Lato rozpocznie się już za chwilę, a wraz z nim nasze wakacyjne, mniej lub bardziej odległe podróże. Dlatego i my również mamy dziś dla Was dwie propozycje na wspaniałe podróże… kulinarne :) Nasz letni cykl zaczynamy od orientalnych wspaniałości, które przygotowali dla nas Ola i Paweł z bloga Obiadowe Inspiracje, na którym znajdziecie więcej świetnych przepisów. Dziś polecamy Wam danie z kurczaka, bardzo popularne w Indiach i Pakistanie, a także zaatar, czyli świetnie znaną w krajach Bliskiego Wschodu, mieszankę przypraw m.in. do warzyw, marynat, dań mięsnych oraz ryb.
Tandoori Chicken / kurczak tandoori
Składniki:
(proporcje dla 3-4 osób)
– około 1 kg podudzi lub udek z kurczaka, ewentualnie piersi kurczaka (na zdjęciu) lub całego kurczaka pokrojonego na kilka części
– 2 łyżeczki mieszanki garam masala
– 2 łyżeczki mieszanki tandoori masala
– 1 łyżeczka kashmiri chilli (można zastąpić zwykłą mieloną papryką chili)
– 1 łyżeczka słodkiej papryki
– 1 łyżeczka startego imbiru
– 1 łyżeczka przeciśniętego przez praskę czosnku
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego
– 1 łyżka oleju
– ok. 150 do 200 ml gęstego jogurtu
– 2 łyżki soku z limonki (lub cytryny)
– sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Mięso pozbawiamy skóry, kości*** i dokładnie myjemy. Większe kawałki udek lub podudzi dość głęboko nacinamy w dwóch – trzech miejscach. Jeżeli przygotowujemy tandoori chicken z piersi kurczaka, to kroimy je na kawałki o wymiarach około 2×3 cm. Pokrojone mięso przekładamy do dużej miski, skrapiamy sokiem z limonki, oprószamy solą i pieprzem.
Pozostałe przyprawy mieszamy z jogurtem, olejem, posiekanym czosnkiem i imbirem. Tak przygotowaną marynatą nacieramy każdy kawałek kurczaka i odstawiamy na noc do lodówki.
Po wyjęciu z lodówki mięso pozostawiamy na blacie w kuchni na około 30 minut, po czym układamy kawałki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na kratce.
Tandoori z piersi kurczaka pieczemy w piekarniku nagrzanym do 230-240 stopni przez około 15 minut, po czym przełączamy na funkcję grillowania (tylko górna grzałka) i dopiekamy jeszcze 3 do 5 minut. Tandoori z udek lub podudzi pieczemy około 20 – 25 minut i także dopiekamy pod górną grzałką przez kilka minut.
Podajemy z ryżem basmati ugotowanym z dodatkiem kurkumy lub z ryżem jaśminowym. Doskonale smakuje też z chlebem naan. Przed podaniem możemy posypać posiekaną natką kolendry lub pietruszki.
*** nie jest konieczne trybowania mięsa, ale mięso z kością musimy piec nieco dłużej.
Za’atar – bliskowschodnia mieszanka przypraw do warzyw, mięs i ryb
Za’atar czerwony podstawowy skład
Składniki:
– 1/4 szklanki sumaku
– 2 łyżki stołowe tymianku
– 2 łyżki stołowe majeranku
– 1 łyżka stołowa prażonych nasion sezamu
– 1 łyżeczka grubej soli
– opcjonalnie 1 łyżka stołowa oregano
Za’atar zielony podstawowy skład
Składniki:
– 3 łyżki stołowe tymianku
– 2 łyżki stołowe prażonych nasion sezamu
– 1 łyżka stołowa oregano
– 2 łyżeczki sumaku
– 1 łyżeczka grubej soli
Za’atar bardzo pikantny
Składniki:
– 1 łyżka stołowa tymianku
– 1 łyżka stołowa prażonych nasion sezamu
– 1 łyżka stołowa kashmiri chilli
– 2 łyżeczki sumaku
– 1 łyżeczka ziaren czarnego lub kolorowego pieprzu
– 1 łyżeczka suszonej skórki pomarańczowej
– 1 łyżeczka grubej soli
Przygotowanie:
Sezam prażymy na suchej patelni do czasu, aż zacznie zmieniać kolor i wydzielać aromat. Trzeba cały czas potrząsać patelnią, aby nie przypalić, ale zajmuje to zaledwie kilka minut.
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, w razie potrzeby mielimy w blenderze lub młynku. Zazwyczaj sezam dodajemy po zmieleniu pozostałych przypraw, ale nie jest to regułą.
SMACZNEGO!
Dziękuję za Twój komentarz.
2 komentarze
Ula 14 czerwca 2017 (08:56)
W składnikach na przyprawę czerwoną powinno być „sumaka” (sumak octowiec lub sumak odurzający), a nie „sumaku”. Brzmi dość egzotycznie.
Rena 13 czerwca 2017 (22:06)
Muszę wypróbować ten przepis :)