MAJÓWKA - Tipy na zabawę dla całej rodziny - GREEN CANOE

MAJÓWKA – Tipy na zabawę dla całej rodziny

Majówkowe świętowanie tuż za rogiem. Na pewno wielu z Was zaplanowało już dużo wcześniej rodzinne wyjazdy, wspólne zwiedzanie lub relaks daleko od miasta. Jesteśmy także przekonani, że znajdzie się wielu naszych czytelników, którzy postanowili odpocząć w zaciszu własnych domów. Tak spokojnie spędzona majówka nie musi oznaczać nudy, ponieważ całą rodziną można świetnie się bawić dosłownie wszędzie. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy kilka pomysłów na gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, które dostarczą wszystkim wielu emocji i wciągną na długie godziny. Zachęcamy Was do ich wypróbowania. Na pewno chociaż jedna przypadnie Wam do gustu. Gotowi? Zaczynamy:)

Tworzenie historii

Na początek wybierzmy zabawę pobudzającą wyobraźnię. Świetnie sprawdzi się wspólne tworzenie historii. Jest to prosta, niewymagająca żadnych rekwizytów aktywność, w którą może zaangażować się dosłownie cała rodzina – im więcej osób tym lepiej! Wszyscy rozsiadają się wygodnie w dowolnym miejscu i jedna osoba po drugiej (wedle ustalonej kolejności) dokłada do opowieści jedno zdanie, które w jakiś sposób wpłynie na jej fabułę. Możemy wcześniej zdecydować, w obrębie jakiego gatunku chcemy się poruszać, ale tak naprawdę im bardziej szalone pomysły przyjdą nam do głowy, tym nasza historia będzie ciekawsza. Gwarantujemy Wam, że atmosfera wypełni się śmiechem już po kilku pierwszych zdaniach:)

majówka GREEN CANOE

Gry planszowe

Majówka w domu to także odpowiednia okazja do sięgnięcia po wszelkiego rodzaju gry planszowe. Na pewno w każdej rodzinie znajdzie się kilka pudełek z ulubionymi grami na cichy, familijny wieczór. Nie raz zdarzyło nam się rozkładać leżące na półkach „planszówki” – a to z nudów, braku lepszych pomysłów, czy energii. Jednak za każdym razem był to strzał w dziesiątkę. Każdy uczestnik zadowolony i wciągnięty w grę na dobre. Polecamy Wam kilka gier, w zależności od tego, czy wolicie te bardziej zręcznościowe (Dobble, Jungle Speed), czy może strategiczne (Splendor, Super Farmer). Wszystkie są ciekawe, świetnie zrobione i można bawić się przy nich fenomenalnie.

majówka GREEN CANOE gry planszowe

Wspólne czytanie

Zwróćcie uwagę, że nie mamy tutaj na myśli czytania bajki na dobranoc. Chociaż to też dobry pomysł, ale dopiero przed snem:) My chcemy dobrze spędzić czas jeszcze za dnia, dlatego zachęcamy Was do wybrania ulubionej dziecięcej książki i przeczytania jej całą rodziną – z podziałem na role. Zdziwicie się, ile radości dostarcza wcielenie się w nową postać i modulowanie głosu. Dla jeszcze większego efektu możemy postarać się jak najlepiej odegrać każdą scenę z bajki, skupiając się na gestach, akcji oraz atmosferze. Takie czytanie to nie tylko niecodzienna zabawa, ale również dobry sposób na oswojenie dzieci z występami przed publicznością. Kto wie, może odkryjemy u naszych pociech nowy talent? 

majówka GREEN CANOE

Spacer do lasu i wyprawa za miasto

Wiecznie nie możemy siedzieć w domu, prawda? W tym roku majówka przychodzi do nas w towarzystwie pięknej pogody, dlatego warto to wykorzystać. Spakujmy plecaki, ubierzmy wygodnie siebie oraz dzieciaki i wyruszmy eksplorować lasy i inne zamiejskie tereny. Na taką wycieczkę możemy wspólnie przygotować w domu ulubione przysmaki, a nawet spakować piknikowy koszyk, którego zawartością uraczymy się po długim spacerze. W lesie możemy zorganizować dzieciom małą lekcję przyrody i zwrócić ich uwagę na otaczające nas rośliny, krzewy i drzewa. Przekonamy się, że dobrze jest odpocząć przez parę godzin na świeżym powietrzu.

majówka GREEN CANOE

Gry i zabawy na większe spotkania rodzinne

Przygotowaliśmy także kilka propozycji, po które możecie sięgnąć, jeśli planujecie zabawę dla większej liczby osób. Z łatwością uda nam się przekonać do dołączenia wszystkie dzieci i dorosłych.

Każdy z nas słyszał pewnie o grze „Szymon mówi”. Ma ona różne nazwy, ale zawsze polega na tym samym. Jeden z graczy zostaje tytułowym „Szymonem” i wydaje polecenia pozostałym uczestnikom gry. Każdy musi je wykonać, ale tylko wtedy, kiedy usłyszy słowa: „Szymon mówi”. Jeśli wstępna fraza nie zostanie wypowiedziana, wszyscy odpowiadają: „Szymon nam nie kazał” i nie robią nic. Ważne jest, aby utrzymać szybkie tempo gry i nie dawać graczom dużo czasu do namysłu. Ostatnia osoba w grze zostaje nowym „Szymonem”.

majówka GREEN CANOE

„Złap światełko” to wspaniała gra, na którą czas przychodzi po zmroku. Najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, np. ogród, aby nic nie ograniczało naszych ruchów. Jedna z osób zostaje „światełkiem” i otrzymuje latarkę, po czym oddala się nieco od grupy, włącza ją na moment i przemieszcza się kawałek dalej, do momentu złapania przez pozostałych graczy. Osoba, która pierwsza złapie „światełko”, przejmuje jego rolę.

Ostatnia zabawa jest niesamowita i można się na nią skusić, nawet jeśli nie mamy dużej grupy uczestników. „Zręczny Ninja” – jak pozwoliliśmy sobie ją nazwać – to gra, w której stajemy w kółku i przybieramy wymyślone przez nas pozycje wojownika ninja. W kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara każdy wykonuje swój ruch, aby ostatecznie klepnąć drugą osobę w rękę. Kiedy gracz próbuje nas zaatakować, możemy oczywiście zrobić unik, ale tylko ręką, bez przemieszczania całego ciała. Osoba, która została dotknięta, odchodzi z koła.

majówka GREEN CANOE

Zasady tej zabawy ciężko jest wytłumaczyć bez odpowiedniego zobrazowania, dlatego odsyłamy Was TUTAJ, gdzie obejrzycie dokładnie jej przebieg. Gwarantujemy Wam, że wszyscy uczestnicy będą się świetnie bawić, niezależnie od wieku:)


Majówka zaczyna się już jutro, cieszycie się? Jakie macie plany na wypoczynek – wyjeżdżacie, czy może zostajecie w domu? Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom uda Wam się zaangażować do wspólnej zabawy całą rodziną i te kilka wolnych dni spędzicie w wyjątkowo przyjemnej atmosferze. Życzymy Wam cudownego relaksu i pięknej pogody!:) 

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

  • comment-avatar
    Vemart 17 maja 2020 (16:51)

    Ciekawe pomysły, dziękuję!

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.