Obsadzamy balkony i tarasy - Jak zrobić piękne kompozycje kwiatowe na balkon i taras? - GREEN CANOE

Obsadzamy balkony i tarasy – Jak zrobić piękne kompozycje kwiatowe na balkon i taras?

Wiosna to czas przebudzenia, w trakcie którego lubimy pozwolić sobie na małe zmiany, odrobinę świeżości i ekscytujące nowości. Nie tylko w domach, ale również na zewnątrz, dlatego wraz z końcem marca nasze balkony i tarasy rozkwitają pięknymi, różnorodnymi barwami. Szczególnie teraz, kiedy wielu z nas ma więcej czasu, możemy stworzyć wymarzone kompozycje kwiatowe urozmaicające widok z okna. My również postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, aby odświeżyć przestrzeń balkonową i zarekomendować Wam nasze ogrodowe wybory.

Najświeższym odkryciem, którym chcieliśmy się z Wami podzielić, jest polska marka Wokas, która jest liderem w produkcji okryw torfowych do uprawy pieczarek. Dodatkowo tworzy najwyższej jakości podłoża ogrodnicze dostosowane do różnorodnych potrzeb roślin. Spośród szerokiej oferty ziemi naturalnej wybraliśmy najnowszą linię SMART, która towarzyszy nam tej wiosny w sadzeniu kwiatów. Jeśli i Wy chcecie wprowadzić do swojej codzienności świeżość, kolor i odrobinę radości, to zapraszamy do czytania oraz wspólnego obsadzania balkonów i tarasów:)


Na co zwrócić uwagę wybierając kwiaty na balkon i taras?

Aby kwiaty rosły pięknie i zdrowo musimy poświęcić im dużo uwagi, zapewniając przede wszystkim odpowiednie warunki do rozwoju. To, jakie kwiaty na balkonie i tarasie sprawdzą się najlepiej, zależy od stopnia nasłonecznienia i ułożenia miejsca, w którym planujemy je posadzić. Możemy podzielić je na:

 • Rośliny na nasłonecznionym stanowisku takie jak aksamitka, bratek, celozja, cynia, gerbera, kalibrachoa, pelargonia, petunia, surfinia, tunbergia, werbena, żeniszek
 • Rośliny na zacienionym stanowisku: agapant, begonia, bluszcz, bugenwilla, fuksja, kamelia, lobelia, niecierpek, niezapominajka, pierwiosnek, plektrantus, żyworódka

Wystawy od strony północnej i wschodniej są dobrym miejscem do sadzenia większości roślin, które nie potrzebują ogromnej ilości światła. Pamiętajmy, że w takich warunkach nie rosną one tak bujnie i intensywnie jak na wystawach południowych i zachodnich. Rośliny posadzone w nasłonecznionych miejscach są narażone na przegrzanie i poparzenia, dlatego należy zadbać o ich właściwe nawodnienie. Najlepszą porą podlewania jest poranek i wieczór – szczególnie późną wiosną oraz latem.

Poza kwestiami praktycznymi, które warto mieć na uwadze, pamiętajmy, że tworzenie kompozycji kwiatowych na balkon i taras to dobra zabawa i urozmaicanie naszej przestrzeni mieszkalnej. Wybierzmy więc ulubione kwiaty, łącząc je ze sobą w sposób harmonijny lub na zasadzie kontrastu. W GREEN CANOE stosujemy naszą złotą trójkę nie tylko do stylizacji wnętrz. Trzy kolory przewodnie mogą stać się dla nas bazą także przy komponowaniu ogrodów, tarasów oraz balkonów.

balkony i tarasy GREEN CANOE

Jak i w czym najlepiej jest sadzić kwiaty?

Po wybraniu kwiatów przystępujemy do sadzenia. Przygotujmy sobie wygodne stanowisko, rękawice, doniczki i jakąś przyjemną muzykę w tle, która umili nam pracę. Na samym dnie naszej doniczki umieszczamy warstwę drenażu do 1/3 wysokości. W naszym przypadku jest to keramzyt – naturalny materiał uzyskiwany z gliny korzystnie wpływający na nawodnienie i oddychanie systemu korzeniowego rośliny. Możemy w zamian sięgnąć po drobne kamyczki lub żwir. Ważne, aby między dnem doniczki a warstwą ziemi był jeszcze przepuszczalny materiał. Następnie wysypujemy kilka garści ziemi, rośliny wyjmujemy z plastikowych pojemników i umieszczamy je w doniczkach. Korzenie przykrywamy dokładnie tą samą ziemią, upewniając się, że rośliny są umiejscowione stabilnie i bezpiecznie. Na koniec kwiaty obficie podlewamy i odstawiamy w przeznaczone im miejsce.

taras GREEN CANOE

Jaką ziemię wybrać do kwiatów na balkonie i tarasie?

Ważne jest, abyśmy wiedzieli, na co zwrócić uwagę przy wyborze ziemi dla naszych roślin. Jeśli chcemy zadbać o ich zdrowy rozwój, to najlepiej sprawdzą się podłoża naturalne, pozbawione sztucznych dodatków. W linii SMART marki Wokas znaleźliśmy ziemię do roślin balkonowych idealnie spełniającą nasze wymagania na czas wiosennych prac. Drugi wybór padł na ziemię uniwersalną, którą możemy wykorzystać także do sadzenia warzyw, owoców i ziół. Podłoża te długo utrzymują wilgoć, a dzięki dodatkowi perlitu są bardzo lekkie i wygodne w użyciu, co zapewnia ogromny komfort pracy oraz odpowiednie napowietrzenie korzeni rośliny. Pozytywny i długotrwały wpływ ziem SMART na wysadzane rośliny został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, co dodatkowo przekonuje nas o ich skuteczności.

balkony i tarasy GREEN CANOE wokas

balkony i tarasy GREEN CANOE Wokas


Jeśli chcecie zobaczyć dokładnie jak tworzyć własne kompozycje kwiatowe, to zapraszamy na nasz kanał, na którym krok po kroku wysadzamy rośliny do doniczek i opowiadamy o organizacji przestrzeni balkonowej i tarasowej. Słoneczne dni kwietniowe wprost zachęcają do poświęcenia się pracom ogrodowym – nie mogliśmy się oprzeć:)

Film znajdziecie TUTAJ. Miłego oglądania!

Dziękuję za Twój komentarz.

3 komentarze

 • comment-avatar
  Zalukaj.org 19 sierpnia 2020 (14:44)

  Organizacja przestrzeni balkonowej czy też tarasu zawsze sprawiała mi dużo problemu.Keramzyt ,teraz już wiem po co .

 • comment-avatar
  Aleksandra 10 maja 2020 (08:18)

  Czy jest jakiś sklep wysyłkowy z ziemią wokas Smart do roślin balkonowych? Lub sklep stacjonarny Katowice, Gliwice?

 • comment-avatar
  Agnieszka 9 maja 2020 (08:09)

  Dzień dobry,
  Piękne kompozycje, wsystko pięknie się uzupełnia. Chciałam zapytać, gdzie mozna nabyć takie ładne szare donice . Pozdrawiam serecznie

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.