Jeśli nie zrobiliście jeszcze świątecznych pierniczków to nic straconego. Te, które widzicie na zdjęciach przygotowała dla nas Monika z bloga Matka Wariatka, który serdecznie polecamy. Przeczytajcie, co o samym przepisie ma do powiedzenia jego autorka:
Nie ma Świąt bez pierniczków!
Grudzień to magiczny miesiąc… oczekiwanie, porządki, obmyślanie świątecznego menu, zapachy i smaki. Pierniczki to u nas w domu tradycja od dawien dawna.
Prawdziwe z miodem od zaprzyjaźnionego pszczelarza, z masłem, aromatyczną przyprawą korzenną – cynamon, goździki, kardamon, imbir, gałka muszkatołowa, anyż, własnoręcznie mielone w młynku.
Wyrabianie ciasta, wykrawanie przeróżnych kształtów, pieczenie i ozdabianie świątecznych pierniczków to jest to. Zapach unoszący się w domu, oczekiwanie aż pierwsza partia „wyjdzie z piekarnika”,
radość dzieciaków zajadających pierniczki, w końcu to, co nam zostanie ozdabiamy kolorowymi lukrami i obowiązkowo dorabiamy jeszcze jedną porcję ciasta. Teraz jestem mądrzejsza i od razu robię podwójną ilość składników.
Pierniczki to świetna opcja na słodkie prezenty dla bliskich czy ozdoby na choinkę, ale też okazja by wspólnie spędzić czas i stworzyć coś fajnego!
Przepisów na pierniczki przerobiłam sporo, ten uważam za doskonały. Ciasto po wyrobieniu należy schłodzić, następnie cienko rozwałkować i zabrać się do pracy.
Pierniczki doskonałe
Składniki:
210g brązowego cukru
75ml miodu
75ml wody
150g masła
500-520g mąki pszennej typ 650
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki stołowe przyprawy korzennej do piernika
1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
W rondelku mieszamy cukier z miodem i wodę, zagotowujemy, zdejmujemy z ognia.
Dodajemy masło, mieszamy do rozpuszczenia, odstawiamy.
Do miski wsypujemy przesianą mąkę, najpierw 480 gram, sodę, przyprawę do pierników, cynamon, wlewamy gorącą masę miodową, mieszamy łyżką, chwilę czekamy i wyrabiamy gładkie ciasto, w miarę potrzeby dosypujemy mąki. Formujemy kulę, odkładamy ją na stolnicę do ostygnięcia, a następnie chłodzimy /godzinka, półtorej/.
Jeszcze raz wyrabiamy ciasto, odrywamy kawałek i rozwałkowujemy na stolnicy oprószonej mąką na cienki placek. Foremkami o różnych kształtach wycinamy pierniki, układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowujemy odstępy.
Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni, pierniki pieczemy 8 minut, studzimy na równej powierzchni. Po wyciągnięciu z piekarnika pierniczki będą jeszcze chwilę miękkie, po wystygnięciu są perfekcyjne.
Czas przechowywania w szczelnej puszce około 2 miesiące.
Udanej zabawy!
Dziękuję za Twój komentarz.
4 komentarze
Trener biznesu 21 marca 2018 (16:49)
Uwielbiam domowe pierniczki, nie tylko na święta :)
4Windows 21 grudnia 2017 (16:58)
Koniecznie musimy spróbować :)
Bogda 21 grudnia 2017 (10:24)
Asiu, czy przepis na pierniczki jest bez jajek? Upiekłam już jedne wg mojego przepisu, ale szukam jeszcze, bo moja Rodzinka nie zna pojęcia „za dużo” jeśli chodzi o pieniki, a ten zapach….. nie wyobrażam sobie przygotowań świątecznych bez niego! Niejako z „automatu” poprawia mi humor…
pozdrowienia serdeczne
Bogda
aldia.arcadia 21 grudnia 2017 (09:22)
OOj dzień za późno ten przepis :(