Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? - GREEN CANOE

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje?

Kiedy rodzina składa się nie tylko z „jej” i „jego”, planowanie wakacji zmienia się diametralnie. Musimy wziąć pod uwagę potrzeby nie tylko swoje i partnera, ale również dzieci. Słowo „musimy” bywa jednak nacechowane negatywnie, ponieważ nie ma nic gorszego, niż traktowanie wspólnie spędzonego czasu jako mus i niechciany obowiązek. Aby tak się nie stało i żebyśmy zamiast tego mogli w wartościowy sposób spędzić czas z dzieckiem w wakacje, to należy przede wszystkim skupić się na rzeczach, które będą sprawiały przyjemność wszystkim domownikom, do których nikt nie będzie czuł się zmuszany. Pamiętajmy jednak, że dobra zabawa i całkowity odpoczynek niekoniecznie muszą oznaczać wylegiwanie się na leżaku i pozostawienie pociech przed telewizorem. Chwila relaksu jest potrzebna, owszem, ale postarajmy się wykorzystać kilka dni wolnego, które dla wielu z nas właśnie nastały, na łączenie przyjemnego z pożytecznym:)


czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? – ZAINTERESOWANIA I WIEK DZIECKA

Niezależnie od tego, czy planujemy spędzić wakacje na wczasach, czy zostając w domu, możemy zaplanować ciekawe atrakcje i zajęcia dla każdego członka rodziny. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zainteresowania i wiek dzieci. Tak jak i my, również nasze pociechy mają swoje ulubione zajęcia i tematy, które szczególnie przyciągają ich uwagę. Oprócz zwiedzania miast, galerii sztuki i muzeów, pomyślmy też o ciekawych aktywnościach przygotowywanych specjalnie dla dzieci i które jednocześnie dostarczą im nowej porcji wiedzy i mnóstwa radości. Oczywiście, zapoznawanie dziecka z kulturą już od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy, że są to przecież wakacje, a w wakacje chcemy przede wszystkim odpocząć. Dzieci można uczyć poprzez zabawę, dlatego wszelkie warsztaty plastyczne, zajęcia w centrach nauki, czy gry i zabawy przygotowywane obok atrakcji dla dorosłych, będą świetnym pomysłem. Takie rozwijanie zainteresowań nie będzie męczące i nudne.

czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? – ORGANIZACJA CZASU

Najczęściej jest tak, że nie jesteśmy w stanie być z naszymi dziećmi przez cały okres trwania przerwy wakacyjnej. W czasie, kiedy my pracujemy nasze dzieci są wolne od codziennych obowiązków szkolnych, które do tej pory wypełniały większość dni tygodnia. Nie chcemy przecież pozwolić im na przesiedzenie dwóch miesięcy przed telewizorem, w towarzystwie komputera, czy tabletu. Niestety taka forma rozrywki jest w dzisiejszych czasach najpopularniejsza i kiedy nie zawsze jest ona zła, to jednak co za dużo, to niezdrowo, prawda? Jest mnóstwo ofert placówek kultury i prywatnych firm zapewniających aktywne wakacje dla najmłodszych. Dla uczestników klubów sportowych i sztuk walki znajdą się obozy np. piłki nożnej, tenisa, aikido, czy taekwondo. Zuchy i harcerze zawsze w okresie letnim mają okazję wybrać się na obóz pod namioty. Dzieciaki z artystycznym zacięciem odnajdą się na obozach tanecznych, plastycznych, czy teatralnych. Nie zapominajmy o koloniach naukowych, na których każdy mały geniusz może poszerzać swoją wiedzę i poznawać nowe technologie. Każda taka forma spędzania wakacji jest także świetną okazją dla dzieci do przebywania w towarzystwie rówieśników, co jest bardzo ważne poza szkołą. Uczą się w ten sposób zachowania w grupie, przestrzegania zasad, empatii oraz odpowiedzialności.

czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? – W GRONIE RODZINNYM

Jak tylko będziemy mogli spędzić wolny czas z rodziną, to korzystajmy z niego. Przebywanie w gronie najbliższych jest dla dziecka bardzo ważne. To właśnie w tym środowisku uczy się jak wygląda komunikacja z drugim człowiekiem. Jeśli od najmłodszych lat dziecko jest uczone szacunku dla członków rodziny, ich zdania, czasu i uczuć, to w taki sam sposób będzie odnosiło się do innych ludzi. Poświęcanie czasu i uwagi dzieciom wpływa również na ich samooceną i poczucie wartości. Muszą być doceniane przez własnych rodziców, którzy na początku są ich całym światem. Poczują wtedy, że to co robią i kim są ma znaczenie. Wspólne gry i zabawy to dobry pomysł na spokojny dzień spędzony w domu. Spacery przy przyjemnej pogodzie, wypady nad jezioro, czy udział w letnich atrakcjach w centrum miasta również pozwolą na zacieśnienie więzów rodzinnych. Pamiętajmy, że nie zawsze trzeba wysilać się na różne wymyślne aktywności, czasami wystarczy usiąść wygodnie na kanapie, przy stole, czy na ławeczce w ogrodzie i porozmawiać. Bez rozmowy nie ma odpowiedniej komunikacji, a dzielenie się swoimi przemyśleniami jest ważne, dlatego róbmy to jak najczęściej:)

czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? – CHWILA DLA SIEBIE

Razem zawsze jest raźniej, ale nie oszukujmy się, każdy z nas potrzebuje odrobiny czasu tylko dla siebie. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, domagają się naszej uwagi, ale nie bójmy się powiedzieć im, że my także czasem się męczymy. Odpoczynek w wakacje jest ważny, a czas indywidualny dla dziecka wpływa pozytywnie na jego samodzielność i umiejętność organizowania własnego czasu. My możemy znaleźć w ciągu dnia chwilę na spokojne czytanie naszej ulubionej książki, rozwiązywanie krzyżówek, sączenie lemoniady, czy robienie czegokolwiek innego, co nas relaksuje. Dzieci natomiast mogą wykorzystać ten czas na zabawę we własnym świecie niekończącej się wyobraźni, same lub z rówieśnikami.

czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe

Jak wartościowo spędzić czas z dzieckiem w wakacje? – NA SPOKOJNIE

Najważniejsza zasada – nie stresujmy się!:) Często planując wakacje mamy w głowie idealny obraz wszystkiego, który rzeczywistość może nam z łatwością zniszczyć. Nie oznacza to, że mamy działać zupełnie spontanicznie. Zarezerwujmy sobie w naszym planie miejsce na różne potknięcia i niedogodności, aby nie zaatakowały one nas zupełnie niespodziewanie. Spędzając czas z dzieckiem w wakacje musimy dostosować się do jego tempa i sposobu postrzegania świata. Nie szykujmy całej masy atrakcji na jeden dzień, ponieważ dzieci potrzebują czasu na zapoznanie się z nowymi rzeczami. Zwiedzając zabytkowe miejsca, przechadzając się po zoo, czy parkach rozrywki nie odrywajmy najmłodszych od tego, co je interesuje, jeśli akurat nie spieszymy się na ostatni samolot, albo pracownicy nie zamykają właśnie obleganego przez nas miejsca.

czas z dzieckiem w wakacje Green Canoe


Kto z Was ma właśnie urlop i sam próbuje wycisnąć z niego jak najwięcej?:) Pamiętajcie, że czas z dzieckiem w wakacje może być spędzony tak, aby każdy dobrze się bawił i jednocześnie odpoczął. Życzymy Wam miłych chwili spędzonych w gronie rodzinnym i dużo energii!

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.