Swetry. Jakie kupić i jak o nie dbać? - GREEN CANOE

Swetry. Jakie kupić i jak o nie dbać?

Upalna pogoda i letnio-wakacyjna atmosfera już powoli nas opuszczają, pozostawiając po sobie jedynie delikatnie ogrzewające promyki słońca. Nie wiemy jak dla Was, ale dla nas jesień to między innymi ciepłe, wełniane swetry, w których aż można się zatopić – oczywiście w pozytywnym znaczeniu;) Z nastaniem tej chłodniejszej pory roku nie ma nic lepszego niż delikatny, gruby i miły w dotyku materiał, do pary z kubkiem gorącej kawy, herbaty, czy nawet czekolady. Jeżeli Wasze odczucia względem jesiennych wieczorów są podobne, to zapraszamy Was serdecznie do naszego poradnika, w którym wyjaśnimy jakie swetry warto kupować oraz jak dbać o poszczególne materiały, aby pozostały świeże jak najdłużej. Miłego czytania!


Swetry – NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE MATERIAŁY

WEŁNA OWCZA to naturalny i bardzo popularny materiał, z którego tworzy się nie tylko swetry, ale również inne ubrania, pościel, a nawet bieliznę. Gdy widzimy na metce wełnę bez sprecyzowania (np. wełna kozia), to możemy być pewni, że pochodzi od owiec. Materiał ten jest bardzo trwały i doskonale utrzymuje ciepło. Wełna jest także higroskopijna, co oznacza, że ma zdolność do wchłaniania wody i nie przemoknie tak szybko, jak inne tworzywa. Wełna nie gniecie się, co jest jej dużym atutem. Ma natomiast kilka wad. Przede wszystkim może być problematyczna dla alergików, dlatego zawsze należy sprawdzić jak skóra reaguje na kontakt z materiałem. Wełna łatwo się też mechaci i rozciąga, gdy jest mokra.

swetry Green Canoe

BAWEŁNA jest kolejnym naturalnym i często używanym materiałem. Do jej produkcji wykorzystuje się włókna rośliny o tej samej nazwie. Jest to przyjemna i niewymagająca szczególnej pielęgnacji alternatywa dla swetrów wełnianych. Ubrania wykonywane z bawełny są delikatne, miękkie i komfortowe oraz pozwalają skórze oddychać, ale są także cienkie i nie nadają się jako jedyne okrycie przy niższych temperaturach.

LEN to naturalny materiał wyrabiany z włókien lnu. Ubrania z niego wykonywane przeznaczone są zazwyczaj na cieplejsze dni, ponieważ zapewniają skórze idealną przewiewność. Swetry ze stuprocentową zawartością lnu są rzadkością. Częściej można spotkać go jako dodatek do bawełny lub syntetycznego akrylu. Swetry lniane są delikatne i cienkie, dlatego świetnie sprawdzają się w sezonach przejściowych ochraniając ciało przed nieco chłodniejszymi temperaturami. Dodatkowo len jest hipoalergiczny – nie uczula oraz jest odporny na grzyby i bakterie. Z łatwością wchłania wilgoć, dzięki czemu wszystkie swetry z domieszką tego surowca są bardziej higieniczne.

swetry Green Canoe

KASZMIROWE swetry wykonywane z włókien wełny kozy kaszmirskiej są jednocześnie delikatne, wygodne i ciepłe. Ten rodzaj wełny jest najdroższy ze względu na trudność pozyskiwania materiału. Kaszmir jest miękki, przewiewny, sprężysty i grzeje nawet bardziej niż wełna owcza, a przy tym nie gryzie i nie podrażnia skóry. Łatwo natomiast naruszyć strukturę włókien, dlatego bardzo ważna jest tutaj odpowiednia konserwacja.

Włókna z wełny ALPAKI są bardzo cienkie, a swetry z nich dziergane doskonale utrzymują ciepło i są przy tym bardzo lekkie. Ubrania wykonywane w stu procentach z alpaki są towarem luksusowym, ale zdecydowanie wartym swojej ceny. Dzięki mocnym i odpornym na zniszczenia oraz zabrudzenia włóknom, można zachować je w idealnym stanie przez długie lata – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy:) Takie swetry docenią nawet alergicy, ponieważ wełna alpaki nie uczula.

swetry Green Canoe

MOHER to wełna z kozy angorskiej. Moherowe swetry są bardzo puszyste, przyjemne w dotyku i delikatnie połyskują. Potrafią dobrze ogrzewać nawet w mroźne dni, mimo że są cienkie i delikatne. O ile naturalne mechacenie tego materiału jest pożądane, to późniejsze – powstające w wyniku użytkowania – wygląda nieestetycznie. Moher występuje najczęściej jako domieszka wełny owczej.

AKRYL stosowany jest jako chemiczna i syntetyczna alternatywa wełny. Ma on kilka zalet, ale również wiele wad. Jako, że jest to materiał sztuczny, to nie uczula i nie czyha na niego zagrożenie w postaci moli, czy bakterii i grzybów. Nie gniecie się oraz łatwo się go pierze i suszy. Niestety po kilku praniach sweter akrylowy zmieni się nie do poznania – będzie się ścierał, mechacił i rozciągał. Największą wadą akrylu jest brak przewiewności, przez co jest bardzo niehigieniczny, a wiadomo, że skóra w ciepłym swetrze najzwyczajniej się poci. Dodatkowo takie swetry bardzo się elektryzują i są łatwopalne.

swetry Green Canoe

Swetry – JAK O NIE DBAĆ?

WEŁNIANE swetry nie wymagają częstego prania. Zawsze pamiętamy, aby przewrócić je na lewą stronę. Najbezpieczniejszą opcją jest pranie ręczne, z uwzględnieniem tej samej temperatury prania i płukania. Nigdy nie wykręcamy! Można postawić na pranie w pralce, szczególnie jeśli posiadamy program do prania wełny. Musimy jednak mieć świadomość ryzyka skurczenia i zniszczenia materiału. W przypadku ALPAKI możliwe jest tylko pranie ręczne w temperaturze 30ºC, z dodatkiem delikatnych środków piorących. Szczególną ostrożność powinniśmy zachowywać przy delikatniejszych wełnach, takich jak KASZMIR i MOHER. Wełniane swetry suszymy na płasko np. na ręcznikach, w temperaturze pokojowej, z daleka od kaloryferów – nie chcemy przecież, aby się skurczyły, prawda?:) Zanim pozostawimy swetry do wyschnięcia, układamy je prawidłowo tak, aby się nie odkształciły. Gdy będą już suche najlepiej składać je na półkach i zapewnić im trochę przestrzeni, ponieważ powieszone na wieszakach mogą z łatwością się odkształcić. Drobne, nieestetyczne kuleczki pojawiające się w procesie mechacenia możemy usunąć używając golarki do ubrań.

swetry Green Canoe

BAWEŁNA nie wymaga jakichś szczególnych działań, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Bez problemu można prać wykonane z niej swetry w pralce (temperatura prania zgodna ze wskazówkami na metce) i suszyć na dworze. Nie ma także przeciwwskazań co do wieszania tych delikatniejszych na wieszakach – nie powinny się odkształcać. Dla pewności można jednak umieścić je na półce, szczególnie te grubsze.

AKRYLOWE swetry bardzo łatwo pielęgnować. Pranie i suszenie odbywa się standardowo, zgodnie ze wskazówkami na metkach odzieży. Jak już zostało wspomniane wcześniej, akryl szybko się niszczy i żadne, nawet najdelikatniejsze pranie ręczne nie jest w stanie temu zapobiec.

swetry Green Canoe


Powiedzcie, jakie swetry goszczą w waszych szafach i co robicie, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej? Macie jakieś swoje ulubione materiały, którym jesteście wierni i wiecie, że nigdy Was nie zawiodą?:)

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.