Oświetlenie ledowe - ekologia małych kroków. - GREEN CANOE

Oświetlenie ledowe – ekologia małych kroków.

Z dużą podejrzliwością patrzę na ludzi, którzy wymuszają na drugim człowieku konkretne zachowania czy zmiany w stylu życia. Nie znam zresztą nikogo w swoim otoczeniu, kto lubi, gdy drugi człowiek mu coś narzuca, każe, próbuje postawić w mało komfortowej sytuacji tylko po to, by uzyskać jakiś konkretny efekt. I tak – gdy usłyszałam od osoby X wypowiedziane krytycznym podniesionym tonem: NIE UŻYWASZ ORZECHÓW PIORĄCYCH????!!!, Naprawdę pierzesz Wasze ubrania tą chemią???!!! ( chodzi o płyn do prania)  – spokojnie, bez emocji odpowiedziałam „TAK :)” Nie wiem jaki macie Wy, moi czytelnicy czółnowi stosunek do ekologii – ja, bardzo staram się żyć najlepiej jak umiem, ale bez drastycznych ruchów, machania szabelką, pustych gestów i głośnych deklaracji. Tak, nie używam orzechów piorących – bo dobrze nie piorą. Po prostu. Nasze ubrania po ich użyciu zaczęły wyglądać jak …flanelki ( wysiliłam się na ten dyplomatyczny zwrot by nie napisać : szmaty:) Jednak nasz dom wypełniony jest mnóstwem różnych innych działań, które są jak najbardziej proekologiczne – ale którymi nie wymachuję niczym sztandarem. Bo nie mam takiej potrzeby ani nie czuję się z tego powodu lepsza. Segregujemy śmieci i staramy się ich zbyt dużo nie produkować. Nie marnujemy wody – wybierając sanitariaty do łazienek, mieliśmy właśnie ten aspekt na uwadze jako najważniejszy. Kilka lat temu wymieniliśmy wszystkie możliwe źródła światła na ledowe. No i szanujemy naturę. Uczymy tego wszystkiego naszego syna – od najmłodszych lat. I mimo, że tak naprawdę żyję od długiego czasu dużo bardziej świadomie w aspekcie ekologicznym niż większość znanych mi rodzin – nigdy nikomu nie próbowałam narzucić takiego postępowania. Raz – jak pisałam na początku- to nie zadziała, dwa…do pewnych zachowań czy wyborów trzeba chcieć dojść samemu.

lampy-arca-led

Gdy myślałam o tym co ja właściwie powinnam napisać Wam odnośnie naszego ledowego oświetlenia w domu –  zapytałam najpierw sama siebie czego tak naprawdę szukałam/oczekiwałam decydując się na te konkretne wybory. I proszę:

Dlaczego wybraliśmy oświetlenie ledowe?

  • Bardzo lubię, jak w mieszkaniu jest jasno. Ale to bardzo, bardzo jasno. Jesienią i zimą np. nasz dom wygląda niczym San Francisco :) – bo im bardziej ciemno i buro szaro na zewnątrz, tym mocnej rozświetlam dom od środka. Kocham światło. Jak domyślacie się – nie chciałam być przy tym wyrodną anty eko jednostką.
  • Zależało mi również na obniżeniu kosztów prądu  – w odniesieniu do długofalowego korzystania z wielu źródeł światła.
  • Chciałam mieć możliwość dobrania temperatury oświetlenia do najbardziej przypominającą tą, którą odczuwamy w przeciągu dnia.
  • Duże wrażenie zrobiła na mnie informacja, że oświetlenie ledowe może działać nawet ponad 25 lat i zużywa do 85% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Według średnich obliczeń, jeśli zamontowane źródło światła świeci cztery godziny dziennie –  średnia żywotność lampy LED powinna wynosić 30 000 godzin  czyli około 10 lat.

lamoy-led-arca

przedpokoj-led

sypialnia-led

A teraz w kwestii finansów. Czy to jest realna oszczędność? TAK. Od momentu, gdy naprawdę wszystkie żarówki czy wręcz lampy wymieniliśmy z wszelkich halogenów itd. na rozwiązania ledowe – nasze rachunki za prąd wyczuwalnie zmalały. Od dłuższego czasu mamy je utrzymane dosłownie na tym samym poziomie. Ta sama sytuacja była u naszej najbliższej rodziny – dopiero po wymianie oświetlenia na ledowe, rachunki za prąd zaczęły dotyczyć kwot akceptowalnych do zapłaty. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy – ale np. oświetlenie halogenowe ( jeszcze niedawno bardzo popularne np. przy podwieszanych sufitach – tzw. oczka) potrafi nakręcić nam dość spore kwoty do zapłaty. Za każdym razem, gdy ktoś pyta mnie – czy nam się to opłaciło, odpowiadam – TAK. Mamy bardzo jasno w domu –  tak jak lubię. Zużywamy przy tym dużo mniej energii. Barwa światła nie jest ani trupio blada, ani żółta (brrrrrrr… – ta żółć mnie zawsze wprawiała w depresyjny nastrój). W kilku pomieszczeniach (sypialnia, przedpokoje, klatka schodowa, łazienka dla gości –  zamontowaliśmy lampy led, w których nie wymienia się żarówek. Tam ledowe punkty świetlne zamontowane są na stałe – jak w poniższych lampach ARCA. Dają bardzo wyraźne, równomierne i przyjazne dla oka oświetlenie. W innych punktach świetlnych wymieniliśmy również wszystkie żarówki halogenowe na te ledowe –  moja pracownia, główna łazienka, salon. O żarówkach w lampach stołowych nawet nie wspomnę – bo ta zmiana była pierwszą, której tu dokonaliśmy.

lama-arca-led

pracownia-green-canoe

lampa-arca-sypialnia

Wiem, że lampy ledowe jako główne oświetlenie nie są jeszcze w Polsce aż tak mocno popularnym rodzajem oświetlenia, jak u zachodnich sąsiadów chociażby. Ale jestem pewna, że to się dość szybko zmieni. Pamiętam doskonale, że jeszcze 5 lat temu chcąc kupić np. żarówkę led o nietrupim odcieniu – trzeba było  szukać za granicą, bo technologia i możliwości były w powijakach, a u nas w ogóle słabo dostępne. W tej chwili – żaden problem. Nasze oświetlenie wymieniłam dzięki współpracy z moją marką ambasadorską SPOTLIGHT i cieszę się, że mają w swoich propozycjach również właśnie lampy ledowe, jak chociażby te nasze –  łazienkowo przedpokojowe plafony Easy, oczka ledowe Cristaldream czy sypialniano – przedpokojowe lampy ARCA, które zamontowałam na piętrze, i które zresztą bardzo lubię.

gabinet-green-canoe-tikkurila-duett

sypialnia

dodatki-lazienkowe-zara-home

My od dłuższego już czasu mamy w domu jedynie ledowe oświetlenie – miłe dla oka i jasne.  Ale widzę wokół siebie, w znajomych mi domach, u rodziny, że zaczynamy z coraz większą uwagą podchodzić do tematu oszczędności i ekologicznego wykorzystywania źródeł świetlnych. Dla mnie – to właśnie m inn. takie działania, systematyczne, krok po kroku i w przełożeniu mające realny wpływ na oszczędności  – np. energii właśnie czy wody są życiem w duchu eko….Nie mam potrzeby machać światu ideologicznie orzechami do prania:). Ale jeśli odkryję kiedyś jakieś naprawdę działające eko środki czyszczące – to się nimi z Wami oczywiście podzielę:)

plytki-tamoe

lampa-arca

I na koniec już – ostatnio kilka osób pytało nas jaką temperaturę barwową mamy w domu, bo jest jasno – ale właśnie ani żółto, ani trupio. A nasi znajomi mieli dość duży problem własnie z samym z doborem.  Może i dla Was ta informacja stanie się przydatna – staram się dopierać oświetlenie o temperaturze 3000 K.

Za oknem od rana szarawo i leje…czyli co…

Zapalamy lampy:)

Dziękuję za Twój komentarz.

25 komentarzy

  • comment-avatar
    Małgosia 6 sierpnia 2017 (08:57)

    Pani Joasiu ,wiem,że to już rok od tego wpisu,ale mam pytanie odnośnie tych zdjęć,na czym to jest wydrukowane,czy na materiale,czy papierze fotograficznym,bardzo proszę o odpowiedź jeśli to możliwe ,Jestem zauroczona tymi zdjęciami.

  • comment-avatar
    ania 22 lipca 2016 (10:58)

    Witam serdecznie, czy moglabym sie dowiedziec jaka metoda zostaly wywolane zdjecia? Akryl czy plotno? Dziekuje i pozdrawiam

  • comment-avatar
    Litltle Dirty Angel 16 lipca 2016 (19:42)

    Mnie ekologia interesuje dość umiarkowanie, ale też uwielbiam mieć jasno w domu, a od kiedy całe oświetlenie mamy ledowe moj mąż przestał się pieklic, że nie gaszę za sobą światła i zaswiecam wszystko, co mam pod ręką. I to jest już dla mnie realna korzyść. :-)

  • comment-avatar
    Barbara 15 lipca 2016 (19:33)

    Dziękuję za tekst o oświetleniu :) Ledy kojarzyły mi się zawsze z trupim światłem i wolałam być nieekologiczna niż mieć takie dołujące światło. Bardzo ciężko przechodzę zimowe miesiące z małą ilością słońca, dlatego w moim domu królują ( o zgrozo) jeszcze oczka halogenowe i zwykłe żarówki w lampach stołowych ustawionych w różnych punktach domu.Może nie jest zbyt jasno, ale ciepło i przytulnie. Ale rachunki już nie są takie „przytulne” i mąż wciąż mnie namawia na wymianę światła.
    Teraz wiem,że mogę ledy , a przy tym nie rezygnować z ciepła i przytulności.
    Dziękuję i pozdrawiam, Barbara

    • comment-avatar
      Green Canoe 15 lipca 2016 (21:29)

      Basiu, te 300K daje naprawdę ładna barwę światła – kup sobie np. żarówkę na próbę i zobacz czy Ci odpowiada. :)

  • comment-avatar
    Anette 15 lipca 2016 (13:18)

    Uwielbiam jasność. mroczne pomieszczenia nie są dla mnie. Od kiedy mamy ledy rachunki bardzo znacznie zmalały. Uważam że nadal żarówki led są drogie, ale kto raz użyje się przekona.
    A propo’s orzechów piorących- nie dość że nie piorą to myślałam kiedyś nad ich ekologicznym aspektem. Przecież z Polski to one nie są więc najpierw jadą tirami, potem samolotami, potem znowu transportem lądowym. A żeby zrobić drogi trzeba było wyciąć wiele lasu już o paliwie nie będę wspominać.

  • comment-avatar
    Ola 14 lipca 2016 (23:49)

    Oj, na mnie patrzyłabyś z podejrzliwością. Zakazałam Mojemu M. palenia papierochów a ostatnio koleżankę, dużo młodszą ode mnie, zwyczajnie opieprzyłam, że nie dba o siebie, bo miała fatalne wyniki badań.
    A tak na poważnie, to wiem, o co Ci chodziło w poście. :-) Też jestem za ekologicznymi zachowaniami. Z rozsądkiem, oczywiście. W domu mam… 1 żarówkę ledową a to dlatego, że jest właśnie żółta. Jak przystało na laika, poradziłam się w sklepie pana od oświetleń, który znał się tak na swojej pracy, jak ja na oświetleniu ledowym. :-( Teraz systematycznie będę wymieniała żarówki na ledy a temperaturę już zanotowałam w notesie.
    Dziękuję za post i pozdrawiam. Ola Sz.

    • comment-avatar
      Green Canoe 15 lipca 2016 (07:38)

      :):):) No tak – coraz częściej osoby sprzedające konkretne produkty nie mają pojęcia o tym co sprzedają – dlatego że dziś tu jutro tam:) Olu – ja tez mam przyjaciółkę, która mnie notorycznie ochrzania, że o siebie nie dbam i się przepracowuję:)

      • comment-avatar
        Ola 20 lipca 2016 (23:27)

        Zrób wyniki badań, pokaż Przyjaciółce i jeśli wszystko jest OK, to (być może) przestanie Cię notorycznie ochrzaniać. :-)

  • comment-avatar
    Małgosia 14 lipca 2016 (20:14)

    Bardzo mi się podoba takie podejście do ekologii – nie dajmy się zwariować!. O orzechach piorących myślę dokładnie to samo – rozumiem ich użycie wyłącznie w sytuacji, kiedy ktoś jest uczulony na środki piorące. Oświetlenie ledowe uwielbiam z powodów wymienionych w tym poście, a szczególnie z tego powodu, że daje jasne, przyjazne światło! – i szczerze mówiąc w tym przypadku najmniej chodzi mi o ekologię i oszczędność, a bardziej o mój dobry nastrój i wzrok, którego nie muszę wysilać, żeby coś dobrze obejrzeć, przeczytać itd.

    • comment-avatar
      Green Canoe 15 lipca 2016 (07:41)

      Małgosiu – ja znam osoby, które piorą w nich albo prały. Te dziewczyny, które zrezygnowały tak jak ja zauważyły, że ubrania po kilkunastu praniach w tych orzechach zaczęły raz brzydko pachnięć…nie wiem jakby jakimś grzybem, sianem:) A dwa że po prostu były niedobrane. Ja mam na punkcie czystych ubrań, bielizny fisia – wszystko musi być doprane, wyprasowane, pachnące:):):) I także – jak Ty, lubię rozproszone oświetlenie ledowe.

  • comment-avatar
    Sylwia 14 lipca 2016 (14:37)

    A jeśli chodzi już dokładnie o ekologię to utylizacja świetlówek jest droga, bo jest traktowana jako sprzęt elektroniczny i też nie każdemu chce się pakować i zanosić do sklepu. Ludzie często wyrzucają je do kosza, tak jak zużyte baterie – o zgrozo!
    Stare żarówki miały tylko szklaną bańkę, drucik wolframowy i trzonek.
    Ale miały też bardzo niską wydajność i wysoka energochłonność. Tylko niewielka część energii była przetwarzana przez żarówkę na światło. Zdecydowana część była emitowana w postaci ciepła. Poza tym tradycyjna żarówka wolframowa miała niską żywotność.
    To już nie nasz dylemat, bo zostały wycofane.

    • comment-avatar
      Green Canoe 14 lipca 2016 (14:54)

      pamiętam że nasze ciągle się psuły.

  • comment-avatar
    Sylwia 14 lipca 2016 (14:26)

    Już kilka lat temu pojawiły się wynika badań jakiegoś uniwersytetu mówiące, że światło emitowane przez „ledy” to przede wszystkim fale krótkie o dużej energii z niebieskiego i fioletowego spektrum światła widzialnego, czyli długotrwała ekspozycja oczy może je uszkadzać, odklejać rogówkę czy siatkówkę.
    Brzmi strasznie, ale przecież możemy unikać bezpośredniego patrzenia w źródło światła… Gorzej z dziećmi – one bawiąc się latarką zawsze zaglądają gdzie świeci…
    Poza tym diody led są wszędzie: w telewizorach, komputerach, tabletach, telefonach i wszelkich wyświetlaczach, i na nie bezpośrednio patrzymy, często godzinami!
    Abstrahując od korzyści ekonomicznych wymiany żarówek na świetlówki led uzyskujemy przepiękny efekt rozproszonego światła z wielu punktów i to chyba chciałaś pokazać na zdjęciach.
    Poza tym nie kupimy już zwykłych żarówek…

    • comment-avatar
      Green Canoe 14 lipca 2016 (14:54)

      o tak:) bardzo lubię właśnie efekt rozproszonego światła:)

  • comment-avatar
    Ula Jezynska 14 lipca 2016 (12:36)

    Witam bardzo lubie podczytywac wszystkie artykuly pani sa bardzo ciekawe i zawsze podkreslaja przydatna funkcje jak i urode przedmiotu czy rozwiazania,mam takie wazne dlamnie pytanie moze juz gdzies bylo ale teraz zauwazylam ta piekna polke z patyczkami zapachowymi i szczotka itp w lazience czy mozna taka gdzies kupic? funkcjonalna i urocza dziekuje i pozdrawiam, stala uczestniczka Canoe.

    • comment-avatar
      Green Canoe 14 lipca 2016 (15:13)

      półka jest z Ikea i jest to półka do eksponowania obrazów:)

  • comment-avatar
    BOZENA 14 lipca 2016 (12:02)

    PIEKNIE ASIU MASZ!POZDRAWIAM DESZCZOWO ALE ŻYCZĘ SŁONECZKA,CHOCIAŻ DESZCZ TEŻ POTRZEBNY ROŚLINKOM.BOŻENA

  • comment-avatar
    Marzena 14 lipca 2016 (11:51)

    Dziękuję Asiu za post-akurat jestem przed montażem lamp itd i wezmę sobie Twoje uwagi do serca :)
    Pozdrawiam
    Marzena z Gdańska

    • comment-avatar
      Green Canoe 14 lipca 2016 (11:54)

      Ciesze się, że mogłam pomóc. Nasze doświadczenie jest takie – że montaż dobrego oświetlenia ma naprawdę spory wpływ na rachunki. Pozdrowienia i życzę udanych wyborów:)

  • comment-avatar
    Danusia 14 lipca 2016 (11:28)

    Witam!
    Od lat śledzę Pani bloga. Za oknem pogoda jesienna więc przydało by się trochę lata więc z niecierpliwością czekam na letnie wydanie magazynu. Pozdrawiam.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.