Jak dbać o rośliny domowe? 10 sposobów na busz w domu. - GREEN CANOE

Jak dbać o rośliny domowe? 10 sposobów na busz w domu.

Nawet jeżeli nie posiadacie za domem warzywnego ogródka z kompostem, to z pewnością macie na parapetach kilka doniczek z ulubionymi kwiatami, które ozdabiają Wasze wnętrza. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i móc cieszyć się ich pięknem należy pamiętać o kilku rzeczach. Dzisiaj podpowiemy Wam w jaki sposób możecie zadbać o rośliny domowe, które odwdzięczą się tylko jeśli odpowiednio się nimi zaopiekujecie :) Gotowi? To zaczynamy!


1. Jak dbać o rośliny domowe? – ZIEMIA, WODA I SŁOŃCE

Trzema najważniejszymi czynnikami wpływających na wzrost roślin, nie tylko domowych, są: odpowiednia ziemia, nawodnienie i nasłonecznienie. Wybór ziemi zależy od tego, co zamierzamy posadzić. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku dostarczania roślinom wody i słońca. Paprocie będą miały inne zapotrzebowanie na te składniki niż np. kaktusy. Z tego względu udzielimy Wam porad dotyczących różnych rodzajów sadzonek, których możecie zażyczyć sobie we własnych domach :)

Rośliny domowe Green Canoe

2. Jak dbać o rośliny domowe? – CEBULOWE

Należą do nich m. in. Amarylis, tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki i krokusy. Są to kwiaty, które można trzymać domu w okresie wiosennym.

Kwiaty cebulowe nie wymagają nawożenia. Nie należy trzymać ich w temperaturze powyżej 20°C, więc koniecznie umieśćcie je z daleka od ciepłych miejsc. Pamiętajcie, że im wyższa temperatura, tym czas ich kwitnienia będzie krótszy. Przy podlewaniu zwróćcie uwagę, aby ziemia nie była zbyt mokra (może pojawiać się przez to pleśń) ani zbyt sucha (rośliny po prostu zwiędną). Wodę wlewajcie tylko na ziemię i nie zraszajcie liści.

Jeżeli macie taką możliwość, to kwiaty cebulowe po przekwitaniu możecie posadzić w ogrodzie.

Rośliny domowe Green Canoe

3. Jak dbać o rośliny domowe? – DONICZKOWE O OZDOBNYCH LIŚCIACH

Są to np. Wężownica, Kroton, czy Zielistka. Mają one najczęściej liście w różnych odcieniach zieleni, ale występują też inne barwy.

Rośliny te wymagają przede wszystkim odpowiedniego nawożenia. Azot, żelazo i magnez zapewniają wzrost okazałych i zdrowych liści, dlatego warto zaopatrzyć się w mieszanki zawierające te pierwiastki. Większość tych roślin nie lubi bezpośredniego wystawiania na słońce, dlatego ustawcie swoje tam, gdzie światło jest rozproszone. Pamiętajcie o zraszaniu liści, ponieważ uwielbiają one wilgoć. Wcześniej jednak należy oczyścić je z kurzu i zabrudzeń. Warto stosować również specjalne nabłyszczacze, ale tylko jeśli liście nie są matowe.

Rośliny domowe Green Canoe

4. Jak dbać o rośliny domowe? – DRZEWA DONICZKOWE

Macie tutaj do wyboru takie rośliny jak Pachira nadwodna, Dracena obrzeżona, Nolina wygięta, Fikus benjamina, Fikus sprężysty, czy Juka gwatemalska. Te egzotyczne drzewa stworzą Wam istną dżunglę w domowym zaciszu :)

Potrzebują one dobrego, niebezpośredniego nasłonecznienia (wyjątkiem są tutaj fikusy, które potrzebują większego światła). Nie wymagają one częstego podlewania, natomiast bardziej obfitego. Bezpieczniejsze będzie dla nich lekkie przesuszenie niż przesadne nawodnienie. Dodatkowo, najlepiej raz na dwa tygodnie nawozić drzewka nawozem do roślin zielonych. Pamiętajcie także, aby regularnie przecierać liście z kurzu i zraszać je raz w tygodniu miękką wodą.

Rośliny domowe Green Canoe

5. Jak dbać o rośliny domowe? – PAPROCIE

To np. Zanokcica gniazdowa, Łosie rogi, Nefrolepis wyniosły, oraz Orliczka kreteńska. Należą one do najpopularniejszych roślin domowych, ponieważ prezentują się pięknie niemal w każdym otoczeniu i są łatwe w uprawie.

Najlepiej sprawdza się tutaj podłoże przeznaczone specjalnie do paproci, które zwiera dużo próchnicy. Rośliny te nie lubią suchego powietrza, dlatego ich liście powinny być zraszane miękką wodą. Pamiętajcie o ich regularnym podlewaniu, tak aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Swoje okazy powinniście stawiać w miejscach osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Rośliny domowe Green Canoe

6. Jak dbać o rośliny domowe? – PALMY

Należą do nich m. in. Palma kokosowa, Daktylowiec kanaryjski, Howea, Areka katechu i Waszyngtonia nitkowata. Są to rośliny idealne dla osób chcących wprowadzić do domu odrobinę klimatu ciepłych krajów ;)

Palmy sadzimy w wysokich i stabilnych wazonach. Wykorzystujemy do tego odpowiednią ziemię do palm, lub uniwersalną zmieszaną z piaskiem i gliną. Pamiętajcie też o warstwie drenażowej na spodzie doniczki. Temperatura pokojowa będzie najlepsza dla rozwoju rośliny, zwłaszcza w połączeniu z dobrym, rozproszonym nasłonecznieniem (bezpośrednio padające światło słoneczne mogłoby przesuszyć liście). Palmy podlewamy bardzo obficie, dwa razy w tygodniu latem, raz na dwa tygodnie zimą. Pamiętajcie też o zraszaniu liści w ciepłe miesiące, najlepiej z samego rana.

Rośliny domowe Green Canoe

7. Jak dbać o rośliny domowe? – PNĄCZA

Są to chociażby Cissus australijski, Filodendron pnący, Bluszcz pospolity, lub Syngonium stopowcowe. Pnącza nie wymagają wiele uwagi jeśli chodzi o pielęgnacje i często potrafią zaskakiwać swoimi ciekawymi ułożeniami. Trzeba tylko uważać na ich stabilność :)

Te rośliny najczęściej należy stawiać w półcieniu, w temperaturze pokojowej, z daleka od kaloryferów i przeciągów. Podlewać należy je regularnie ale umiarkowanie, tak aby ziemia nie była przemoczona. Po prostu nie dopuście do przesuszenia bądź przelania rośliny. Przycinanie pnączy pomoże im się uformować i zapobiegnie ich zbytniemu rozrastaniu. W pewnym momencie mogą stać się one zbyt ciężkie i będą wymagały podpórki np. w postaci kratki.

Rośliny domowe Green Canoe

8. Jak dbać o rośliny domowe? – ANANASOWATE

Należą do nich np. Oplątwa, Neoregelia, Frizea lśniąca (pomarańczowa, żółta, czerwona), Guzmania, Ananas. Nie są to rośliny domowe najłatwiejsze w uprawie, ale naszą ciężką pracę wynagrodzą nam swymi bardzo ozdobnymi kwiatami i liśćmi.

Aby stworzyć im warunki podobne do naturalnych, ich podłoże powinno być próchniczne i przepuszczalne z dodatkiem torfu. Należy zapewnić im stały dostęp do światła słonecznego, ale bardziej rozproszonego. Roślinom ananasowym szkodzi zbyt niska temperatura i zbyt wysokie nawodnienie, dlatego starajcie się trzymać je w temperaturze pokojowej i podlewajcie dwa razy w tygodniu, polewają dokładnie liście od samej góry.

Rośliny domowe Green Canoe

9. Jak dbać o rośliny domowe? – SUKULENTY

Najpopularniejszymi są: Kaktus, Aloes, Agawa, Grubosz, Eszeweria lub Wilczomlecz. Są to bardzo różnorodne rośliny, które wymagają nieco innej pielęgnacji niż pozostałe rośliny.

Sukulentom należy zapewnić dużo słońca. Dobrze czują się w wysokich temperaturach, dlatego nie przeszkadzają im również ogrzewane pomieszczenia. Podlewać należy je tak, aby ziemia nigdy nie była mokra (po dostarczeniu im wody należy wręcz czekać, aż delikatnie wyschnie). Zimą wystarczy podlewać sukulenty raz na miesiąc, latem nieco częściej, raz w tygodniu. Rośliny te nawozi się latem używając preparatów z małą zawartością azotu.

Rośliny domowe Green Canoe

10. Jak dbać o rośliny domowe? – STORCZYKI

Rozróżniamy kilka gatunków storczyków, np. Motylnik, Dendrobium, Katleja, Epidendrum, Vanda i Miltonia. One także są bardzo popularne i często możemy je spotkać w wielu domach. Nic dziwnego, ponieważ stanowią one piękną dekorację każdego okna.

Do uprawy tych roślin trzeba zastosować specjalnie przeznaczoną do nich ziemię, a doniczki, w których są umieszczane powinny mieć dużo otworów. Nie może zalegać w nich woda. Światło dostarczane storczykom powinno być rozproszone. Pamiętajcie, że wilgotność powietrza nie powinna być zbyt niska, ponieważ może doprowadzić to do wyschnięcia roślin, szczególnie przy wysokiej temperaturze. Podlewać należy je dopiero kiedy podłoże całkowicie wyschnie (najlepiej poprzez zanurzenie doniczki w wodzie). Storczyki powinny być nawożone w okresie wzrostu tylko specjalnie do tego przeznaczonymi nawozami.

Rośliny domowe Green Canoe


Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam w pielęgnacji każdego rodzaju roślin, które posiadacie w swoich domach. Jesteśmy ciekawi jakie rośliny domowe pojawiają się u Was najczęściej i czy chętnie odwdzięczają się za Waszą ciężką pracę włożoną w opiekę nad nimi?;) Życzymy wam powodzenia z Waszymi „zielonymi przyjaciółmi”! W sobotę zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube, na którym pokażemy Wam jak zafundować sobie prawdziwy, cytrusowy busz w domu! DO ZOBACZENIA!

Dziękuję za Twój komentarz.

2 komentarze

  • comment-avatar
    Fryderyk 27 kwietnia 2018 (07:45)

    Dziękuję bardzo za ten wpis! Nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o podlewaniu paproci, przez co jedna u mnie nie przeżyła. Postaram się kolejnej nie zasuszyć :)

  • comment-avatar
    Angelika 25 kwietnia 2018 (21:13)

    Cenne rady, dzięki!:)

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.