Pełne słońce, gorące dni idealne na pływanie w wodzie, ciepłe wieczory w sam raz na relaks i wspólne grillowanie – jak tu nie kochać tej sielskiej, letniej atmosfery? No właśnie – jest jednak kilka nieprzyjemności, które potrafią uprzykrzyć nasz odpoczynek. Szczególnie latem warto zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem, kleszczami i komarami, które bywają nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Postanowiliśmy więc podzielić się z Wami naszymi ulubionymi domowymi sposobami, które jeszcze nigdy nas nie zawiodły i zawsze pozwalają nam spokojnie cieszyć się letnią pogodą i wolnymi chwilami. Zapraszamy Was gorąco do czytania!:)
1. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
W miesiącach letnich bardzo łatwo sparzyć się na słońcu. Zażywając kąpieli słonecznych nie wiemy, kiedy nasza skóra zaczyna przypominać pancerz raka, ale następnego dnia od razu czujemy nieprzyjemne konsekwencje nieuwagi. Zawsze warto więc stosować ochronne filtry przeciwsłoneczne. Jeśli jednak nabawimy się oparzeń słonecznych, to jest kilka sposobów na załagodzenie bólu. Najbardziej znanym są zimne okłady z maślanki, kefiru lub jogurtu naturalnego. Skutecznie obniżają temperaturę i przynoszą chwilową ulgę. Często stosowane są też płatki owsiane, które zmieszane z wodą zmniejszają opuchliznę i działają przeciwzapalnie. Podobne działanie ma miód, którego możemy dodać do naszej owsianki lub zastosować samodzielnie. Oparzone miejsca możemy również obłożyć plastrami świeżego ogórka, a także posmarować aloesem, który ma silne właściwości nawilżające oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Nie zapominajmy, że nie tylko nasza skóra narażona jest na działanie promieni słonecznych. Udary cieplne zdarzają się bardzo często dlatego, aby uchronić się przed przegrzaniem organizmu, zadbajmy zawsze o odpowiednie okrycie głowy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów nie polegajmy jedynie na domowych sposobach, ale od razu zasięgnijmy porady lekarskiej.
2. Domowe sposoby na komary i kleszcze
Komary i kleszcze uwielbiają wysokie temperatury i bardzo łatwo wabi je zapach potu. Warto więc przed wieczornym wyjściem wziąć szybki prysznic. Od razu wyczuwają też intensywne zapachy – szczególnie słodkie i kwiatowe – dlatego odpuśćmy sobie stosowanie wyrazistych perfum i kosmetyków.
Wyczulony zmysł węchu u tych szkodników może nam jednak pomóc w ich odstraszeniu. Olejki eteryczne takie jak:
*eukaliptusowy,
*goździkowy,
*z drzewa herbacianego,
*lawendowy,
*tymiankowy,
*paczulowy,
*z mięty pieprzowej
są dla nich bardzo drażniące. Możemy wykonać z nich naturalne preparaty odstraszające komary i kleszcze. Wystarczy połączyć ok. 80 kropli wybranych olejków ze 100 ml oleju roślinnego (np. jojoba, słonecznikowy). Jeśli nie potrzebujemy całej buteleczki, wystarczą nam 3 łyżki oleju roślinnego i 20-30 kropli olejków eterycznych. Mimo że olejki eteryczne są naturalne, nie powinniśmy stosować ich na skórę bez rozcieńczenia. W ten sposób możemy niepotrzebnie podrażnić naskórek.
Pamiętajmy, że te domowe sposoby nie są w pełni skuteczne i zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić każdą część ciała po spacerach na łonie natury.
3. Domowe sposoby na wysoką temperaturę
Tak, jak we znaki daje się nam słońce, sam upał bywa również nie do zniesienia. Nasze ciała świetnie radzą sobie z ochładzaniem organizmu poprzez zwiększone wydzielanie potu – potrzebują wtedy jednak większego nawodnienia. Dlatego właśnie powinniśmy spożywać w ciągu dnia więcej wody niż zwykle. Schłodzona, z dodatkiem świeżej mięty i cytryny sprawdza się najlepiej.
Aby uzupełnić potrzebne minerały, warto także przygotowywać posiłki z warzyw i owoców idealnych na lato. Ogórki, pomidory, szpinak, cukinia, sałata, arbuzy i truskawki składają się w dużej mierze z wody i dostarczają cennych składników, które są ważne dla zdrowia nie tylko latem. Możemy z nich skomponować wiele smacznych dań oraz orzeźwiające soki i koktajle, które przyniosą nam ulgę w gorące dni. Pod spodem zostawiamy Wam nasze dwa niezawodne przepisy na orzeźwiające napoje.
Lemoniada z miętą
Kilka listków mięty zalewamy wrzątkiem. Czekamy aż woda nabierze miętowego aromatu i nieco przestygnie, po czym dodajemy do niej cytryny oraz miodu wedle uznania. Odstawiamy całość do ostygnięcia. Jeśli mamy ochotę na bardzo zimny napój, przed podaniem warto dodać do lemoniady kilka kostek lodu.
Owocowe smoothie
Truskawki lub arbuza łączymy z kilkoma listkami mięty i blendujemy całość na gładką masę. Tak przygotowany napój smakuje obłędnie. Możemy dodać do niego wody, jeśli chcemy uzyskać bardziej płynną konsystencję.
Smacznego!:)
Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby okażą się pomocne również podczas Waszych wolnych dni i wyjazdów. Jeżeli macie swoje własne sprawdzone metody na ochronę przed słońcem, kleszczami i komarami, to koniecznie się nimi podzielcie. Zadbajmy wspólnie o zdrowie latem:)
Dziękuję za Twój komentarz.
Brak komentarzy