Lato najczęściej spędzamy poza domem, jesteśmy zajęci wyjazdami i najzwyczajniej w świecie odpoczywamy. Na pewno nie zaprzątamy sobie w tym czasie głów generalnymi porządkami. Jesień to z kolei idealny czas na takie czynności. Od lat na Green Canoe promujemy ekologiczne metody utrzymywania czystości w naszych domach, dlatego dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma sprawdzonymi sposobami na typowe i najczęstsze zabrudzenia, które stosuje cała nasza redakcja. Wszystkie oczywiście zgodne z naturą. Zapraszamy do czytania i próbowania na własną rękę:)
1. Odkamienianie czajnika
Każdy z nas posiada w domu czajnik – elektryczny, bądź na kuchenkę. Od czasu do czasu przyda mu się małe odkamienianie, jako że stan wody w każdym miejscu bywa różny. Istnieje kilka metod, które możemy wypróbować i gwarantujemy Wam, że każda z nich jest równie skuteczna. Wystarczy wlać do czajnika taką samą ilość octu i wody (np. po jednej szklance) i zagotować jak zwykle. Następnie zostawić mieszankę na ok. pół godziny. Po tym czasie pozostaje opróżnić czajnik i wytrzeć jego wnętrze czystą ściereczką. Gotujemy wodę ponownie i wylewamy.
Odkamienianie czajnika można przeprowadzić również z użyciem cytryny lub kwasku cytrynowego. Należy wsypać 2-3 łyżeczki kwasku i zalać je wodą lub wlać sok z połowy owocu i także zalać go wodą. W następnej kolejności trzeba odstawić mieszankę na godzinę lub dłużej i po tym czasie wszystko wylać. Dla dokładniejszego czyszczenia można przetrzeć wnętrze czajnika sodą oczyszczoną. Gotujemy wodę jeszcze raz i sprawa załatwiona. Sama soda oczyszczona też poradzi sobie bez zarzutu. Wystarczy wsypać 1-2 łyżeczki proszku, zalać go wodą i zagotować. Ponownie należy odczekać chociaż pół godziny i wylać zawartość czajnika.
2. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona nie tylko będzie idealnym zamiennikiem dla proszku do pieczenia, czy drożdży (w połączeniu z kwaskiem cytrynowym lub witaminą C), ale również sprawdzi się jako środek do sprzątania w kuchni i w łazience. W połączeniu z wodą proszek utworzy delikatną pastę, którą możemy wykorzystać do wyczyszczenia kuchenki i wnętrza piekarnika, usunięcia spalenizny z garnków, czy osadu po herbacie i kawie – jeśli potrzebujemy mocniejszego szorowania, to zawsze możemy dodać do naszej mieszanki soli. Co ciekawe, soda oczyszczona wywabi zapachy z lodówki, jeśli zalejemy ją wodą w miseczce i pozostawimy swobodnie na kilka godzin. W łazience dzięki sodzie pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń z kabiny prysznicowej i kafelek. Z jej użyciem możemy również wyczyścić sedes. Nie od dziś wiadomo, że ta biała pasta radzi sobie również z plamami na ubraniach.
3. Ocet spirytusowy
Ocet to prawdziwy cudotwórca. Odkamienianie czajnika za jego pomocą to dopiero początek;) Łyżeczka octu na 1 litr wody da nam naturalny i bezpieczny dla zdrowia środek do mycia szyb i luster. Tym samym roztworem możemy umyć również brudną szybę piekarnika. Do mycia podłóg wystarczy wziąć szklankę octu na 4-5 litrów wody. Jeśli chcemy zneutralizować nieprzyjemny zapach, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego powinno pomóc. Pół szklanki sody oczyszczonej wsypanej do odpływu i zalanej gorącym octem odetka rury lepiej niż niejeden środek chemiczny. W celach dezynfekcyjnych warto przecierać też octem blaty i deski do krojenia w naszych kuchniach.
Mamy nadzieję, że nasze sposoby zachęcą Was do wykorzystywania naturalnych metod sprzątania w Waszych domach. W miarę możliwości warto odstawić chemię – wyjdzie to tylko na dobre dla nas samych i naszego środowiska. Życzymy Wam POWODZENIA!
Dziękuję za Twój komentarz.
3 komentarze
SevenSeas 22 października 2018 (12:46)
Soda i cytryna to mega ciekawe pomysły :) Okazuje się, że odkamieniacz to nie tylko jedyny środek
Klaudia 20 września 2018 (14:46)
Uwielbiam takie domowe rady :) Tej z odkamienianiem czajnika nie zmalałam. Zaraz wypróbuję :)
Wentana 20 września 2018 (13:41)
Do odkamieniania czajnika zawsze uwielbiam kwasek cytrynowy, w sumie jest to najlepsze rozwiązanie jak dla mnie :) Ocet spirytusowy na pewno przetestuje w najbliższym czasie.