Ostatnio na naszym Instagramie mieliście okazję zobaczyć prace renowacyjne w akcji. Ten wpis postanowiliśmy utrzymać w podobnym klimacie i podzielić się z Wami odpowiedzią na pytanie: „Jak odnowić stare meble i drzwi?”. Może macie w domu jakieś komody, szafy albo stoły, którym przydałoby się odświeżenie bądź zmiana koloru? A może Wasze drzwi nie pasują do nowej stylizacji mieszkania i chcielibyście coś z tym zrobić? Teraz, kiedy sporo z nas ma urlop, a pogoda sprzyja wszelkim renowacjom, poza wybraniem się w góry, czy nad morze, jest to też świetny czas na zrealizowanie kilku wizji artystycznych. Słońce na zewnątrz tylko dodaje energii, więc zorganizujcie domowy warsztat i zabieramy się do roboty!:) Ja już odświeżyłam meble w naszej jadalni. I zabrałam się za wszystkie drewniane drzwi.
Jak odnowić stare meble i drzwi? – PRZYGOTOWANIE PRZESTRZENI ROBOCZEJ
Jest to pierwsza rzecz, o którą należy odpowiednio zadbać. Duże prace renowacyjne czy remonty wiążą się z hałasem, brudem i kurzem, dlatego warto przeprowadzać je w miejscu odseparowanym od codziennej przestrzeni, jeśli jest taka możliwość. Ale malowanie mniejszych mebli czy drzwi nie jest już tak skomplikowaną kwestią i możecie te prace wykonać w domu – tak jak ja. Wystarczy przygotować sobie jedynie komfortowe warunki do pracy. Urządzając przestrzeń do prac renowacyjnych miejcie na uwadze przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO I WYGODĘ:)
Jak odnowić stare meble i drzwi? – USUNIĘCIE WIERZCHNICH WARSTW
Odnawiany przez nas element powinien być na początku starannie oczyszczony ze wszelkich zabrudzeń oraz kurzu, bez tej czynności nie możemy przejść dalej. Następnie meble drewniane szlifujemy w celu pozbycia się warstw farby, czy lakieru. Na start wykorzystujemy gruby papier ścierny o gradacji 40-60, potem drobniejszy – o gradacji 80-100, a na koniec bardzo drobny – 150-200. Jeśli jesteście posiadaczami szlifierek, to ten proces pójdzie Wam znacznie szybciej i łatwiej. Ci, którzy nie są, niech się nie załamują – własnoręcznie też osiągnie się pożądany efekt. Jeśli wierzchnia warstwa pokrywająca mebel jest gruba i ciężko ją usunąć zawsze można posłużyć się specjalnymi rozpuszczalnikami.
Meble pokryte okleiną należy umyć i odpowiednio zmatowić używając papieru ściernego o gramaturze 100-120. Pamiętajmy, aby robić to delikatnie i z wyczuciem, koniecznie wzdłuż rysunku słojów, aby nie powstawały zadrapania. Tego rodzaju meble przed malowaniem będą wymagały warstwy farby podkładowej.
W przypadku drewnianych drzwi czy mebli pokrytych wcześniej farbą olejną, sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Ciężko będzie oczyścić je poprzez samo szlifowanie. Należałoby wykorzystać opalarkę, która tworzy gorące powietrze, albo specjalne środki chemiczne. Obie metody pozwolą nam naruszyć wierzchnie warstwy farby i usunąć je za pomocą szpachelki. Ponownie, należy zachować tutaj najwyższą ostrożność. Po wykonaniu tej czynności możemy przejść do szlifowania powierzchni papierem ściernym. Najlepiej zacząć od średniej gradacji – 80, a potem przejść do tych wyższych – od 120. A później już tak samo…
Jak odnowić stare meble i drzwi? – MALOWANIE
Część, która jest zdecydowanie najprzyjemniejsza i najbardziej satysfakcjonująca, ponieważ po jej zakończeniu widać efekty naszej pracy:) Najważniejszą rzeczą potrzebną na tym etapie jest odpowiednia emalia. Najczęściej wykorzystuje się emalie akrylowe, ponieważ dają gładkie wykończenie, łatwo się je rozprowadza i szybko schną. Nasza redakcja poleca Wam z pełnym przekonaniem Bondex Smart Paint, emalię z zawartością żywicy akrylowej, która sprawia, że jest ona długotrwała i bardzo odporna na zabrudzenia. Jej rozcieńczalnikiem jest woda, więc plamy można usuwać przy użyciu właśnie wody, z ewentualnym dodatkiem delikatnego detergentu. Produkt zapewnia doskonałe krycie i maskuje wszelkie nierówności i niedoskonałości malowanej powierzchni. Kolorów, które oferuje nam Bondex jest 25 i prezentują się one niesamowicie. Znajdziecie wśród nich barwy delikatne i spokojne oraz ciemne i intensywne. Małą prezentację właściwości tej emalii mogliście widzieć ostatnio na naszym instastory z procesu malowania tarasów. Malowaliśmy nią pionowe elementy tarasowe, drzwi i meble – sprawdziła się rewelacyjnie! Salon i jadalnia wyglądają jak nowe.
Emalia Smart Paint nie tylko świetnie wygląda, jest wytrzymała i odporna na wszelkie niespodzianki, ale również sprzyja zdrowiu i bezpieczeństwu domowników. Jest hipoalergiczna i ma delikatny, niedrażniący zapach, dlatego jest świetnym wyborem dla alergików, osób szczególnie wrażliwych oraz dzieci. Dodając do listy zalet ten aspekt możemy stwierdzić, że emalia ta jest wielofunkcyjna i sprawdzi się idealnie w każdych warunkach. Polecana jest przede wszystkim do malowania takich powierzchni jak meble, drzwi, kaloryfery, okna, listwy drewniane, czy drewniane detale wykończeniowe. Jeśli macie w domu dzieci, zwierzęta albo po prostu w Waszym domu łatwo pojawiają się niespodziewane plamy, to nie będziecie musieli się już martwić o stan swoich ścian, malowanych mebli, czy drzwi:)
Kolor możecie nakładać za pomocą: pędzli lub wałków- zależy to od efektu, który będziecie chcieli osiągnąć. Pamiętajcie o różnych ciekawych wzorach, którymi możecie ozdobić zarówno meble, jak i drzwi. Szablony możecie kupić gotowe, ale jeśli chcecie stworzyć swój oryginalny, to nic nie stoi na przeszkodzie – zawsze namawiamy do kreatywnych działań.
Są wśród Was osoby, które mają doświadczenie w odnawianiu starych mebli albo drzwi? Może ktoś z Was dopiero planuje zacząć tę zabawę? Jeśli chcecie nadać swoim wnętrzom nowego i wyjątkowego charakteru, to mała zmiana koloru będzie strzałem w dziesiątkę. Nie musicie od razu kupować nowych półek, czy biurka – wystarczy przemalować używane już meble. Życzymy Wam powodzenia!:)
Dziękuję za Twój komentarz.
12 komentarzy
emil 15 września 2019 (13:02)
Stosuję Vidaron do różnych powierzchni z drewna. Nigdy nie zawiódł. Jest niesamowicie wydajny i świetnie się rozprowadza. Szybko schnie. Polecam.
PPHU-ROMAR 17 grudnia 2018 (11:40)
Bardzo dobrze wygląda to wszystko po renowacji, ile czasu zajęło ci przygotowanie drzwi do pomalowania? Wiem, że im wiecej tym lepiej, ale ile mniej więcej zajęło to tobie?
Maria 7 września 2018 (12:58)
Bardzo przydatny poradnik muszę przyznać, muszę przyznać że dość systematycznie przeprowadzasz malowanie drzwi i mebli co 2, 3 lata to często ;) Dzięki za fajny przydatny poradnik.
emilka 19 sierpnia 2018 (12:43)
W maju malowałem altanę i właśnie wykorzystałem ten impregnat. Efekt naprawdę super. Wygląd bardzo ładny, kolorek ekstra prezentuje się z zielenią. Na kilka lat spokój.
Małgorzta 12 sierpnia 2018 (11:58)
Czy farbami i sposobem opisanym przez Panią odnowię również meble kuchenne z IKEA, które na pewno nie są drewniane tylko pokryte jakimś laminatem?
Beata 3 sierpnia 2018 (17:14)
Czy ta farbe mozna uzyc na powierzchnie pomalowana farbami kredowymi i zabezpieczaja woskiem???
orteza 2 sierpnia 2018 (16:08)
Podoba mi sie Twój blog. Lubie kobiety które udowadniają że nie tylko faceci potafią majsterkować . Przybijam 5 :)
Aquateam Szczecin 27 lipca 2018 (15:29)
Odnawianie starych mebli może być szalenie zajmującym zajęciem. Dzięki za ciekawy artykuł. Czekamy na więcej :).
Kamila 23 lipca 2018 (10:37)
Bardzo ciekawy wpis. Ja właśnie planuje w niedługim czasie odnowić wszystkie drzwi w moim domu, więc porad bardzo mi się przydadzą.
Franczyza w Polsce 19 lipca 2018 (14:11)
Z pewnością skorzystam z twoich porad. Efekt jest niesamowity. Biel świetnie komponuje się ciemnymi obramowaniami okien.
Marzena 18 lipca 2018 (14:00)
Jak czesto przeprowadzasz malowanie mebli i drzwi?
Green Canoe 23 lipca 2018 (09:46)
raz na 2,3 lata