych już bogatych rodzin mediolańskich, w zamian dostali oni loże na własność. Również cały czas  finansowo wspierali teatr. Owi bogaci ludzie traktowali swoje loże jako teren związany nie tylko ze sztuką  –  przyjmowali w nich gości, organizowali tam małe przyjęcia,  i co najdziwniejsze –  wszystko to podczas występów na scenie. Dziś oczywiście takie sytuacje są nie do przyjęcia. Teatro alla Scala ma swoją własną orkiestrę, chór oraz grupę baletową.

La scalaźródło: teatroallascala.org

4. Zamek Sforzów i park Sempione – Zamek Sforzów to zbudowana przez Viscontich okazała forteca. Robi naprawdę duże wrażenie.  W dawnych budynkach mieszkalnych znajduje się Castello Musei Civici, gdzie zobaczymy między innymi znakomite dzieła takich artystów jak Giovanni Bellini, Tycjan czy Michał Anioł. Tuż za zamkiem znajduje się park Sempione, gdzie pospacerujemy pięknymi, kwiecistymi alejkami. Świetne miejsce na piknik lub aktywny odpoczynek. Będziecie zachwyceni.

zamek sforzów w mediolanieźródło: fru.pl

park sempioneźródło: getyourguide.pl/

5. Kościół Santa Maria delle Grazie – to renesansowy budynek sakralny, w którego środku znajduje się słynna Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci. Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Santa Maria delle Grazie

6.Pinacoteca di Brera –  muzeum sztuki , które mieści się w XVII wiecznym pałacu Jezuitów. Zobaczycie tu dzieła takich artystów jak: Giovanni Bellini, Donata Bramante, El Greco, Rubensa, Rembrandta i wielu innych. Magiczna brama miedzy teraźniejszością a przeszłością:)

źródło: pinacotecabrera.org

7. Museo nazionale della scienza e della tecnologia Leonardo da Vinci  – Narodowe Muzeum nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci. W muzealnych salach znajddziecie około 10 000 eksponatów będących oryginalnymi urządzeniami lub ich replikami. Eksponaty muzealne opowiadają historię nauki i techniki w wielu przestrzeniach. Zobaczycie modele ukazujące geniusz Leonarda da Vinci ale także przyrządy pomiarowe, czy pierwsze urządzenia zapisujące i odtwarzające dźwięk lub mowę do nowoczesnych instrumentów telekomunikacyjnych. To świetnie miejsce dla rodzin z dziećmi – jestem pewna, że nie tylko dorośli znają tu mnóstwo inspiracji ale i zaskoczeń:) Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie jest jednym z najważniejszym muzeum techniki i nauki na świecie – ale to nie wielkość robi tam największe wrażenie, a eksponaty.

8.  ZACHWYT i nadzieja – to właśnie czułam patrząc na Bosco Verticale czyli budynek PIONOWY LAS.  Architekci Boeri Studio swoją koncepcję, która dla wielu na początku zdawała się być jedynie mrzonką wdrożyli jednak w życie.  Bosco Verticale to prawdziwa zielona architektura. Pionowy Las stał się już wzorem dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego. Opracowany przez włoską pracownię projekt budynku, którego konstrukcja została przystosowana do sadzenia roślin – zachwyca cały świat. BA – sam budynek, bo on już realnie istnieje –  zachwycił cały świat. Na tarasach, balkonach rośnie bowiem najprawdziwszy LAS. Nie są to rachityczne miniaturki drzew,  ale pełnowymiarowe drzewa i rośliny, znane nam z parków czy lasów. Powiem Wam szczerze – patrzyłam na ten budynek, bardzo modernistyczny w wyrazie – z takim samym zachwytem jak na Katedrę Narodzin św. Marii. I poczułam nadzieję – że jeszcze nie wszystko stracone, że skoro takie budynki jednak powstają a człowiek NADAL szuka i potrzebuje kontaktu z naturą – to znaczy, że jednak nie zbłądziliśmy aż tak, jak nam się czasami wydaje:) MUSICIE TO ZOBACZYĆ.

9. Torre Velesca. Przez wielu nazwany najbrzydszym budynkiem w mieście – z czym się akurat nie zgadzam. Wieżowiec, zbudowany w 1954 r przez studio BBPR. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, budynek został nazwany przez samych Mediolańczyków „wieżowcem z szelkami:) Kształt Torre Velasca jest rzeczywiście nietypowy –  niższe piętra zajmują mniej miejsca od górnych kondygnacji budynku. Co doprowadziło do tego, że wygląda on praktycznie jak grzyb. Co prawda założenie architektów było zgoła inne – chcieli, by budynek wyglądał jak średniowieczne wieże, oraz by integrował się z budynkami w zabytkowym centrum Mediolanu. Czy wyszło…oceńcie sami już na miejscu:)  Pierwsze osiemnaście pięter (wysokość 106 m) zajęte jest przez sklepy i biura. Pozostałe, aż do dwudziestego szóstego, są zajęte przez apartamenty, wybudowane na większej przestrzeni, w sumie znajdziemy tu 800 mieszkań. Budynku trudno nie zauważyć – leży w samym centrum Mediolanu, blisko Uniwersytetu „Statale”.

10. Brera – ogród botaniczny. Wychwaliłam historię, naukę i architekturę, więc  teraz o tym, co zawsze wzbudzało we mnie  ciepłe uczucia – czyli roślinność. W mediolańskiej dzielnicy Brera, bardzo klimatycznej i cieszącej się dużą popularnością wśród turystów, a dokładnie na tyłach pałacu Brera leżu mały ogród botaniczny. Na powierzchni około 5000 m 2. zgromadzono sporą kolekcję ciekawych drzew i krzewów oraz oczywiście kwiatów. Miłośnicy ogrodów, poczują si tu jak w bajce – bowiem w środku miasta, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle znajdują „zaczarowany ogród” :) pełen soczystości zieleni, feerii barw płatków i roślin budzących po prostu zachwyt. Brzmi interesująco? – nie pozostaje Wam nic innego niż zobaczyć to na własne oczy i poczuć osobiście:)

Dziękuję za Twój komentarz.

8 komentarzy

 • comment-avatar
  Erendis 30 kwietnia 2017 (14:01)

  Widzę, że po prostu muszę wrócić do Mediolanu! Byłam tam zaledwie kilka dni temu, można powiedzieć przez chwilę. Tak umarzłam i przemokłam, że straciłam ochotę na dalsze zwiedzanie. Ale pokręciliśmy się tam trochę co wystarczyło, żeby tym miejscem się zachwycić.

 • comment-avatar
  Aneta 25 kwietnia 2017 (14:38)

  Joasiu… myślę, że zabrakło tu jeszcze słynnej Via Montenapoleone ;)

  • comment-avatar
   Green Canoe 25 kwietnia 2017 (15:59)

   i jeszcze kilku innych miejsc:):):) Ale to była tylko 10tka niestety:)

 • comment-avatar
  emigrata 24 kwietnia 2017 (14:58)

  Odradzam miesiace letnie, duchota i upal potrafia pokrzyzowac plany. Wiosna albo jesien to najlepszy czas na zwiedzanie Lombardii.

 • comment-avatar
  emigrata 24 kwietnia 2017 (14:43)

  Pozwole sobie sprostowac, w krypcie Duomo di Milano spoczywa sw. Karol Borromeusz (Carlo Borromeo), drugi najwazniejszy mediolanski swiety, po sw. Ambrozym.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Boromeusz

  • comment-avatar
   Green Canoe 24 kwietnia 2017 (14:47)

   Bardzo dziękujemy! za czujność i za powiadomienie – literówki, jak się okazuje potrafią wiele zmienić:) Już poprawiliśmy.

 • comment-avatar
  Wiktor Jagielski 24 kwietnia 2017 (11:28)

  Wow, wszystko prezentuje się naprawdę wspaniale! Aż korci mnie żeby rzucić to wszystko i wyjechać…

  • comment-avatar
   Green Canoe 24 kwietnia 2017 (14:47)

   Sama mam ochotę pojechać tam jeszcze raz:)

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.