DO KAWY #16 – kino, lektura, pasja. - GREEN CANOE

DO KAWY #16 – kino, lektura, pasja.

#1

Nasze dzisiejsze polecenia zaczynamy od dobrej informacji dla fanów kina non-fiction. Od 12 do 21 maja w kilku miastach Polski odbędzie się 14 już edycja festiwalu kina dokumentalnego. Podczas Millenium Docs Against Gravity Film Festival w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie będziecie mieli okazję obejrzeć aż 140 filmów. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem: ODERWIJ SIĘ! Dlaczego? Bo dzięki filmom, które zobaczymy na festiwalu będziemy mogli oderwać się od tego, co jest tu i teraz i otworzyć się na świat, zupełnie inne kultury i odmienne spojrzenia. Więcej o Millenium Docs przeczytacie na TEJ stronie, a TUTAJ zobaczycie zwiastun festiwalu.

Millenium Docs Against Gravity Film Festivalźródło: facebook

#2

Na platformie Netflix pojawił się kilka dni temu nowy serial. Szefowa (org. Girlboss) to historia Sophii Amoruso – nastolatki, która zbudowała imperium modowe. Opowieść rozpoczyna się niewinnie. Dwudziestoletnia bohaterka, pod wpływem problemów finansowych, postanawia sprzedać swoją kurtkę, którą kupiła w lumpeksie za bezcen. Kiedy okazuje się, że na internetowej aukcji wylicytowana została za zawrotną sumę, dziewczyna wpada na pomysł własnego biznesu i pod pseudonimem Nasty Gal, sprzedaje ubrania kupione w secondhandach. W roli właścicielki firmy Nasty Gal zobaczymy Britt Robertson. Szefowa to przede wszystkim komedia, nie zabraknie w niej jednak elementów bardziej dramatycznych. Serial jest jednak raczej lekki, świetny dla wszystkich, którzy chcą przyjemnie spędzić kilka wieczorów.

Szefowa girlboss nowy serial netflixźródło: nflix.pl

#3

W weekend 13 i 14 maja w Krakowie odbędzie się bardzo ciekawe wydarzenie, a mianowicie Festiwal Otwarte Mieszkania. W tych dniach, wszyscy miłośnicy architektury i ciekawych wnętrz będą mieli okazję zajrzeć do budynków i obejrzeć zarówno mieszkania i domy prywatne, pracownie artystyczne, wnętrza o wartości historycznej, a także najnowsze projekty architektoniczne. Oprowadzą nas po nich gospodarze, architekci lub przewodnicy. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie również rozmów z architektami oraz znawcami krakowskiej urbanistyki i architektury. Zapowiada się ciekawie!

Festiwal Otwarte Mieszkania - Krakówźródło: facebook

#4

Na stronie Moniki, znanej jako Tekstualna ukazał się bardzo ciekawy i jednocześnie wzruszający wpis, który, choć osobisty i pisany z myślą o własnej córce, polecam przeczytać każdej matce. Nie tylko dziewczynki. Monika pisze w nim o swojej roli, jako matka, o wsparciu, akceptacji i nie podcinaniu skrzydeł własnemu dziecku.

Blog tekstualnaźródło: Tekstualna

#5

O superfoods od jakiegoś czasu słyszymy bardzo wiele. Superżywność taka, jak nasiona chia, spirulina, owoce goji czy acai ma nie tylko zaspokoić nasz głód, ale przede wszystkim dostarczyć bardzo cennych składników, których produkty zaliczane do tej grupy mają wyjątkowo wiele. Czy jednak musimy sięgać po produkty egzotyczne, pochodzące z odległych krajów? Niekoniecznie! Okazuje się że wśród naszych rodzimych produktów bez większego trudu znajdziemy także takie, które posiadają świetne właściwości odżywcze. Jakie to produkty? Zajrzyjcie na stronę Weranda Country i zobaczcie sami.

 

 

polskie superfoodsźródło: Weranda Country

#6

Na stronie La mia Barbottina znajdziecie świetny poradnik DIY, z którego dowiecie się jak stworzyć piękną dekorację z suszonych kwiatów. Do stworzenia podstawki i wiszącej dekoracji, jaką widzicie na zdjęciu, Ania wykorzystała żywicę epoksydową. Jeśli nie znacie tego specyfiku i wydaje Wam się, że wykonanie takich ozdób musi być skomplikowane – nic bardziej błędnego. Zajrzyjcie na stronę La mia Barbottina i przekonajcie się, że nie jest to wcale takie trudne, a efekt, jak widzicie, jest świetny.

podstawka i zawieszka z żywicy epoksydowej diyźródło: La mia Barbottina

#7

Na koniec świeżutka informacja ze świata literatury. Wczoraj wieczorem poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, która jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce, a jej historia sięga czasów przedwojennych. Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W tegorocznej edycji zwyciężyli:

W kategorii proza: Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, Wydawnictwo W.A.B.
W kategorii poezja: Jerzy Kronhold, „Skok w dal”, Wydawnictwo Literackie
W kategorii literatura dziecięca – tekst i ilustracje: Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik, „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka
W kategorii Edycja warszawska: Grzegorz Piątek, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, Wydawnictwo: W.A.B.
Specjalne wyróżnienie Warszawskiego Twórcy: Hanna Krall
Nagroda literaka m.st. warszawyźródło: Facebook

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.