Zapraszamy Was dzisiaj na nowy cykl, w którym będziemy publikować świąteczne przepisy na przepyszne dania. Pośród dwunastu tradycyjnych potraw, które zagoszczą już wkrótce na naszych stołach, nie może zabraknąć oczywiście wigilijnej kapusty. A przygotowywana jest ona w naszych domach na wiele różnych sposobów. Jedni lubią taką z dodatkiem kminku, inni z fasolą, grochem czy grzybami. Możliwości jest wiele. Dziś mamy dla Was świetny przepis Malwiny z bloga Filozofia Smaku, który zresztą gorąco Wam polecamy, jeśli jeszcze go nie znacie.
Kapusta z grzybami i fasolą
Składniki:
1 kg kiszonej kapusty
80 g suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków lub podgrzybków)
3-4 ziela angielskie
2 listki laurowe
duża cebula lub dwie średniej wielkości
pół łyżeczki mielonego kminku (opcjonalnie)
0,5 kg ugotowanej białej fasoli lub fasoli z puszki
1 łyżka mąki pszennej lub mąki ryżowej
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Grzyby umieszczamy w garnku, zalewamy 4 szklankami zimnej, przefiltrowanej wody. Odstawiamy na 3-4 godziny lub na całą noc. Grzyby gotujemy przez około 20-30 minut do miękkości.
Kapustę odciskamy, siekamy na mniejsze kawałki i umieszczamy w garnku. Jeśli lubcie dość kwaśną kapustę, nie odciskajcie jej. Grzyby odcedzamy, zachowując cały wywar. Siekamy je w mniejsze kawałki i przekładamy do miseczki. Do kapusty dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, kminek (jeśli lubicie), wlewamy wywar z grzybów. Następnie należy zagotować, przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu przez około 30-45 minut, aż kapusta będzie miękka. W trakcie gotowania, co jakiś czas trzeba przemieszać kapustę. Jeśli płyn zbyt mocno się zredukuje, dolewamy do garnka troszkę bulionu warzywnego lub po prostu wody. Pod koniec gotowania dokładamy grzybki, odcedzoną i przepłukaną na sicie fasolę, doprawiamy kapustę do smaku solą oraz pieprzem.
Obraną cebulkę siekamy bardzo drobno. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę, smażymy przez około 5 minut, aż się lekko zrumieni. Wsypujemy mąkę i robimy jasną zasmażkę. Następnie wlewamy 2-3 chochelki wywaru z kapusty, mieszamy i zawartość patelni przekladamy do garnka z kapustą. Kapustę dokładnie mieszamy, a następnie gotujemy jeszcze przez 3-5 minut. Kapusta jest smaczniejsza po 2-3 dniach od przygotowania, dlatego warto ugotować ją wcześniej. Można ją także mrozić.
Życzymy SMACZNEGO!
Dziękuję za Twój komentarz.
2 komentarze
Skup Nieruchomości 24 7 grudnia 2017 (12:21)
Nie wyobrażam sobie Świąt bez kapusty :) Fajny przepis. Pozdrawiam!
Gabriela 6 grudnia 2017 (18:01)
Robię kapustę z grzybami ale z fasolą jeszcze nie robiłam. Może spróbuję…..