Kratki kominkowe - gdzie szukać i jakie wybrać? - GREEN CANOE

Kratki kominkowe – gdzie szukać i jakie wybrać?

Pani Ania w desperacji poszukiwań napisała do nas z prośbą o pomoc. Kratki kominkowe – mało wdzięczny temat? Ale jak się okazuje spędzający sen z powiek wielu właścicielom ozdobnych kominków. Musimy je mieć, bo są niezbędne do tego, aby nasz kominek pracował prawidłowo. Doprowadzają powietrze w okolice wkładu kominkowego, które po ogrzaniu opuszcza kominek rozchodząc się w pomieszczeniu. Chronią również same wkłady przed przegrzaniem, regulując jego temperaturę. Pomimo, iż wkłady kominkowe są przystosowane do pracy w wysokiej temperaturze mają jednak swoją temperaturę maksymalną, której przekroczenie byłoby niebezpieczne dla całej instalacji kominkowej. Aby tak się nie stało potrzebujemy właśnie odpowiednio dobranych kratek kominkowych. No i tu się zaczynają „schody”, bo dopiero od jakiegoś czasu możemy w Polsce znaleźć coś więcej oprócz podstawowych propozycji. Na prośbę p. Ani ale też i dla wielu osób, które szukają właśnie kratek – zrobiliśmy redakcyjny przegląd ofert w internecie.

ozdobne kratki kominkowe mogą być bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz

Bo tak naprawdę, kratki kominkowe, osłaniając wyloty ciepłego powietrza i regulują jego ilość i strumień – spełniają również funkcję dekoracyjną.  Za chwilę pokażemy Wam przykłady na to, że potrafią być bardzo ładne, ale przedtem – kilka informacji, które powinniśmy wiedzieć przed montażem.

Kratki kominkowe powinny być wykonane z metalu, dodatkowo zabezpieczonego farbą proszkową, galwanizowane lub powlekane. Zaleca się zamontowanie minimum trzech kratek w samym kominku. Ze względu na funkcje jakie spełniają, dzielimy je na:

1.kratki kominkowe wlotowe

– znajdujące się w dolnej części kominka. Te dostarczają powietrze do wnętrza kominka, dzięki czemu możliwe jest spalanie.

2.kratki kominkowe wlotowe

– w górnej części kominka. Zakładamy je na otwory wentylacyjne. Wyprowadzają nagrzane powietrze z okapu.

3.kratki kominkowe dekompresyjne

– te montujemy je w kominku na dużej wysokości, w ten sposób, aby zostawić ok. 40 cm odległość od sufitu. Ten rodzaj kratki chroni przed nadmiernymi stratami ciepła, a także zapobiega przed przegrzaniem się sufitu. W tym przypadku najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch kratek na dwóch różnych wysokościach, po oby stronach kominka. Cyrkulacja powietrza będzie wtedy najbardziej intensywna, co najlepiej będzie chłodziło sufit.


kratki-kominkowe-ozdobne-gdzie-kupic

dobrze zamontowane kratki kominkowe zapewnią nam bezpieczeństwo i pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu kominka

kratki-ozdobne-do-kominkow-green-canoe

Poza tradycyjnymi kratkami kominkowymi możemy wybrać stosowane często w nowoczesnych wnętrzach kratki typu luft lub tunel. Różnią się między sobą tym, że kratka luft posiada tylna ściankę, która przysłania wnętrze obudowy kominka. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy posiadamy izolację z wełny mineralnej.  Przy takim rozwiązaniu izolacyjnym posiadamy często ekran z folii aluminiowej, którego błysk może nam przeszkadzać, a kratka typu luft będzie go maskowała. Jeżeli zdecydujemy się na kratkę tego typu musimy wziąć pod uwagę dwie zasady. Po pierwsze, jako kratkę wlotową montujemy ją otworem do góry, natomiast jako kratkę wylotową otworem do dołu.

kratki kominkowe lufty świetne sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzrach

Jeśli posiadamy system DGP (dystrybucji gorącego powietrza) ciepłe powietrze będzie ogrzewało wszystkie pomieszczenia. System ten polega na ogrzewaniu całego domu, dzięki poprowadzonej sieci kanałów. W tym przypadku ciepłe powietrze transportowane jest do pokoi, które nie muszą znajdować się na tym samym piętrze co kominek. ( My mamy właśnie takie rozwiązanie w domu i świetnie się sprawdza) Aby nagrzane powietrze wpływało do wnętrz, montujemy w nich kratki kominkowe lub anemostaty. Ich funkcją będzie osłonięcie przewodów, doprowadzających cieple powietrze do pomieszczeń.  Możemy w nich użyć kratek  z żaluzją, dzięki czemu mamy możliwość kierowania ciepłego powietrza w określone miejsce.

Jak wspomniałam wcześniej kratki kominkowe mogą spełniać także funkcję dekoracyjną. Przeszukaliśmy dla Was większość ofert na polskim rynku. I okazało się, że w porównaniu do 5 lat wstecz – mamy w tej chwili dosyć spory wybór kratek, które możemy dopasować do stylu naszego wnętrza. Klasyczne czy eleganckie salony i kominki, możemy ubrać w kratki dopasowane do stylu ( np. te ze wzorami), zaś w loftach, skandynawskich domach czy modernistycznych – świetnie sprawdzą się bardzo geometryczne wzory.

ozdobne kratki kominkowe będą dodawały wnetrzu charakteru i określonego stylu

 

Jeśli już zdecydujemy się na zakup konkretnych kratek kominkowych pamiętajmy także o tym, że powinniśmy utrzymywać je w czystości, ponieważ zbierający się na nich kurz i pył może zaburzać prawidłowy przepływ powietrza, poza tym pod wpływem gorącego powietrza, będzie je po prostu bardzo brudził ( na białych kratkach widać to zjawisko dość często)

Szeroki wybór kratek dekoracyjnych znajdziecie w poniższych sklepach: FOTOKRATKA, KUZNIAKONEPT, KRATKI, CENTRUMGAJA, PROPBUD, LEROYMERLIN, CASTORAMA.

 

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

 • comment-avatar
  Agnieszka 12 listopada 2016 (21:07)

  Kochana post jakże na czasie dla mojego życia :-)
  Konstrukcja kominka i on sam już obsadzone, teraz zabudowujemy go w górę i miałam wybrać kratki a tu Twój post spada mi z nieba.
  Szukałam na podanych stronach ale nie znalazłam, mogłabyś mi napisać gdzie znajdę kratki z ostatniego zdjęcia, kwadratową i okrągłą w srebrnym kolorze.
  Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.