Magiczna Praga. Urlop i zabytki.

Magiczna Praga

W zeszłym roku nasz urlop spędziliśmy w Pradze. I przepadliśmy! Praga jest magiczna! Zakochaliśmy się we wszystkim- zabytkach, klimacie, widokach:) Spacerując po krętych uliczkach, podziwiając przepiękne kamienice oraz obserwując życzliwość ludzi dookoła, stwierdziliśmy, że musimy tu jeszcze wrócić:) Wy także często wspominacie nasz wyjazd i pytacie o szczegóły- właśnie dlatego postanowiliśmy Wam przybliżyć zabytki, atrakcje i najważniejsze informacje związane z wyjazdem właśnie tu:)

Paryż Wschodu

Praga to największe miasto i zarazem stolica Czech, bardzo często nazywana jest także „Paryżem Wschodu”. Dumna, z mnóstwem wież i imponującą ilością zabytków- urzekła nas od pierwszej chwili. Znacie już nas dobrze i wiecie, jak kochamy napawać się pięknem, sztuką oraz wyjątkowym klimatem, a o to w Pradze nie było trudno. Na samym wstępie koniecznie muszę Wam opowiedzieć o tym co warto w Pradze zobaczyć. Nie jest łatwo wybrać pojedyncze zabytki czy miejsca, bo tu wszystko jest przepiękne! Praga sama w sobie jest ogromnym muzeum- można spacerować i podziwiać, co robiliśmy na każdym kroku. Wymieńmy jednak zabytki, które są naszym zdaniem obowiązkowe:)

Hradczany

Hradczany to jeden z najważniejszych punktów w Pradze. Dawniej dzielnica „królewska”, z okazałym kompleksem zamkowym. Mieści się na wzgórzu i nie sposób jej przeoczyć:) Najpiękniejszą i najbardziej charakterystyczną budowlą mieszczącą się w kompleksie jest katedra św.Wita. Zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Wielka, z mnóstwem detali, które precyzyjnie wykonane zdobią ją doskonale. Budowana w kilku fazach, jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyku i neogotyku w Europie Środkowej. We wnętrzu katedry znajduje się wiele dzieł sztuki, m.in. dzieła Petera Parlera.

Most Karola

Most Karola to miejsce, które będziemy wspominać z wielkim sentymentem. Długie spacery, wspólne podziwianie widoków oraz pamiątkowe zdjęcia- to miejsce jest magiczne!:) Długi, kamienny most, który zdobią okazałe figury, przedstawiające głównie postaci biblijne. Widok, jaki roztacza się z tego mostu jest cudowny! Doskonale widać z niego Hradczany. Jedynym minusem tego miejsca jest bardzo duży ruch- wszyscy uwielbiają po nim spacerować:)

Zegar Astronomiczny w Ratuszu


Zegar astronomiczny, który mieści się na południowej ścianie Ratusza Miejskiego, został skonstruowany w 1410 roku. Jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie oraz bardzo popularną atrakcją turystyczną w Pradze. Zegar przedstawia trzy części: astronomiczną, która pokazuje położenie ciał niebieskich, z medalionami- prezentującą miesiące oraz animacyjną- z ruchomymi figurkami m.in. apostołów. Zegar wciąż działa! Warto go zobaczyć na własne oczy- jest niezwykły:)

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze


To miejsce skradło moje serce od pierwszych chwil. Dom Reprezentacyjny to jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków w Pradze. Znajduje się na placu Republiki, w sąsiedztwie Bramy Prochowej. Wybudowany został około roku 1380. Wspaniałe ornamenty roślinne, płynne linie oraz eleganckie mahoniowe meble- to miejsce jest ucztą dla każdego wrażliwego na piękno człowieka. Kolejną atrakcją jest sala koncertowa im. Smetany, która pomieścić może aż 1200 osób. Odbywają się w niej wspaniałe koncerty muzyki klasycznej. Poza doznaniami duszy znajdziemy tu także coś dla ciała. Restauracja oraz kawiarnia z wybornymi słodkimi specjałami jest doskonałym dopełnieniem tego wyjątkowego miejsca.

źródło: visitczechrepublic.com

Muzeum Alfonsa Muchy


Muzeum twórczości Alfonsa Muchy mieści się w barokowym Pałacu Kaunickich w samym centrum Pragi. W muzeum możemy podziwiać około 100 dzieł artysty, na które składają się obrazy olejne, rzeźby, rysunki, fotografie, a także przedmioty osobiste. Znakiem rozpoznawczym twórczości Muchy są grafiki kobiet stylu belle époque.

Kościół św. Salvadore


Zbudowany został w pierwszej połowie XVII wieku. Znajduje się na Starym Mieście. Ten wczesnobarokowy kościół składa się z trójnawowego korpusu, jest pełen wspaniałych dzieł sztuki. Do najcenniejszych dzieł należy dwanaście konfesjonałów, wyrzeźbionych w latach 1660-1670 przez Jana Jiříego Bendla. Ozdobione są figurami 12 apostołów. Kościół św. Salvadore to niezwykłe miejsce. Zachwyciło nas nie tylko swoim wnętrzem, architekturą, ale także mieliśmy możliwość uczestniczyć w przepięknym koncercie. Jeśli tylko będziecie mieli taką okazję, koniecznie musicie skorzystać! Przeżycia, jakie pozostają są niezapomniane:) Prawdziwy balsam dla duszy.

źródło:poznajekraje.pl

Staronowa synagoga


Staronowa synagoga mieści się w czeskiej dzielnicy Józefów. Zbudowana została w 1270 roku. Zaliczana jest do jednej z najcenniejszych zbytków kultury Żydowskiej na świecie. Jest także najstarszą synagogą w Eurpie Środkowej. Synagoga nadal służy jako miejsce modlitwy gminy Żydowskiej w Pradze.

Rudolfinum


Kolejnym miejscem, które nas absolutnie zachwyciło, jest Rudolfinum, zwane też Domem Artystów. Piękny budynek z XIX wieku, który mieści sale koncertowe oraz galerie sztuki. Największa sala koncertowa może pomieścić ponad tysiąc osób. Pięknie dekorowana, wyposażona w niezwykłe organy braci Rieger jest prawdziwą perłą. Rudolfinum to jeden z najważniejszych neorenesansowych budynków w Pradze. Znajduje się na Starym Mieście, na placu Jana Palacha.


Gastronomia

Po zwiedzaniu zabytków z pewnością zgłodniejecie, tak więc teraz parę słów o kuchni:) W Pradze znajdziecie mnóstwo knajpek, restauracji i barów. Często są niestety bardzo zatłoczone i o miejsce nie jest łatwo:) Chociaż Czeska kuchnia nie należy do najlżejszych to można znaleźć potrawy, które przypadną do gustu każdemu :) Stołując się „na mieście” trzeba się liczyć z dosyć sporymi cenami- standardowa cena obiadu w restauracji zaczyna się od 180 Kč wzwyż. Można poszukać tzn dań dnia oraz tańszych miejsc, ale wtedy musimy pamiętać, że jakość niekoniecznie może być dobra:) Coś co ujęło nas niesamowicie w sferze gastronomii w Pradze to gwar i ogromne oblężenie nawet małych, klimatycznych barów. Mieszkańcy, często nawet starsze osoby przesiadują tam, grają, śpiewają- tam toczy się życie- z mnóstwem żartów, uśmiechów i życzliwości- sami jej doświadczyliśmy:) Poza gastronomią warto dodać słowo o sklepach- znajdziemy tu np. Albert, Billa, Lidl. Można więc zaopatrzyć się w podstawowe rzeczy, a cenowo zbliżone są do tych u nas w Polsce.

Transport

Skoro przeszliśmy do praktycznej strony podróży, to nie sposób nie wspomnieć o transporcie. Sam dojazd do Pragi to bardzo istotna rzecz- najlepiej zaopatrzyć się w specjalną winietę. Możemy zakupić ją przez internet, kosztuje około 310 Kč (czyli około 60 zł) i obowiązuje na 10 dni. Dzięki niej możemy korzystać z wszystkich płatnych dróg bez problemów. Bardzo ułatwia to poruszanie się kraju, którego przecież dobrze nie znamy i łatwo wjechać w inna- płatną ulicę:) Jeśli już poruszamy się po samej Pradze samochodem to koniecznie zwróćmy uwagę na strefy- Praga ma ich kilka. Niebieska, dotyczy głównie centrum jest wyłącznie dla mieszkańców. Strefa pomarańczowa i fioletowa przeznaczone są dla turystów. Zwracajmy uwagę na zasady parkowania- na każdej ulicy mogą obowiązywać inne:) Polecamy Wam jednak podróżować po radze transportem miejskim lub pieszo. Będzie to nie tylko ekologiczne i ekonomiczne ( benzyna jest w Czechach droższa niż w Polsce), ale także możemy podziwiać wspaniałe zabytkowe kamienice i miejsca, na które natknąć możemy się zupełnie przypadkowo:)

Praga ma do zaoferowania bardzo dużo wspaniałych miejsc. Te, które Wam nieco przybliżyliśmy to tylko ich maleńka część. Aby w pełni nacieszyć się pięknem i niesamowitą atmosferą Pragi trzeba tu spędzić dużo więcej niż weekend:) Z pewnością tam wrócimy. Zakochaliśmy się – a o to w Pradze nie trudno :)

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.