Jesień to bardzo ważny okres dla naszych ogrodów. W tym czasie możemy pozwolić mu odżyć po upalnym lecie i oczywiście przygotować na nadchodzące zimowe temperatury. Choć jesienne prace w ogrodzie są czasochłonne i wymagają dużej uwagi, to zapewnią naszym roślinom dobrą ochronę i odpowiedni start na wiosnę. Pogoda nadal dopisuje, jest piękna i słoneczna, a większe przymrozki jeszcze nie nadeszły, dlatego jest to idealny czas na wszelkie działania ogrodowe. A jakie zadania ogrodowe przed nami stoją jesienią? Właśnie tego się dziś dowiecie. Zapraszamy do czytania!
Jesienne prace w ogrodzie – PIELĘGNACJA TRAWNIKÓW
W przypadku jesiennych trawników najważniejsze jest systematyczne oczyszczanie ich z zalegających liści. Jeśli pozostawimy je na ziemi zbyt długo, zaczną gnić, a nasza trawa nie będzie miała jak oddychać – szczególnie jeśli w pewnym momencie zasypie ją śnieg. Do usunięcia liści możemy użyć grabi albo miotły. Zalecamy grabie z lekkimi, szerokimi „pazurkami” łatwiej będzie nam pracować. Kolejną kluczową czynnością jest koszenie. Pamiętajmy, aby kosić trawę częściej i w mniejszych ilościach oraz nie więcej niż do 1/3 wysokości trawy. W celu usunięcia resztek trawy i zapewnienia glebie dostępu powietrza powinniśmy przeprowadzić także jesienną wertykulację. Dzięki niej zapewnimy naszym trawnikom zdrowy wygląd. Inną świetną metodą na dostarczenie korzeniom powietrza jest aeracja, którą przeprowadzimy po skoszeniu trawy. Na małych powierzchniach wystarczy użyć wideł lub butów z kolcami, albo mechanicznego areatora. Na większym terenie efektywniejszy będzie wał z nakładanymi kolcami.
Ostatni, ale nie mniej ważny zabieg to nawożenie, bez którego zabezpieczenie trawnika na zimę będzie dość trudne. Polecamy Wam produkty naszej marki ambasadorskiej SUBSTRAL. Sprawdzają się nam fenomenalnie już od wielu lat, o każdej porze roku.
Nawóz 100 dni jesienny do trawnika nie tylko ochroni trawę przed niskimi temperaturami, ale również ułatwi nam późniejsze prace wiosenne w naszych ogrodach. Jeśli zauważyliśmy w naszych trawnikach ubytki, to z powodzeniem możemy zastosować Dosiewkę do trawnika.
Jesienne prace w ogrodzie – PRZYGOTOWANIE DO ZIMY
W ciepłym październiku możemy zabrać się za sadzenie czy nawet przesadzanie roślin. Rośliny dwuletnie pięknie zakwitną latem przyszłego roku, a cebulowe będą miały okazję wypuścić kwiaty wiosną, na pewno wspaniale ozdobią ogród. Niezbędne jest dokładne wysprzątanie gruntu pod drzewami z wszelkich liści i resztek roślinnych. Z grządek i rabat również powinniśmy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń oraz chwastów. Kiedy będziemy nawozić rabaty, unikajmy nawozów z azotem, a zamiast nich sięgnijmy po te zawierające fosfor i potas – te składniki pomogą roślinom wytrzymać niskie temperatury. Pamiętajmy, że powinny one nagromadzić zapas wody na zimę, dlatego starannie je podlewamy. Jest to bardzo ważna czynność, zwłaszcza wtedy, kiedy ziemia jest wysuszona.
Na koniec, kiedy temperatury będą spadać już poniżej 0°C i będą się tak utrzymywały przez kilka dni, możemy przystąpić do otulania kwiatów, krzewów i drzew. Nie powinniśmy robić tego zbyt wcześnie, ponieważ wolniej będą wchodzić w stan spoczynku – muszą się wcześniej przyzwyczaić do zmian temperatur. Zimowe okrycia z naturalnych materiałów zakupimy w sklepach ogrodniczych. Mają one chronić rośliny, ale nie mogą zamykać im dostępu do powietrza, dlatego na starcie odpadają wszelkie worki foliowe.
Jesienne prace w ogrodzie – SADZENIE IGLAKÓW
Wszyscy uwielbiamy iglaki – tuje, cisy i jałowce pięknie się prezentują w ogrodowym pejzażu. W naszym bio ogrodzie również znalazło się dla nich miejsce. Według wielu ogrodników najlepszym czasem na sadzenie iglaków jest wiosna, ale warto spróbować zrobić to także jesienią. Zwłaszcza jeśli pogoda rozpieszcza sporymi temperaturami. Krzewy posadzone w miesiącach jesiennych i dobrze nawodnione, poradzą sobie z zimą, a wiosną będziemy mogli podziwiać ich młodziutkie pędy. Polecamy Wam wykorzystać Gotowe podłoże – ziemię do iglaków, które jest połączeniem torfu wysokiego oraz niskiego i jest dodatkowo wzbogacone różnymi składnikami odżywczymi.
Iglaki dopiero posadzone, jak i te starsze wymagają odpowiedniej pielęgnacji przed zimą. Są to drzewa dość wytrzymałe na niskie temperatury, ale nie przechodzą one w stan spoczynku i ciągle tracą wodę. Z tego względu należy okryć je przed słońcem, korzenie wyłożyć np. korą drzew oraz intensywnie podlać. Dla pewności możemy użyć specjalnego nawozu, który nawodni i wzmocni nasze iglaki. Świetnie sprawdzi się Nawóz jesienny do iglaków Magiczna Siła – idealny do stosowania w październiku. Jest bardzo wydajny, rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jednocześnie nawadniamy i nawozimy roślinę. Przede wszystkim zwiększa odporność iglaków na przemarzania i chroni przed negatywnymi skutkami przejścia temperatury z zerowej na minusową. Dodatkowo wzmacnia wybarwienie igieł, dzięki czemu pozostają piękne i wspaniale ozdabiają nasze ogrody.
Jak przebiegają Wasze jesienne prace w ogrodzie? Jesteście już przygotowani na nadejście zimy, czy nadal macie ręce pełne roboty? Mamy nadzieję, że z naszymi poradami ze spokojem przywitacie pierwsze mrozy i śniegi:)
Dziękuję za Twój komentarz.
5 komentarzy
Lucyna 24 listopada 2018 (14:36)
U mnie prawie wszystko gotowe. Twój wpis bardzo się przydał. Maki ogrodowe sadzonki musza niestety jeszcze poczekać. Trochę z nimi niestety zaspałam
Danusia 30 października 2018 (09:59)
A co z iglakami w donicach? Mam takie pierwszy rok i nie bardzo wiem jak o nie zadbać.
Magda 21 października 2018 (22:11)
Jeszcze trochę pracy przede mną, gdyż piękna jesień w tym roku rozleniwia :) pozdrowienia z lasu :)
Rafał 18 października 2018 (11:27)
Ja uwielbiam prace ogrodowe konieczne do wykonania jesienią. Pobudza to moją wyobraźnię i już cieszę się na to, co przyniesie nam wiosna :)
Domek nad morzem 16 października 2018 (15:22)
Wiele cennych rad :)
Pozdrawiam, M. z blogu Domek nad morzem