Agrowłóknina ogrodowa - rodzaje i zastosowanie - GREEN CANOE

Agrowłóknina i włóknina ogrodowa – rodzaje i prawidłowe zastosowanie. ABC Ogrodu GREEN CANOE

Podobnie jak dbamy o nasze okrycie wierzchnie, warto zadbać również o komfort naszych roślin w ogrodzie, ponieważ każda z nich potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji w zależności od etapu rozwoju oraz aktualnie panującej pory roku. Na szczęście jest bardzo prosty sposób, aby uchronić je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to oczywiście agrowłóknina – swoisty otulacz dla naszych zielonych przyjaciół, który nie tylko zapewnia im ciepło, ale również chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, chwastami i szkodnikami  oraz wspomaga ich wzrost:)

Dla początkujących ogrodników ten temat może wydawać się nieco skomplikowany, dlatego dzisiaj opiszemy go najlepiej jak się da. Zostańcie z nami.


Agrowłóknina okrywająca rośliny

Agrowłókniny możemy podzielić na dwa rodzaje na podstawie ich zastosowania. Okrywające służą do ochrony rośliny przed niską temperaturą, jednocześnie zapewniając jej właściwy przepływ wody i cyrkulację powietrza dzięki lekkiej i elastycznej strukturze. Są one najczęściej koloru białego i charakteryzują się różną gramaturą. Te o delikatnym splocie (od 17 do 30 g/m2) przeznaczone są na czas wiosenny, kiedy nadal utrzymują się przymrozki. Otulamy nimi siewki oraz młode roślinki, aby nie przemarzły.

agrowłóknina okryciowa wiosenna GREEN CANOE

Natomiast mocniejsze agrowłókniny (30 do 50 g/m2), zapewniające wysoką temperaturę, stosujemy do otulenia roślin późną jesienią oraz zimą. Skutecznie chronią je przed mrozem i wysuszającym wiatrem oraz nie blokują dostępu do powietrza. Wykorzystujemy je przede wszystkim do okrywania iglaków, drzew i krzewów, które źle reagują na zimowe temperatury.

agrowłóknina okryciowa ziomowa GREEN CANOE

Agrowłóknina ściółkująca

Drugi rodzaj agrowłóknin zapobiega rośnięciu chwastów, zapewnia przepuszczalność powietrza oraz wody i skutecznie wzmacnia system korzeniowy roślin. Poznamy je po ich beżowym, brązowym i czarnym kolorze, a także niezbyt miłej w dotyku strukturze. Ich gramatura wynosi od 50 do 100 g/m2. Te włókniny rozkładamy na obszarze, w którym planujemy posadzić np. iglaki.

agrowłóknina ściółkowa GREEN CANOE

W miejscach, w których będą rosnąć wycinamy koła i wykopujemy dołek dla naszych roślin. Kiedy zakończymy już sadzanie, wysypujemy na włókninę dodatkowy materiał uniemożliwiający rośnięcie chwastów. Będzie to np. drobno zmielone drewno, kora, cieńszy lub grubszy żwir, a także drobne kamyczki.

agrowłóknina ściółkowa GREEN CANOE

Wybierając odpowiednią agrowłókninę pamiętajmy, aby miała właściwe cechy, które sprostają naszym wymaganiom. Jeśli chcemy ochronić ogród przed niskimi temperaturami, to upewnijmy się, że kupujemy materiał mrozoodporny i bardziej wytrzymały, niż delikatne, wiosenne włókniny. Jeżeli zależy nam na zdrowych roślinach wolnych od chwastów, to oprócz „sypkich” i naturalnych materiałów ochronnych, sięgnijmy również po agrowłókninę ściółkującą blokującą rozrost niechcianych szkodników. Pamiętajmy jedynie, że takich agrowłóknin nie stosujemy w rabatach, w których mamy posadzone byliny, czy rośliny rosnące w siłę i rozmnażające się rozłogowo. W takich miejscach zalecane jest po prostu pielenie. Rabaty stałe natomiast, gdzie z góry została określona kompozycja nieprzewidująca rozrostu roślin związanych z systemem korzeniowym, mogą zostać zabezpieczone włókninami, czy agrowłókninami gwarantującymi brak chwastów lub ułatwiającymi walkę z nimi.

Grubych włóknin możemy użyć również komponując wszelkiego rodzaju ścieżki w ogrodzie. Na włókninę wysypujemy żwir, korę, czy jakikolwiek materiał będący budulcem naszej ścieżki. Włóknina zatrzyma rośnięcie od dołu chwastów i innych roślin, na których nam nie zależy. Poniżej zobaczycie ich zastosowanie:

agrowłóknina pod korę GREEN CANOE

agrowłóknina pod korę GREEN CANOE

agrowłóknina pod korę GREEN CANOE

agrowłóknina kora GREEN CANOE

kora GREEN CANOE

kora GREEN CANOE

Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie naszych roślin – z pewnością się za to odwdzięczą:)

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

  • comment-avatar
    anka 14 maja 2019 (15:58)

    Jedna uwaga dotycząca sadzenia roślin, nie wycinamy kół w agrowłókninie, wystarczy, ze natniemy ją na krzyż. W tym miejscu sadzimy roślinę, z zaprawą dołów lub bez. Naciananie jest praktyczniejsze i mniej pracochłonne.Pozdrawiam.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.