Byliny w ogrodzie to rzecz często spotykana. Nie dziwi nas to wcale, a jedynie bardzo cieszy. My osobiście je uwielbiamy, dlatego goszczą u nas od lat. Czym dokładnie są? Byliny są roślinami wieloletnimi, które w większości zimują w gruncie. Po wydaniu nasion zasychają, po to, by w kolejnym sezonie odrodzić się na nowo:) Ich piękno i różnorodność zachęcają do urozmaicania nimi własnych ogrodów. Jak to robić z sukcesem? Jakie wybrać rośliny, by skomponować piękną rabatę? Zdradzimy Wam kilka prostych odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu o podobnej tematyce. Link znajdziecie TUTAJ:)
Byliny w ogrodzie – dlaczego warto je mieć?
Na pewno wielu z Was już zna zalety bylin w ogrodzie i nie potrzebuje dodatkowej zachęty. Jednak dla tych, którzy nie są do końca przekonani, mamy sporo zalet uprawy bylin, nawet w najmniejszym ogrodzie. Byliny to rośliny, które bardzo łatwo przystosowują się do wszelkich warunków. Wymagają stosunkowo niewielkiego nakładu pracy, aby pozostawały w dobrej kondycji i cieszyły oko długi czas. To dobra wiadomość zwłaszcza dla początkujących ogrodników, którym mają prawo zdarzać się jeszcze pewne ogrodnicze wpadki:) Rozmnażanie ich również nie jest wielkim wyzwaniem. Możemy więc po pewnym czasie uzyskać kolejne sadzonki swoich ulubionych okazów. Zdecydowana większość jest odporna na szkodniki oraz choroby. Nie zapomnijmy o łączeniu ich w piękne kompozycje. Feerie barw będą zdobiły nasze ogrody przez cały sezon:)
Byliny w ogrodzie- podział
Wśród bylin znajdziemy całą gamę różnorodności. Jedne wysokie, drugie niskie, jedne kochające kąpiele słoneczne, inne chowające się w cieniu. Przygotowaliśmy więc dla Was małą podpowiedź, która ułatwi Wam wybór roślin do Waszych wymarzonych rabat.
BYLINY NISKIE: BYLINY WYSOKIE:
– Aster krzaczasty -Ostróżka ogrodowa
– Aktinella -Jukka karolińska
– Akant długolistny -Miskant chiński
– Bodziszki -Miskant olbrzymi
– Czosnek niedźwiedzi -Szdziec plamisty
– Funkia -Pustynnik himalajski
BYLINY NA TERENY SUCHE: BYLINY POTRZEBUJĄCE DUŻO WODY:
– Krwawnik wełnisty -Konwalia majowa
– Lawenda -Konwalia majowa Rosea
– Jukka nitkowata -Kopytnik pospolity
– Gipsówka -Języcznik zwyczajny
– Rojnik -Długosz królewski
– Miłek wiosenny -Żurawka ogrodowa
– Jeżówka purpurowa -Liliowiec ogrodowy
– Czyściec wełnisty
BYLINY NA RABATY W CIENIU: BYLINY NA RABATY W SŁOŃCU:
– Barwinek pospolity -Aster krzaczasty
– Funkia -Aster gawędka
– Jagodowiec wielkokwiatowy -Aster nowobelgijski
– Konwalia -Aster nowoangielski
– Miodunka plamista -Dzwonek ogrodowy
– Omieg kaukaski -Szarotka alpejska
– Tawułka -Chaber różowy
– Zawilec japoński -Chaber wielkokwiatowy
– Zawilec mieszańcowy -Jukka karolińska
– Złocień późny -Ostróżka ogrodowa
BYLINY MIODODAJNE BYLINY UNIWERSALNE:
– Jeżówka purpurowa -Sasanka zwyczajna
– Dzielżan ogrodowy -Żółwik ukośny
– Pysznogłówka ogrodowa -Orlik
– Rozchodnik Xenox -Pysznogłówka ogrodowa
– Przegorzan kulisty -Liliowiec ogrodowy
– Kocimiętka Nepeta Nervosa -Żagwin ogrodowy
– Dyptam jesionolistny -Bergenia
– Piwonia chińska -Bodziszek
– Lawenda wąskolistna
– Szałwia omszona
Byliny w ogrodzie- jak sadzić i rozmnażać?
Byliny są roślinami, które nie sprawiają większych problemów w uprawie. Większość z nich dobrze radzi sobie w przeciętnej glebie ogrodowej, rosnąc na słonecznym stanowisku. Jeśli podjęliśmy już decyzję, które byliny będą królowały na ogrodowych rabatach, warto dobrze zaplanować miejsce ich sadzenia. Byliny bardzo szybko się rozrastają. Musimy więc pamietać, aby zasadzić je w odpowiednich od siebie odległościach, mniej więcej 40 – 50cm. Po paru latach pięknie się porozrastają i stworzą wspaniałą kompozycję. Podczas sadzenia bylin zwróćcie uwagę na to, jakie wymagania mają konkretne rośliny. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, by rosły piękne i zdrowe:) Skomponujmy takie rośliny, które są do siebie podobne np. pod względem zapotrzebowania na wodę. Wtedy pielęgnacja nie będzie stanowiła dla nas problemu.
Jak rozmnażać byliny? Jest to bardzo łatwe:) Możemy podzielić ten proces na trzy rodzaje:
- Poprzez podział części korzeniowej – rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym (najczęstsza i najłatwiejsza metoda)
- Sadzonki pędowe roślin o jednym korzeniu palowym , którego nie można podzielić
- Sadzonki korzeniowe – odcięcie kilku korzeni bocznych
Piękny ogród to dla nas taki, który zachwyca bioróżnorodnością, kolorami i zapachem kwiatów. Uprawa takiego ogrodu wymaga wysiłku, ale daje nam niesamowitą satysfakcję i miejsce na relaks pod bezchmurnym niebem. Mamy nadzieję, że wszyscy wahający się czytelnicy teraz już bez wątpliwości zakasają rękawy i zaczną realizować swoje plany na wymarzone ogrody z bylinami w roli głównej:) Powodzenia :)
Dziękuję za Twój komentarz.
Brak komentarzy