Grzejniki do wnętrz - Jaki rodzaj wybrać? - GREEN CANOE

Grzejniki do wnętrz – Jaki rodzaj wybrać?

Jesienne temperatury zastąpiły już ciepłe, letnie słońce, więc sezon grzewczy możemy śmiało uznać za rozpoczęty. Do pracy wracają nasze kominki, piecyki i oczywiście także grzejniki. Znajdziemy je w większości domów i mieszkań. Stały się one wręcz nieodłącznymi elementami wnętrz, jednak czasy, w których dominowały masywne, mało estetyczne, żebrowe konstrukcje, mamy już dawno za sobą. Obecnie planując system ogrzewania domu, możemy przebierać w ofertach kaloryferów o różnych wielkościach, kolorach i formach. Duży wybór to oczywiście wielka zaleta – pod warunkiem, że przed dokonaniem ostatecznej decyzji będziemy wiedzieć, czego potrzebujemy. To zadanie postaramy się Wam ułatwić za pomocą naszego przewodnika po rodzajach grzejników, które można znaleźć na polskim rynku. Jeśli chcecie wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, to zapraszamy gorąco do czytania!:)


Grzejniki – SPOSÓB PRZEKAZYWANIA CIEPŁA

Warto wiedzieć, że grzejniki różnią się różnymi parametrami, jednak dzielimy je według podstawowego kryterium, którym jest sposób przekazywania ciepła do ogrzewanej przestrzeni. Istnieją dwa – promieniowanie oraz konwekcja.
Konwekcja polega na przekazywaniu ciepła przez ruch powietrza w pomieszczeniu. Powietrze jest ogrzewane przepływając przez grzejnik.
Promieniowanie to najlepiej wszystkim znana forma działania grzejników. Ich powierzchnia emanuje ciepłem, które ogrzewa pomieszczenie.

grzejniki kolumnowe GREEN CANOE

2. Grzejniki – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

a. Na początku warto pomyśleć, jakie będzie przeznaczenie grzejników. Będą ogrzewać – to oczywiste:) Ale czy w pojedynkę? Posłużą nam jako główna forma ogrzewania pomieszczenia, czy tylko uzupełniająca?
b. W jakim pomieszczeniu i gdzie dokładnie chcemy umieścić grzejniki. Powinny znajdować się w najchłodniejszej części pokoju, dlatego najlepszym miejscem jest pusta przestrzeń pod oknami, przez które ucieka najwięcej ciepłego powietrza.
c. Ogromne znaczenie ma wielkość pomieszczenia. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z małą, czy dużą przestrzenią, rozmiar i ilość wybranych grzejników będą się różnić.
d. Przed zakupem warto zmierzyć przestrzeń, którą wyznaczyliśmy na zamontowanie ogrzewania. Ułatwi nam to konsultację ze specjalistą oraz ostateczny wybór.
e. Kaloryfery nie muszą być jedynie praktyczne. Obecnie na rynku możemy przebierać w niezliczonej ilości modeli, które posłużą w naszych wnętrzach także jako stylowe dekoracje. Formy, materiały i kolory są przeróżne, więc możliwości jest naprawdę dużo.

3. Grzejniki – RODZAJE I ZASTOSOWANIE

Płytowe – najpowszechniejszy rodzaj grzejników. Ich konstrukcja składa się z wewnętrznej spirali z gorącą wodą lub parą wodną, która nagrzewa przymocowaną do niej blaszaną płytę. Są one uniwersalne i sprawdzają się świetnie w każdym pomieszczeniu. Ich konstrukcja jest lżejsza i delikatniejsza, niż żeliwne grzejniki żebrowe. Dzięki temu nie „obciążają” aranżacji wnętrza i stają się jej integralną częścią. Zwłaszcza jeśli dopasujemy do własnych potrzeb formę frontowej płyty. Może być zupełnie gładka, ozdobiona pionowymi żłobieniami, a także poziomymi. Warto pamiętać, że wielu producentów oferuje kilka wariantów kolorystycznych grzejników płytowych. Nie jesteśmy więc skazani jedynie na biele i szarości.

grzejniki do wnętrz płytowe GREEN CANOE               PURMO Compact

płytowe GREEN CANOE

płytowy grzejnik mały GREEN CANOE              PURMO Plan Ventil Compact

płytowe GREEN CANOE               Radeco Point S                                                                 Radeco Venezia S

Kolumnowe – kaloryfery najbardziej zbliżone designem do tradycyjnych. Zbudowane są z pionowych, najczęściej stalowych kolumienek tworzących gęsto ułożone żeberka. Dostępne są w różnych wielkościach oraz kolorach, dzięki czemu dostosujemy je do każdego stylu wnętrz. Wiele modeli grzejników kolumnowych daje nam pełną swobodę w planowaniu ogrzewania dzięki możliwości montowania ich jako ścianki działowe lub elementy całkowicie wolnostojące. Typ kolumnowy szczególnie dobrze prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, którym dodaje delikatnego wrażenia retro.

grzejniki kolumnowe GREEN CANOE               VascoART VINTAGE ’50

kolumnowe GREEN CANOE               VascoART POZIOMA T1

grzejniki kolumnowe GREEN CANOE               Irsap Tesi 3

grzejniki kolumnowe GREEN CANOE               Luxrad Spring

Dekoracyjne – jak wskazuje nazwa, modele dekoracyjne spełniają funkcję estetyczną we wnętrzach. Zazwyczaj wybiera się je jako dodatkową formę ogrzewania pomieszczenia. Mają wiele zalet, których brakuje pozostałym rodzajom grzejników. Przede wszystkim charakteryzują się największym zróżnicowaniem designu. Oryginalne kształty i ciekawe kolory przyciągają uwagę i stają się wyjątkową dekoracją wnętrz tradycyjnych i nowoczesnych. Niektóre modele można wręcz okrzyknąć dziełami sztuki. Przy nich standardowe kaloryfery odchodzą w zapomnienie.

grzejniki dekoracyjne GREEN CANOE

dekoracyjne GREEN CANOE               TERMA HEX

grzejniki dekoracyjne GREEN CANOE

dekoracyjne GREEN CANOE               ENIX LIBRA AUDIO LA

dekoracyjne GREEN CANOE               BREM ORME                                                                 BREM LUNARE

grzejniki dekoracyjne GREEN CANOE               Luxrad Ductor

Konwektorowe – dzielą się na modele elektryczne przenośne oraz montowane na stałe na ścianach. Są niewielkich rozmiarów, niskie i ogrzewają powietrze na zasadzie cyrkulacji, czyli opisanej wcześniej konwekcji, dlatego idealnie nadają się do dużych, wysokich i przeszklonych pomieszczeń. Przenośne modele są lekkie i mogą służyć jako dodatkowa forma dogrzewania pokoju – szczególnie w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym. 

konwektorowe GREEN CANOE

grzejniki konwektorowe GREEN CANOE              Zahnder Radiavector

konwektorowe GREEN CANOE              PURMO Aura Slim Comfort                                        PURMO Aura Bench

Kanałowe – to rodzaj ogrzewania do zadań specjalnych. Jak już wspominaliśmy, kaloryfery najlepiej montować w miejscach narażonych na największą utratę ciepła. Co jednak zrobić, jeśli większość naszej ściany jest przeszklona? Spora część nowych domów i mieszkań posiada duże okna, pod którymi nie sposób zamontować grzejników. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na ogrzewania kanałowe, które będzie dyskretnie umieszczone w podłodze pod oknami. Działają one na zasadzie konwekcji, a dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania ich jako ochładzacze powietrza w ciepłe dni.

grzejniki kanałowe GREEN CANOE

kanałowe GREEN CANOE              VascoART Konwektor kanałowy

kanałowe GREEN CANOE              PURMO Aquilo FMK

grzejniki kanałowe GREEN CANOE              PURMO Aquilo F1P

Łazienkowe – praktyczne i dekoracyjne jednocześnie. W zależności od wielkości łazienki, rodzaju wentylacji i ogólnego stopnia ocieplenia domu dobieramy kaloryfery o odpowiednio wielkiej mocy. Najczęściej znajdziemy grzejniki w formie drabinek, na których łatwo suszyć np. mokre ręczniki. Jednak coraz częściej na rynku pojawiają się modele odstające od tradycyjnych kształtów, a także kolorów.

grzejniki łazienkowe GREEN CANOE              ENIX FORM FR

dekoracyjne GREEN CANOE

grzejniki łazienkowe GREEN CANOE              ENIX SOTTI SO

dekoracyjne GREEN CANOE              BREM LAME SLIM

grzejniki łazienkowe GREEN CANOE              PURMO Mauritius


Wybór grzejników to nie jest taka prosta sprawa. Przede wszystkim ze względu na ogromny wybór dobrej jakości produktów, które zachwycają funkcjonalnością i ponadprzeciętnym designem. Mamy jednak nadzieję, że powyższe przykłady pomogą Wam w podjęciu decyzji, kiedy następnym razem będziecie decydować się na zmiany w ogrzewaniu wnętrz.

Dziękuję za Twój komentarz.

3 komentarze

 • comment-avatar
  Ministerstwo Gadżetów 19 listopada 2019 (10:35)

  Bardzo ciekawy artykuł! Niezwykle ciekawe są grzejniki dekoracyjne, wydaje się, że całkiem mało popularne rozwiązanie, a szkoda.

 • comment-avatar
  Veito 25 października 2019 (14:12)

  Piękne grzejniki!! Do tej listy można by dodać jeszcze grzejniki na podczerwień (panele grzewcze), które w dobrze izolowanych budynkach mogą być zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne elektryczne grzejniki konwektorowe. Istnieją też tzw promienniki na podczerwień ale one bardziej nadają się na zewnątrz np tarasy albo jako urządzenia dogrzewające, które mają działać natychmiast ;) pozdrawiam

 • comment-avatar
  Swatt 12 października 2019 (08:44)

  Świetne kompendium wiedzy! Z pewnością pomoże wielu osobom w doborze odpowiedniego grzejnika do danego pomieszczenia. Pozdrawiam.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.