Wysiew nasion - jakie rośliny możemy wysiać w lutym? - GREEN CANOE

Wysiew nasion – jakie rośliny możemy wysiać w lutym?

Chociaż wydawać by się mogło, że do wiosny mamy jeszcze sporo czasu, to już teraz warto zaplanować nasze ogrodnicze prace. Luty to dobry moment, aby zacząć uprawę roślin z długim okresem wzrostu. Wysiew nasion nie jest zbyt skomplikowany, a pozwala nam na otrzymanie wielu sadzonek niewielkim kosztem. Jeśli przeznaczymy na to trochę czasu, to już niedługo będziemy cieszyć się różnorodnością roślin, ziół i warzyw, a także z dumą patrzeć na swoje ogrodnicze plony. O wiosennym wysiewie nasion opowiadaliśmy już w naszym filmie, który znajdziecie TUTAJ.

 

Wysiew nasion- warzywa i zioła

Warzywa, które wysiewamy w lutym to przede wszystkim kapusta, kalafior, kalarepa, karczochy. Bób, po który również możemy już sięgnąć,zazwyczaj sieje się wprost do gruntu. Warto jednak rozpocząć jego uprawę od doniczek – przyspiesza to czas zbiorów o około 3 tygodnie, a także chroni go przed mszycami (bób z rozsady jest odporniejszy). Kolejnymi warzywami, które możemy wysiać już teraz, jest sałata masłowa, rukola, szpinak. Jeżeli pogoda jest bardzo łaskawa, to w marcu można siać je bezpośrednio do gruntu. Chcąc jednak cieszyć się wcześniejszymi zbiorami, warto zasadzić je już w lutym w pojemnikach. Zachęcamy także wszystkich do wysiewu pierwszych ziół. Na jasnym parapecie możemy postawić bazylię, estragon czy rozmaryn. 

 

Wysiew nasion- kwiaty 

Początek lutego to czas na zaopatrzenie się w nasiona kwiatów jednorocznych, którymi chcemy ubarwiać ogrody w sezonie letnim. Kwiaty ozdobne, które możemy zacząć wysiewać do skrzynek to: begonie, dalie, goździki, heliotropy, lewkonie, pelargonie, petunie. Otrzymanie kwiatów ozdobnych z nasion, jest dużo tańsze niż kupowanie gotowych sadzonek na przełomie kwietnia i maja, a także bardziej satysfakcjonujące.

 

Wysiew nasion- przygotowanie podłoża i nasion

Nasiona do siewów najlepiej kupować w sklepach i centrach ogrodniczych. Wybierajmy nasiona polskich odmian, które przystosowane są do uprawy w naszym klimacie. Zwróćmy też uwagę, aby nasiona, które wybieracie pochodziły od znanych producentów. To da nam pewność, że będą dobrej jakości i uzyskamy z nich rośliny właściwych odmian. Bardzo często zdarza się, że półki w sklepach ogrodniczych wręcz uginają się od ilości nasion, lecz nie zawsze są one dobrej jakości. Wtedy mimo naszych starań takie nasiona nie kiełkują, są podatne na różne choroby, a zbiory nie są zadowalające. Dobre ziarno to podstawa:)

źródło:wokas.pl

Poza dobrej jakości ziarnami bardzo ważna jest właściwa ziemia. Odpowiednie podłoże, najlepiej specjalistyczne, które wzbogacone jest w niezbędne składniki odżywcze, zapewni nam lepsze kiełkowanie oraz wzmocni system korzeniowy rośliny. Tu również bardzo ważny jest wybór produktu od dobrego producenta. Ziemie bardzo tanie są zazwyczaj marnej jakości i brakuje im składników odżywczych, które są podczas rozwoju i wzrostu roślin niezbędne. Odpowiednie podłoże powinno być wolne od patogenów, gdyż młode siewki są bardzo wrażliwe na choroby. Gleba powinna być też na tyle lekka, aby nie hamować wzrostu delikatnych kiełków. Idealna zawiera w sobie  m.in. torf, perlit i wieloskładnikowy nawóz. Naszym wyborem jest ziemia marki Wokas z linii Masterra. Jest to ziemia najwyższej jakości (żyzny czarnoziem) i zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu roślin. Do wyboru mamy m.in.: specjalne podłoże do siewek,  ziemie do kwiatów ozdobnych czy warzyw.

źródło:wokas.pl

Wysiew nasion- warunki uprawy

Jeśli mamy już odpowiednie nasiona oraz dobrą ziemię możemy przejść do przygotowania miejsca wysiewu. Jeżeli nie mamy ogrzewanej szklarni, wysiewamy ziarna do pojemników i skrzynek. W lutym gleba w ogrodzie jest jeszcze zbyt zimna, aby siać ziarna bezpośrednio do niej. Szczególnie w tym roku, kiedy opady śniegu i mróz są wyjątkowo intensywne. Będą więc nam niezbędne doniczki lub specjalne paletki do rozsady- które możemy nabyć w sklepach ogrodniczych. Warto jednak postawić na ekologiczne rozwiązania i użyć wcześniej zebrane opakowania po jogurtach czy serkach- nadadzą się idealnie:)  

Bierzemy się do pracy. Na przygotowane w pojemnikach podłoże wysiewamy nasze nasiona. Przyjęła się zasada wysiewania na głębokość równą trzykrotnej wielkości nasion. Te najdrobniejsze umieszczamy jednak bezpośrednio na glebę, lekko wklepując w podłoże. Nasiona, które posiane są zbyt głęboko, wykiełkują nam dużo wolniej. Do momentu wykiełkowania pojemniki warto nakryć szybą lub bezbarwną folią. Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża oraz w miarę stałą temperaturę. Pojemniki z siewkami umieszczamy w ciepłym i słonecznym miejscu. Ważne jest także podlewanie- dbajmy, aby ziemia była wilgotna, ale unikajmy silnego strumienia wody. 

 

Wszystkie nasiona wysiane w lutym przechowujemy na domowych parapetach lub ogrzewanych szklarniach. Temperatura powinna wynosić około 18-20*C. Później należy je przyzwyczajać do chłodniejszych pomieszczeń, a następnie przesadzić, niektóre już w marcu, prosto do gruntu. Dzięki temu będziemy stopniowo hartować naszych zielonych przyjaciół i przygotujemy do warunków zewnętrznych. 

Wysiew nasion, obserwacja jak rośliny kiełkują i rosną, dają  niesamowitą satysfakcję. Ponadto praca z ziemią bardzo uspokaja i wycisza. Poświęcony czas procentuje zbiorami i urzeka pięknem kwiatów w ciepłe, letnie dni. Mało jest przecież przyjemniejszych rzeczy, niż picie kawy w swoim pięknym, kwiecistym ogrodzie, albo jedzenia sałatki z warzyw z własnego warzywnika:)

 

 

 

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.