Eko sposoby na mszyce i ślimaki - GREEN CANOE

Eko sposoby na mszyce i ślimaki

Każdy Ogrodziarz wie, że piękny ogród wymaga starannej pielęgnacji i poświęceniu roślinom uwagi. Jednak nawet najbardziej zadbana przestrzeń narażona jest na wizyty nieproszonych gości, którzy z łatwością potrafią zdewastować efekty naszej ciężkiej pracy. Na GREEN CANOE zawsze staramy się promować naturalne metody uprawy roślin, dlatego dzisiaj poznacie nasze eko sposoby na mszyce i ślimaki, które pozwalają w łagodny i bezpieczny sposób wyprosić z ogrodu niechciane szkodniki. Jeśli ten problem dotyczy również Was, to zapraszamy serdecznie do czytania:)


eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

Eko sposoby na mszyce

Mszyce to malutkie stworzenia, które potrafią wyrządzić naprawdę wielkie szkody. Pojawiają się nagle i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Można je zauważyć w dużych skupiskach, często pod liśćmi roślin. Żerują one zarówno na roślinach ogrodowych, jak i domowych – przenosząc na nie choroby wirusowe. Mszyce atakując roślinę wysysają z niej soki, przez co mogą doprowadzić do zniekształcenia pędów oraz całkowicie zahamować jej rozwój.

Na szczęście istnieją sposoby, aby ochronić nasze ogrody przed niebezpiecznymi szkodnikami. Na początku możemy zadziałać profilaktycznie. Istnieją bowiem rośliny, które skutecznie odstraszają mszyce. Są to np. cebula, czosnek, lawenda, czy mięta – mają intensywny zapach, który zadziała na naszą korzyść. Wiosną warto także przygotować wywar z czosnku i opryskać nim rośliny szczególnie lubiane przez mszyce. W 5 l wody wystarczy zagotować przez 30 minut ok. 5-6 ząbków czosnku i odstawić na 24 godziny pod przykryciem. Po tym czasie możemy użyć naszej mikstury. Taki zabieg warto powtarzać co tydzień.

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

Kiedy już pojawią się mszyce, nie jesteśmy oczywiście bezradni. Łatwym i skutecznym sposobem na walkę z nimi jest szare mydło, które charakteryzuje się silnymi właściwościami owadobójczymi. Starte mydło rozpuszczamy w gorącej wodzie – ok. 200 g na 10 l wody. Po ostudzeniu roztwór bez widocznych grudek jest gotowy do pryskania. Unikajmy jednak stosowania go na roślinach kwitnących oraz dopiero posadzonych, ponieważ możemy je w ten sposób uszkodzić.

Wrotyczu, który kiedyś stosowano jako środek przeciwrobaczy, przyprawę oraz odstraszacz moli, dzisiaj nie możemy używać ze względu na jego udowodnioną toksyczność. Nic nie stoi nam jednak na drodze, aby przygotować z niego oprysk na mszyce. 300 g świeżego lub 150 g suszonego wrotyczu zalewamy 10 l wrzątku i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie możemy spryskać nasze rośliny miksturą rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:2. Podobny wywar przygotowujemy ze skrzypu: 1 kg świeżego skrzypu zalanego 10 l wody odstawiamy na całą dobę. Następnie gotujemy ok. 30 minut i całość odcedzamy. Środek będzie gotowy po rozcieńczeniu go z wodą w proporcji 1:5.

Wyciągiem z pokrzywy podlewamy i spryskujemy zaatakowane rośliny. Świeżą pokrzywą wypełniamy luźno wiaderko, zalewamy wodą i odstawiamy do momentu aż zacznie fermentować – zauważymy pojawiające się na powierzchni bąbelki. Taki wywar przecedzamy i zużywamy od razu po przygotowaniu.

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

Dla podtrzymania efektów warto przeprowadzać te kuracje raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Eko sposoby na ślimaki

Ślimaki to kolejne intruzy, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Są żarłoczne, żywią się najchętniej młodymi roślinami i mocno je uszkadzają. Aby ochronić zieleń przed atakiem tych szkodników, możemy osłonić je korą, trocinami, żwirem, czy igłami sosny. Musimy jednak pamiętać, że ta metoda działa tylko wtedy, gdy nasza osłona pozostaje sucha.

Tak, jak w przypadku mszyc, istnieje też kilka roślin skutecznie odstraszających ślimaki. Zasadźmy więc cebulę, czosnek, gorczycę, majeranek, szałwię, czy tymianek. Nasi nieproszeni goście nie lubią również zapachu narecznicy samczej, dlatego warto spróbować ściółkować glebę liśćmi tej rośliny.

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

eko sposoby na  ślimaki GREEN CANOE

eko sposoby na mszyce i ślimaki GREEN CANOE

Miejsca, w których pojawiają się mięczaki, możemy spryskać mieszanką octu i wody w proporcji 1:1. Jest to jeden z najbardziej znanych naturalnych sposobów na walkę ze ślimakami. Z piołunu przygotowujemy natomiast gnojówkę, która jest skuteczna również przeciwko mszycom. 500 g świeżego piołunu zalewamy 10 l wody i odstawiamy na 3-4 tygodnie, mieszając co ok. 2 dni. Następnie rozcieńczamy z taką samą ilością wody i spryskujemy roślinę oraz glebę dookoła niej. Podobną miksturę wykonamy z użyciem rabarbaru. 1 kg świeżych liści zalewamy 10 l wody. Po kilku dniach, kiedy mieszanka zacznie fermentować, wylewamy całość na glebę wokół roślin.

Skutecznym sposobem na ślimaki jest również oprysk z papryki. 1 kg świeżych owoców gotujemy w 10 l wody przez ok. godzinę i odstawiamy na dwie doby. Przecedzonym odwarem spryskujemy zaatakowane rośliny.


Czy te szkodniki również bywają utrapieniem w Waszych ogrodach. Jeśli tak, to jakie eko sposoby na mszyce i ślimaki stosujecie, aby ochronić rośliny? Mamy nadzieję, że któryś z naszych przypadł Wam do gustu i pomoże pozbyć się niechcianych gości:)

Dziękuję za Twój komentarz.

1 komentarz

  • comment-avatar
    Katarzyna 11 czerwca 2019 (14:10)

    U mnie na balkonie mszyce to istna plaga, obsiadają wszystko, nawet moją ukochana miętę. Próbowałam radzić sobie z nimi wywarem z cebuli ale, to syzyfowa praca. Nie mam już do nich siły, pozostanie mi chyba tylko lawenda, bo póki co jest wolna od tych szkodników.

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.