LAWENDA- jak ją sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła? NOWY FILM.

LAWENDA- jak ją sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła? NOWY FILM.

Na naszym kanale pojawił się najnowszy film, którego bohaterką jest LAWENDA. Kochamy ją, ponieważ czaruje nas swoim zapachem i pięknym kolorem. Właśnie dlatego gości w naszym ogrodzie już od dłuższego czasu. Co lubi lawenda? Gdzie i w jaki sposób ją posadzić? Jak ją przycinać, aby pięknie kwitła? Wszystkie informacje znajdziecie w filmie, do którego link TUTAJ.

Zapraszamy Was na film i życzymy pięknych, lawendowych rabat w Waszych ogrodach:)

Roślina, która od kilku lat wciąż zyskuje na popularności. Pochodząca z klimatu śródziemnomorskiego i kojarząca się głównie z piękną Prowansją. Nie sprawia wielu trudności w uprawie, za to zachwyca swoim kolorem i intensywnym zapachem-LAWENDA.
Jakie sadzonki lawendy wybrać? Jak ją sadzić i pielęgnować, aby zachwycała swoim pięknem? – podpowiadamy.

Lawenda- właściwości

Lawenda, kojarzona jest głównie z pięknymi polami francuskiej Prowansji. W naszych ogrodach z biegiem lat przestała być okazjonalnym gościem, a stała się stałym elementem rabatowych kompozycji. Jednym z walorów lawendy są jej pięknie, kwitnące zazwyczaj na niebiesko lub fioletowo kwiaty. Jest rośliną zimozieloną, dzięki czemu wygląda pięknie w naszych ogrodach czy tarasach przez cały rok. Inną wartą podkreślenia właściwością lawendy jest jej szerokie zastosowanie m.in. w kosmetyce czy kuchni. Lawenda posiada jeszcze jedną, bardzo ważną cechę – odstrasza nielubiane insekty, takie jak komary, kleszcze, a nawet mrówki. Warto więc zaplanować sadzenie lawendy np. obok tarasu, co pomoże nam zredukować liczbę niechcianych gości.

Lawenda- wybór sadzonek

Lawenda jako roślina śródziemnomorska jest w naszym klimacie wystawiana na duże próby;) Właśnie dlatego wybierając sadzonki lawendy, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na zdrowe i silne rośliny, ale także na to, jakiej są odmiany. Znanych jest ponad 40 różnych odmian lawendy. Do naszego klimatu najbardziej odpowiednia jest jednak Lawenda wąskolistna i to właśnie ją możemy spotkać w ogrodach, sklepach, a także w przestrzeni publicznej.

Dobrej jakości sadzonek szukajmy w renomowanych szkółkach lub w dobrych sklepach ogrodniczych. Kupując sadzonki z dobrych źródeł, mamy pewność, że są zadbane, opisane nazwą gatunku i odmiany, a także miejscem pochodzenia. A to jest często bardzo ważne podczas ich pielęgnacji.  Podczas zakupu lawendy zwróćmy uwagę czy nie jest ona zbyt przesuszona lub też odwrotnie- zbyt zawilgocona.

Lawenda- sadzenie i pielęgnacja

Mając już dobre, zdrowe sadzonki lawendy pora na przygotowanie im odpowiedniego miejsca. Co lubi lawenda? Przede wszystkim stanowiska bardzo słoneczne, jak najbardziej zbliżonych do jej naturalnego środowiska, czyli śródziemnomorskich, ciepłych rejonów. Najlepiej więc wybrać na miejsce sadzenia południową lub zachodnią część ogrodu. Miejsce uprawy lawendy powinno być także przewiewne. Co to znaczy? Nie możemy lawendy sadzić w zbyt dużym zagęszczeniu ani także w zagłębieniach terenu, gdzie jest zbyt wilgotno. Lawenda łatwo w takich warunkach może zapadać na różne choroby grzybowe. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę lawendy w doniczce, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Powinna być duża i głęboka- lawenda wytworzy bowiem rozległy system korzeniowy. Na samym dnie należy umieścić warstwę drenażu np. keramzytu, co ochroni korzenie i nie pozwoli na to, aby roślina zaczęła chorować z powodu zbyt dużej wilgoci.

Gleba – to właśnie ona ma decydujący wpływ na naszą roślinę. Dobra sadzonka i wybór odpowiedniego miejsca to bardzo ważna sprawa, ale gwarancją pełnego sukcesu jest jeszcze ziemia. No właśnie – jaka gleba będzie dla naszej lawendy najlepsza? Gleba lekka, zasadowa o odczynie wynoszącym 6,5-7,5. Lawenda nie lubi gleby kwaśnej. Jeśli właśnie taką mamy w swoim ogrodzie, koniecznie musimy ją zwapnować przed posadzeniem lawendy. Jak wiecie, lubimy ułatwiać prace ogrodnicze. Dlatego też marka WOKAS stworzyła serię Wokas Smart, która ma bardzo szeroką ofertę, w tym także ziemię dedykowaną specjalnie lawendzie. Przygotowana z torfu wysokiego i niskiego, kory kompostowanej, kompostu zielonego, perlitu, kruszyw porowatych, zeolitu, piasku i kredy. Wzbogacona nawozem wieloskładnikowym oraz nawozem wieloskładnikowym długodziałającym, zapewni naszym roślinom dobry wzrost. Jak już wcześniej wspominaliśmy, lawenda nie lubi zbyt mocno wilgotnej gleby. Zdecydowanie woli rosnąć w suchych miejscach. Podlewanie lawendy powinno być, dlatego umiarkowane, lepiej ją przesuszyć niż zbytnio przelać.

Lawenda- przycinanie

Przycinanie lawendy jest bardzo ważnym elementem w jej pielęgnacji. Pomaga roślinie obficiej kwitnąć oraz zachować odpowiedni, zwarty kształt. Zabieg ten jest wręcz obowiązkowy. Brak cięcia powoduje, że roślina traci swój piękny wygląd – nie będzie się zagęszczała.
Lawendę przycinać powinniśmy dwa razy w roku. Możemy to wykonać w trzech terminach:

1. Wczesna wiosna- pod koniec marca lub na początku kwietnia. Usuwamy wszystkie uszkodzone przez zimę pędy. Ma to bardzo duże znaczenie, aby zachować piękną formę naszej rośliny.
2. Drugim terminem cięcia jest lato, od lipca do września. Po przekwitnięciu przycinamy kwiatostany, a tym samym stymulujemy naszą lawendę do ponownego kwitnienia.
3. Trzeci termin to początek jesieni (wrzesień). To cięcie możemy wykonywać zamiennie z cięciem wiosennym. Ma ono także na celu usunięcie uszkodzonych pędów i przygotowanie rośliny na zimę.

Wiemy już, kiedy przyciąć lawendę- ale jak to zrobić? Tu mamy dwie bardzo ważne zasady:
1. Cięcie wiosenne i jesienne wykonujemy, skracając młode, niezdrewniałe pędy o połowę. Pomaga nam to utrzymać kulistą formę rośliny oraz wspomaga rozwój nowych pędów.
2. Cięcie letnie to przycinanie przekwitniętych kwiatostanów wraz z bezlistnymi łodygami. Dzięki temu zabiegowi możemy liczyć na ponowne kwitnienie jeszcze w tym samym sezonie.

Lawenda to roślina, którą wprost uwielbiamy. Jest nie tylko bardzo piękna, ale też bardzo pożyteczna. Odstrasza niechciane owady, ale przyciąga z kolei te, na których nam ogrodnikom szczególnie zależy- pszczoły. Jako roślina miododajna jest wprost idealna do naszych przydomowych ogródków. Prosta w uprawie, przyjazna pszczołom i niezwykle piękna- czego chcieć więcej? No i ten zapach! Otaczajmy się lawendą i zapraszajmy ją do naszych ogrodowo-tarasowych przestrzeni.

 
 

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.