Dom alergika - jak go urządzić i sprzątać? - GREEN CANOE

Dom alergika – jak go urządzić i sprzątać?

Pod naszymi wpisami dotyczącymi prowadzenia i organizacji domu pojawiało się sporo komentarzy z prośbami o porady dla alergików. Chcąc sprostać Waszym oczekiwaniom przygotowaliśmy kilka zasad i pomocnych wskazówek dla wszystkich, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. Szczególnie, że jest to temat bardzo ciekawy, a problem ten dotyczy ogromnej ilości osób. Warto jest zadbać o odpowiednie kroki zapobiegające rozwojowi alergenów, szczególnie w przypadku dzieci w najmłodszym wieku. Nie jest to znowu przesadnie trudne zadanie, ale w takiej sytuacji musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Jeśli chcecie wiedzieć jak odpowiednio zadbać o dom alergika, to zapraszamy do czytania:) MIŁEJ LEKTURY!


Dom alergika – URZĄDZANIE PRZESTRZENI MIESZKALNEJ

Na osoby wrażliwe, skłonne do reakcji alergicznych, najgorszy wpływ mają takie czynniki jak: kurz, zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, szkodliwe i drażniące substancje, czy pyłki roślin. Walkę z nimi możemy zacząć już przy projektowaniu i budowaniu przestrzeni mieszkalnej. Oczywiście nie są to zasady, do których każdy z nas może się dostosować (nagła przeprowadzka ze względu na niekorzystne miejsce zamieszkania czasami nie wchodzi w grę, prawda?:)), ale wiele z nich wszyscy damy radę uwzględnić chociażby przy planowaniu następnego remontu.

dom alergika Green Canoe

Dom jak najbliżej morza to rozwiązanie idealne, ponieważ powietrze jest tam najczystsze i mocno nasycone jodem, który korzystnie wpływa na zdrowie wszystkich, nie tylko uczuleniowców. Problemem może być mieszkanie w zanieczyszczonym przez wszelkiego rodzaju opary środowisku (gdy ktoś jest bardzo wrażliwy) albo w przestrzeni wiejskiej otoczonej drzewami liściastymi, trawami i zbożami (wspomniane już wcześniej pyłki roślin, które bywają szczególnie dokuczliwe wiosną i latem). Z natury nie trzeba jednak tak szybko rezygnować. Ogrody w stylu japońskim, gdzie dominują naturalne głazy, woda i rośliny, które nie są wiatropylne, sprawdzą się idealnie.

Ważne jest, alby dom alergika nie powstawał na zawilgoconych fundamentach i murach, ponieważ będzie to miało później nieprzyjemne dla zdrowia konsekwencje. Podstawową zasadą jest gładkość powierzchni, każdej – podłogowej, ściennej i meblowej. W ten sposób kurz nie będzie miał możliwości zatrzymywania się w żadnych zakamarkach. Ściany powinny być także suche, dlatego że wilgoć sprzyja rozwojowi różnych grzybów i bakterii, co jest bardzo niebezpieczne nawet dla osób niecierpiących z powodu alergii.

dom alergika Green Canoe

Do pokrycia ścian najlepiej wykorzystywać farby wodorozcieńczalne, które nie zwierają takich uczulających składników jak benzen, aceton, amoniak, czy toluen. Powinny być to farby, które nie będą drażnić uczuleniowców oraz zapewnią gładkie i jednolite pokrycie. Z tego względu wszystkie farby dekoracyjne nadające ścianom chropowatą i nierówną strukturę nie są zbyt dobrym pomysłem. Podłogi natomiast najlepiej jest wyłożyć drewnem, które jest naturalnym, nieelektryzującym się materiałem. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na preparaty do impregnacji desek podłogowych i wybrać te pozbawione szkodliwych, mogących uczulać substancji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie unikanie wykładzin i dywanów, nawet naturalnych, ponieważ szybko staną się one jednym, wielkim siedliskiem kurzu i pyłu.

Dom alergika – SPRZĄTANIE

Oprócz urządzenia, dom alergika trzeba przede wszystkim odpowiednio sprzątać. Zacznijmy od łóżka, w którym spędzamy zazwyczaj 1/3 doby, a które jest najlepszym siedliskiem dla roztoczy. Może się to wydawać dziwne, ponieważ materaca, na którym codziennie śpimy i odpoczywamy nigdy nie utożsamiamy z tym szarawym pyłem, który zwykł pokrywać półki i blaty. Prawda jest taka, że roztocza lubują się w cieple zapewnianym przez nasze ciała i pożywieniu, które dostarcza im nasz naturalnie złuszczający się naskórek. Te czynniki sprawiają, że w łóżku roztoczy znajdziemy najwięcej. By zredukować ich ilość powinniśmy prać pościel co tydzień w temperaturze 60ºC, stosować preparaty roztoczobójcze oraz zadbać o częste wietrzenie sypialni.

dom alergika Green Canoe

Dom alergika, bardziej niż jakikolwiek inny, potrzebuje odpowiedniego sprzętu do odkurzania. Pamiętajmy, że zwykłe odkurzacze nie radzą sobie najlepiej z ze zwalczaniem nieczystości, rozsiewając roztocza po całym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie urządzenia z filtrem HEPA, który zatrzymuje kurz, a nie wyrzuca go z powrotem na zewnątrz drugą stroną. Oczyszczacze powietrza, które je filtrują pomogą nam w usunięciu zanieczyszczeń, które unoszą się w przestrzeni. Warto zastanowić się nad umieszczeniem go w sypialni, czy innym pomieszczeniu często przez nas okupowanym:) Niedawno mogliście przeczytać u nas recenzję Roboclean oraz zobaczyć go w akcji W TYM FILMIE. Zawiera on w sobie cechy najlepszego odkurzacza i oczyszczacza powietrza w jednym, z wieloma dodatkowymi funkcjami. Każda osoba z problemami alergicznymi doceni efekty działania tego urządzenia. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście wpisu na temat Roboclean, to znajdziecie go TUTAJ.

dom alergika Green Canoe

Podczas sprzątania ważne jest także, aby zapobiec kontaktowi naszej skóry i dróg oddechowych z roztoczami, dlatego należy pamiętać o rękawiczkach (najlepiej winylowych) oraz maseczkach na twarz. Koniecznie dbajmy też o usuwanie zanieczyszczeń na mokro, aby kurz nie unosił się w powietrzu. Rękawiczki są niezbędne też dla osób, których skóra jest wrażliwa na kontakt z substancjami czyszczącymi, takimi jak np. płyn do mycia naczyń. Wybierając środki czystości do naszych domów i mieszkań kierujmy się przede wszystkim ich składem. Jest wiele preparatów, które zostają przebadane pod kątem alergii i właśnie takie powinniśmy wybierać.


Wymienione przez nas porady dotyczą w większości podstawowych czynności, które ułatwią życie każdemu alergikowi. Jednak w przypadku silnych alergii, które nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, nie będą one wystarczające. W każdej takiej sytuacji niezbędna jest opinia lekarza, a podejmowane leczenie może, a nawet powinno być uzupełnione profilaktyką w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Życzymy powodzenia wszystkim z alergiami i uczuleniami!:)

Dziękuję za Twój komentarz.

6 komentarzy

  • comment-avatar
    mamaalergika 2 sierpnia 2019 (16:36)

    Mój syn ma alergie na kurz, niestety zwykły odkurzacz nie zbierał całęgo kurzu, dlatego teraz zmienilismy go na roombę e5, odkurza kurz z każdego nawet trudno dostępnego miejsca i pochłania duży procent alergenów dzięki wysokowydajnym filtrom

  • comment-avatar
    Linka 10 lipca 2019 (21:20)

    u nas z alergią walczy roomba – włączamy gdy dom pusty. dodatkowo mop parowy i często porządki. generalnie jest ok

  • comment-avatar
    twojelazienki 12 lipca 2018 (12:09)

    Bardzo ciekawy wpis i świetne porady :)

  • comment-avatar
    Czapnik 11 lipca 2018 (08:37)

    Szczerze mówiąc nie znam nikogo kto miałby aż taką alergię, chyba że na jakieś pyłki i trawy wiosną/latem, ale poradnik jak najbardziej przydatny , mogę się tylko cieszyć że nie mam problemu z alergią, która niewątpliwie uprzykrza życie. Ten odkurzacz wydaje się interesujący i będę musiał przeczytać jego recenzję w najbliższym czasie, pozdrawiam:)

  • comment-avatar
    Artur 11 lipca 2018 (01:45)

    Może to i porady dotyczące podstawowych czynności, ale właśnie jeśli ktoś nie ma alergika w rodzinie, to wcale one takie oczywiste nie muszą się wydawać. Dlatego cenny wpis.

  • comment-avatar
    General Fresh 10 lipca 2018 (15:35)

    To może być naprawdę problem, ale jeszcze zależy od stopnia alergii :) Fajne rady!

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.