Dziś razem z Anią ze smakowitego bloga Everyday Flavours zapraszamy Was na ostatni z cyklu świąteczny przepis. Zobaczcie, co sama autorka powiedziała nam o swoich przygotowaniach do Świąt:
To nie jest tak że u mnie na stole królują tylko wymyślne dania. Jeśli chodzi o część wytrawną, to raczej Was niczym nie zaskoczę. Pierogi, barszcze, tradycyjnie przyrządzone ryby, wszystko to znajdziecie na moim świątecznym stole. W kwestii słodkich wypieków wygląda to całkowicie inaczej. To tu puszczam wodze wyobraźni, spójnikiem ich wszystkich jest domowa przyprawa piernikowa, którą mój dom o tym czasie jest przesiąknięty na wskroś. Kojarzy mi się z błogością, spokojem oraz bliskością. Unosi się we wszystkich pomieszczeniach, uderza po przestąpieniu progu. Tak było zawsze i mam nadzieje że każde przyszłe święta będą pachniały tak cudnie.
Świąteczny Monkey Bread
Składniki:
CIASTO
60 ml letniej wody
180 g letniego mleka
5 g suszonych drożdży
80 g masła
500 g mąki pszennej (użyłam typu 550)
60 g drobnego cukru
1 jajko
POSYPKA
5 łyżek brązowego cukru
3 łyżki cynamonu
2 łyżeczki przyprawy piernikowej (najlepiej domowej)
dodatkowo 60 g roztopionego i ostudzonego masła
1 łyżka ekstraktu waniliowego
DO DEKORACJI
lukier
cukier perlisty
Wykonanie:
W misce umieszczamy letnią wodę, mleko oraz drożdże. Odstawiamy na kilka minut aż drożdże ruszą. W misce miksera umieszczamy mąkę, drobny cukier, jajko oraz roztopione i ostudzone masło. Dodajemy zaczyn i wyrabiamy ciasto. Należy je wyrabiać tak długo, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. I teraz są dwie możliwości. Pierwsza jest taka, że ciasto odstawić na 2-2 1/2 godziny do czasu podwojenia objętości i od razu przygotowywać monkey bread lub tak jak ja, ciasto odstawić na około 1- 1 1/2 godziny w ciepłe miejsce, aby ruszyło, a następnie wstawić na noc do lodówki. Następnego dnia ciasto wyjmujemy na blat na około 1 1/2 – 2 godziny przed formowaniem ciasta. Składniki posypki należy wymieszać razem. Masło roztopić i ostudzić, a następnie dodać do niego łyżkę ekstraktu waniliowego Z wyrośniętego ciasta formujemy kulki trochę większe od orzecha. Każdą kulkę namaczamy w mieszance maślano-waniliowej, a następnie obtaczamy w posypce. Kulki układamy w formie na babkę. Tak przygotowane ciasto przykrywamy folią spożywczą i umieszczamy w ciepłym miejscu na około 1 godzinę. W międzyczasie piekarnik nagrzewamy na 180 stopni C. Formę z ciastem wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 35 minut. Jeszcze ciepłe ciasto wyjmujemy z formy, studzimy na kratce. Ostudzone dekorujemy lukrem i cukrem perlistym.
SMACZNEGO!!!
Dziękuję za Twój komentarz.
1 komentarz
Biała Sowa 22 grudnia 2017 (15:27)
Pięknie i smakowicie wygląda :)
Pozdrawiam przedświątecznie.