Dobieranie kolorów wnętrz - złota trójka - GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz – Tworzenie kompozycji kolorystycznych według złotej trójki GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz z tego, co piszecie, wydaje się Wam bardzo problematycznym zadaniem. Tak wiele razy prosiliście nas o wytyczne czy jakiekolwiek podpowiedzi, że postanowiliśmy napisać specjalnie dla Was małą ściągę:) Poradnik GREEN CANOE o dekoratorskich kolorystycznych podstawach, bez których nie sposób wyobrazić sobie harmonijnego i spójnego wnętrza. ZACZYNAMY! :) 

KOLOR to pierwszy z aspektów, o którym powinno się myśleć w odniesieniu do tworzonego właśnie wnętrza. Od pierwszych projektów, szkiców, a nawet pomysłów towarzyszyć nam będą barwy, które finalnie zobaczymy w pomieszczeniach. I które – co dość istotne – zaważą na tym, jaką energię, charakter i atmosferę owe pomieszczenia dzięki nim uzyskają. Kolory mają KLUCZOWE znaczenie w budowaniu komfortu mieszkania i naszego samopoczucia, dlatego dzisiaj pochylimy się nad nimi z większą atencją. 

dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Na szczęście ich dobór nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Istnieje kilka podstawowych zasad łączenia kolorów i małych trików z tym związanych, które za chwilę Wam opiszemy. Być może nie wszystko uda się Wam dobrać idealnie za pierwszym razem – nic nie szkodzi. Mamy w tej chwili takie rozwiązania, które ułatwią nam próbowanie. Wiecie już, że nasze studio tak właśnie pracuje – bawimy się doborami, eksperymentujemy. Dzisiejszy temat zaś omówimy za pomocą kolorów z Dekoral, a dokładnie tegorocznej nowości, czyli palety Home&Style – ceramicznej farby o matowym wykończeniu przeznaczonej do malowania ścian wewnętrznych i sufitów. Jej paleta barwna zaczyna się od delikatnych, pastelowych kolorów, przechodząc płynnie w intensywne, głębokie odcienie, co daje nam dużo możliwości aranżacyjnych przy projektowaniu wnętrza lub przemalowaniu ścian. Jest rewelacyjnie skomponowana! Koniecznie przyjrzyjcie się jej dokładniej – jesteśmy przekonani, że ułatwi życie niejednej rodzinie myślącej o zmianie kolorów w swoich wnętrzach. 


Dobieranie kolorów wnętrz – ZŁOTA TRÓJKA GREEN CANOE

Nie raz mogliście u nas przeczytać o najważniejszej zasadzie, której zawsze trzymamy się przy tworzeniu aranżacji kolorystycznych, a mianowicie o złotej trójce GREEN CANOE. Na czym polega? Wybieramy trzy kolory przewodnie, które będą decydować o charakterze naszej przestrzeni. Są one swego rodzaju solidną bazą dla barw pochodnych i dodatkowych, które pojawią się później w dodatkach i akcesoriach. Takie połączenie pozwala nam na stworzenie spójnej aranżacji – bez wrażania chaosu i przesycenia kolorystycznego.

dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Aby dokładnie zobrazować sobie rozmieszczenie kolorów względem siebie, zawsze możemy sięgnąć po koło barwne. Warto trzymać się podstawowych schematów, według których tworzy się najbardziej harmonijne zestawienia (za pomocą kolorów z koła barwnego). Mogą to być:

A. trzy kolory znajdujące się jeden obok drugiego,
B. trzy, które tworzą razem trójkąt równoboczny
C. dwa przeciwstawne sobie, plus odcień pochodny od dwóch przeciwstawnych lub biel jako kolor trzeci.

Czyli np. idąc schematem A, naszą złotą trójką GREEN CANOE może być kolor z grupy żółcieni, plus z grupy czerwieni i pomarańczy. Idąc schematem B, złotą trójką będą kolory: z grupy żółcieni, róży/purpury oraz błękitów i niebieskości. Przy schemacie C naszą trójką będą: żółcienie, niebieskości, a pochodna może być szarością.

Dzięki naszym przykładowym poniższym schematom kolorystycznym stworzonym za pomocą palety Home&Style możecie zobaczyć, że kolory odpowiednio „wyjęte” z koła barwnego pięknie się ze sobą komponują i mogą stanowić początek dla bardzo ciekawych aranżacji. Oczywiście nie musimy każdym z nich pomalować naszych ścian. Są to trzy kolory, które przenosimy również na nasze meble, tkaniny i dodatki. Pamiętajmy także, że nie musimy trzymać się sztywno wyznaczonych zasad. Kiedy się je pozna, wydają się bezpieczną przystanią, od której aż strach odpłynąć, ale nie dajmy się zwariować. W końcu projektowanie wnętrz ma być dla nas także przyjemnością i dobrą zabawą:)

Dobieranie kolorów wnętrz najlepiej zacząć od ścian. Wspomnieliśmy wcześniej, że metoda prób i błędów ma tutaj kluczowe znaczenie. Chcemy Was gorąco zachęcić do śmiałego testowania i pozbycia się lęku przed odcieniami, które wydają się nam zbyt jasne, za ciemne lub za bardzo intensywne. Czasami najbardziej odważne decyzje okazują się tymi najlepszymi i pozwalają nam na więcej eksperymentów. Wybór odpowiedniego koloru ściany umożliwią nam testery – w farbie Home&Style, dostępne są w saszetkach o pojemności 30 ml. To ogromne ułatwienie. Dzięki takiej możliwości – wypróbowania farby w małej ilości możemy przekonać się, jak każdy odcień prezentuje się na ścianie, w różnym oświetleniu oraz w towarzystwie innych barw. ZAWSZE, ale to ZAWSZE budujemy w ten sposób przestrzenie projektowane przez nasze studio. Czasami bowiem kolor, który świetnie wygląda i tworzy atmosferę w większości mieszań, w jakiejś konkretnej przestrzeni mającej określone warunki światła dziennego – nie będzie wyglądał korzystnie. Warto się o tym przekonać, zanim wymalujemy nim całą ścianę i odpowiednio wcześniej zamienić odcień np. na o ton jaśniejszy, ciemniejszy, lub zmienić jego temperaturę. Sięgajcie po próbniki – one bardzo ułatwiają znalezienie najlepszego rozwiązania. 

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

W obrębie naszych trzech kolorów dominujących możemy wybrać odcień będący tzw. TŁEM oraz jeden, który będzie pełnił funkcję akcentu – w naszej redakcji jest to np. granatowa ściana. Odcień akcentujący może być jakąś pochodną TŁA lub wręcz przeciwnie – kontrą do niego. Pamiętajmy jedynie, aby nadal korespondował z pozostałymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu. Nie musi to być jednolita plama barwna. Ciekawie prezentują się wszelkie wzory, np. pasy pionowe i poziome, kształty geometryczne lub użycie dwóch odcieni na jednej ścianie. Nie ograniczajmy się jedynie do tego, co mamy przed sobą. Spójrzmy w górę i zastanówmy się, czy może sufit w odważnej żółci lub spokojnym błękicie nie nada naszym wnętrzom ciekawszego charakteru.

Dobieranie kolorów wnętrz – BARWY A CHARAKTER POMIESZCZENIA

Niezależnie od tego, czy projektujemy przestrzeń mieszkalną, czy roboczą, dobieranie kolorów wnętrz zawsze warto podporządkować nastrojowi, który chcemy, aby w nich panował. Ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci i zieleni (Watermelon, Honey Mustard, Banana Split, Green Tea) kojarzą się z energią, dynamiką, siłą i odwagą. Sprawiają wrażenie komfortu oraz intymności. Zastosowanie ich to bardzo łatwy, intuicyjny wręcz, sposób na stworzenie przyjaznej atmosfery i napełnienie przestrzeni pozytywną energią.

dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Osoby, które nie potrzebują jednak dodatkowych bodźców z zewnątrz, odnajdą się bardziej pośród spokojniejszych, a nawet zimnych tonów: niebieskości, fioletów, szarości lub bieli (Blue Clouds, Sushi Ginger, Baltic Sky, Pinacolada). To kolory łagodne, działające uspokajająco na umysł. Pozwalają zebrać myśli i skupić się na wykonywanym zadaniu, dlatego świetnie nadają się do przestrzeni roboczej i relaksacyjnej, którym dodadzą harmonii.

Dobieranie kolorów wnętrz – KONTRASTY

Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie kolorów o różnej temperaturze, jasności i nasyceniu. Stworzymy w ten sposób ciekawe kontrasty, które wniosą do wnętrza określoną energię i charakter. Mogą to być wspomniane już wcześniej ściany akcentowe lub sufity – jeśli mamy więcej odwagi. Duże pomieszczenia dają nam wiele możliwości kontrastowania ze sobą kolorów. Dobrze jest popatrzeć na przestrzeń jak na kompozycję – i tworzyć ją nie tylko w aspekcie kolorów na ścianach, ale także i dodatków. I tak np. ściany, na których dominują odcienie szarości i niebieskości możemy zestawić kontrastowo z żółtymi lub pomarańczowymi elementami, takimi jak fotel, lampy, czy chociażby dodatki w postaci poduszek ozdobnych lub pledów. Zerknijcie jeszcze raz na koło barw i przekonajcie się, że jest to bardzo naturalne i przyjemne dla oka połączenie.

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Małe i bardzo małe pomieszczenia najłatwiej jest budować zaś za pomocą bardziej subtelnych kontrastów. Na ścianach sprawdzą się chłodne i pastelowe barwy, optycznie powiększające przestrzeń. Możemy dobrać do nich meble w zbliżonych kolorach oraz w jasnych odcieniach drewna. Ogromną zaletą jasnego tła jest swoboda przy doborze wszelkich akcesoriów i dodatków, której często brakuje w przypadku pomieszczeń zdominowanych przez ciemne kolory.

Dobieranie kolorów wnętrz GREEN CANOE

Jasnymi barwami możemy także wydobyć kluczowe elementy aranżacji, na których wyeksponowaniu zależy nam najbardziej. Pomogą nam w tym też kontrastujące wzory bądź kolory wyróżniające się temperaturą – np. ciepła czerwień pośród stonowanych szarości i morskich odcieni błękitu lub delikatny pudrowy róż wyłaniający się gdzieś spośród głębokich, mocnych zieleni. Kombinacji jest tak dużo, ile jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Trzymajmy się jedynie naszej złotej trójki GREEN CANOE, która pomoże nam zachować równowagę i ułatwi komponowanie przestrzeni. Uwierzcie nam – to bardzo proste. 


Jeśli planujecie zmiany we własnych wnętrzach lub jesteście właśnie w trakcie projektowania wymarzonych domów i mieszkań, to zachęcamy Was do prób i eksperymentów kolorystycznych. Dzięki testerom Dekoral Home&Style jest to teraz dużo łatwiejsze i będziecie mieli pewność, ze wybrany kolor idealnie wpisze się w Wasze aranżacje. My niedługo również będziemy odświeżali redakcyjne wnętrze – opowiemy Wam, po jakie konkretnie odcienie sięgnęliśmy i jak je do siebie dobraliśmy.

Życzymy Wam dużo inspiracji i oczywiście … przyjemnego malowania:)

 

Dziękuję za Twój komentarz.

2 komentarze

  • comment-avatar
    Monika 3 lipca 2019 (12:57)

    Po przeczytaniu tego artykułu zamówiłam próbkę farby w odcieniu Pinacolada. Pierwsze testy zrobione i to jest dokładnie to, czego szukałam. Dziękuję za polecenie!

  • comment-avatar
    Jolanta 25 czerwca 2019 (18:18)

    Bardzo fajny poradnik. W sposób prosty tłumaczy tak wiele.Świetnie dobrane obrazki dla całego tekstu.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.