Duży pies w domu - co powinieneś wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz? - GREEN CANOE

Duży pies w domu – co powinieneś wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz?

Perspektywa posiadania w domu psa jest bardzo zachęcająca. Nie bez powodu określa się go najlepszym przyjacielem człowieka, prawda? Duży pies to już absolutna pełnia szczęścia – kochany, wierny, uwielbia dzieci, domaga się uwagi i pieszczot – czego tu chcieć więcej? O ile zgadza się to w przypadku większości dużych ras, to trzeba także pamiętać, że opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem zawsze wygląda inaczej w rzeczywistości, niż w naszych wyobrażeniach. Jest sporo kwestii, które powinniśmy rozważyć przed zdecydowaniem się na zaproszenie do naszego życia psa, a szczególnie dużego. Dzisiejszy film przygotowaliśmy właśnie po to, aby przybliżyć Wam ten temat. Możecie obejrzeć go TUTAJ.

pies-w-domku-na-drzewie

Jeśli zastanawiacie nad przyjęciem pod Wasz dach baaaardzo dużego psa – i wahacie się cały czas nie wiedząc co to oznacza w praktyce, poniżej lista utrudnień, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji. Dla mnie prywatnie nie była ona przeszkodą ale myślę, że warto o nich wiedzieć.

Duży pies – DUŻO SPRZĄTANIA

Ta kwestia nie jest żadnym zaskoczeniem, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży pies ma wpływ na częstsze niż normalnie sprzątanie domu. Jeżeli oprócz masywnej postawy, naszego pupila charakteryzuje również długa i gęsta sierść, to regularne wycieczki z odkurzaczem w każdym pomieszczeniu będą obowiązkowe:) Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy Wasz pies będzie nanosił z dworu najwięcej brudu w tym także i błota – z czym również trzeba się liczyć. Może to być problematyczne dla osób, które cenią sobie czystość i porządek, ale na wszystko jest sposób ( nasz pies np. przyzwyczajony jest od szczeniaka że się go…odkurza:). Miłość i radość, którą w zamian otrzymamy od zwierzęcia będzie wystarczająco satysfakcjonująca.

Duży pies – RUCH I PRZESTRZEŃ

Zapewne często zdarza się nam słyszeć, że duży pies nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Faktycznie, w niektórych przypadkach jest to prawda, ale zależy raczej od indywidualnych upodobań/zachowań rasy. Musimy pamiętać, że wymagają one dużej ilości ruchu i aktywnie spędzanego czasu na zewnątrz. W pomieszczeniach, nasze pupile powinny przede wszystkim odpoczywać, a swoje ogromne pokłady energii rozładowywać na spacerach. Z tego względu dla dużego psa dobre może być i mieszkanie i dom jednorodzinny, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednią ilość czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście podwórko z ogrodem będzie wielką zaletą, ponieważ będzie mógł swobodnie poruszać się po dużej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że psy potrzebują kontaktu z człowiekiem, a gry i zabawy wpływają pozytywnie na jego rozwój. Weźmy więc pod uwagę nasz osobisty grafik zajęć i upewnijmy się, że będziemy w stanie poświęcić zwierzęciu tyle uwagi, ile będzie potrzebowało.

Duży pies – STARANNA OPIEKA

Jest kilka ważnych rzeczy związanych z opieką nad psem, z których musimy zdawać sobie sprawę. Odpowiednia dieta dopasowana do potrzeb zdrowotnych psa jest bardzo istotna. Najważniejszych porad zawsze możemy zaczerpnąć od naszego weterynarza, którego koniecznie trzeba odwiedzać w celu profilaktycznych badań oraz różnych szczepień, czy odrobaczania. W tym wypadku psy nie różnią się w żadnym stopniu od ludzi – lepiej jest zapobiegać, niż leczyć:) Inną kwestią, o której trudno nie wspomnieć są kąpiele i pielęgnacja. Duży pies spędzający ogromną ilość czasu na zewnątrz będzie potrzebował od czasu do czasu odświeżenia, aby jego sierść zawsze była zdrowa i przykuwała uwagę. No i cóż …przy takich gabarytach kąpiele domowe bywają ciekawym zjawiskiem:)

Duży pies – SZKOLENIE

O ile bardzo skomplikowane i wymyślne sztuczki nie są obowiązkowe, to musimy być świadomi tego, jak ważna jest podstawowa tresura naszego zwierzaka. Duże psy w szczególności powinny być odpowiednio wychowane, chociażby ze względu na swój… rozmiar. Wzbudzają one bardzo często o wiele większy strach niż ich mniejsi przyjaciele, nawet jeśli mają osobowość potulnego baranka. Pomyślmy teraz, że oprócz swojej dużej masy pies jest dodatkowo agresywny i nie potrafi zachowywać się w towarzystwie ludzi i innych psów. Jest to bardzo niebezpieczne połączenie, za którego konsekwencje odpowiada nikt inny, jak właściciel. Z odpowiednio wytresowanym psem łatwiejsze stają się spacery, podróże samochodem i komunikacją miejską oraz samo przebywanie z nim na co dzień w domu.


Zwierzęta potrafią odmienić życie człowieka. Wyjątkowa więź, którą można z nimi nawiązać jest wręcz trudna do opisania, jeżeli nie doświadczyło się jej na własnej skórze. Duży pies potrafi wprowadzić do domu dużo ciepła i pozytywnej energii. Trzeba jedynie pamiętać o różnych obowiązkach, które łączą się z posiadaniem takiego towarzysza życia, aby nie zawieść jego i swoich oczekiwań:) Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego materaiału oraz obejrzeniu filmu łatwiej Wam będzie podjąć decyzję:)

Dziękuję za Twój komentarz.

3 komentarze

 • comment-avatar
  Chwilówki dla Ciebie 17 lipca 2018 (11:12)

  Ale śliczny piesek <3

 • comment-avatar
  Marta 14 lipca 2018 (20:06)

  My co prawda dużego psa nie mamy, ostatecznie wylądował u nas pies-przybłęda na błagania córki (wielkości średniego sznaucera), ale kiedy byliśmy na etapie poszukiwań znaleźliśmy właśnie bardzo mądre wskazówki, że mieszkanie w bloku wcale nie jest ograniczeniem do posiadania psa dużej rasy. Najważniejsze jest to, ile czasu możemy mu poświęcić poza domem.

 • comment-avatar
  Ania 14 lipca 2018 (18:24)

  Wspaniali jesteście, psisko do schrupania :-), pozdrawiam.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.