Zaproś BEZ do ogrodu - magiczne lilaki - GREEN CANOE

Zaproś BEZ do ogrodu – magiczne lilaki

Jednym z najpiękniej kwitnących krzewów jest bez, a właściwie lilak pospolity. Jego kwiaty nie tylko są okazałe, ale również cudownie pachną. Nie potrzeba więcej powodów, aby chcieć zafundować sobie taką ozdobę na własnym podwórku. Dzisiaj porozmawiamy sobie o sposobach na zdrowy i zadbany bez w ogrodzie. Jeśli posiadacie już własne krzewy, to zainteresuje Was ich pielęgnacja, a jeśli jeszcze zastanawiacie się nad ich posadzeniem, to cóż… rozwiejemy zaraz wszystkie Wasze wątpliwości!:) MIŁEJ LEKTURY!


bez w ogrodzie Green Canoe

Bez w ogrodzie – RÓŻNE RODZAJE

Maj to miesiąc, w którym bez kwitnie i urzeka nas swoim słodkim zapachem podczas odpoczynku na świeżym powietrzu i wieczornych spacerów. Znanych odmian i gatunków tego krzewu jest naprawdę mnóstwo. Tych najpopularniejszych, sadzonych w ogrodach jest jednak kilka i szczególnie zasługują na naszą uwagę.

Lilak pospolity – najczęściej spotykany. Jego kwiaty zazwyczaj przybierają kolor bieli, różu lub fioletu. Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca (najintensywniej w maju).

Lilak japoński – najrzadziej spotykany. Potrafi osiągnąć wysokość nawet 5 m, dlatego z powodzeniem można uznać go w ogrodzie za małe drzewo. Kwitnie dość późno, dopiero w czerwcu i lipcu. Jego kwiaty są delikatne, pojedyncze i białe.

Lilak Meyera i Lilak drobnolistny – są to miniatury bzów. Rosną najczęściej do 1.5 m wysokości. Kwitną w maju i w czerwcu. Kwiaty Lilaka Meyera mają kolor lilioworóżowy, natomiast Lilaka drobnolistnego zdają się być dwukolorowe przez różnicę barw w pąku i po rozwinięciu.

bez w ogrodzie Green Canoe

Bez w ogrodzie – SADZENIE I PIELĘGNACJA

Lilaki są bardzo wdzięcznymi krzewami. Nie wymagają zbyt dużo uwagi oraz nieziemskich umiejętności ogrodniczych:) Rosną zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych i lekko zacienionych. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie, to najlepiej zabrać się do pracy wiosną albo jesienią. Latem bez będzie domagał się dużej ilości wody i może nie przetrwać. Wystarczy wykopać dołek głębszy niż wysokość korzeni i zasypać go ziemią. Pamiętajmy jeszcze o obfitym podlaniu rośliny.

Ważne jest, aby po kwitnieniu obciąć przekwitłe kwiatostany bzu. Do nawożenia krzewu należy stosować jedynie delikatne, organiczne nawozy. Dodatkowo co kilka lat powinno się przycinać zdeformowane i słabsze pędy, aby zapewnić roślinie lepszy wzrost. Nie możemy tutaj jednak przesadzić, ponieważ efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego. Poza tym bez w ogrodzie nie sprawia większych problemów.

Jeszcze kwestia, która interesuje nas chyba najbardziej. Bez można bez żadnych przeszkód podcinać w czasie kwitnięcia i umieszczać w wazonach w domu. Nie sprawdzają się zbyt dobrze jako trwałe bukiety ozdobne, ale przynajmniej przez krótką chwilę pozwalają nam rozkoszować się ich niesamowitym zapachem nie wychodząc z domu;)


To jak, zdecydowaliście się zaprosić bez do Waszych ogrodów? Mamy nadzieję, że Wy również będziecie mogli tej wiosny nacieszyć się ich pięknem. DO ZOBACZENIA!

Dziękuję za Twój komentarz.

3 komentarze

 • comment-avatar
  Małgosia 17 maja 2018 (21:14)

  Niestety w tym roku bez bardzo szybko przekwitł. Ale oko zdążyłam nacieszyć i ten zapach……

 • comment-avatar
  Barbara 17 maja 2018 (19:36)

  O tak, kocham lilaki – i maj zawsze kojarzy mi się z ich zapachem. U siebie mam lilaki Mayera, ale najbardziej cenię jednak te pospolite,bo kojarzą mi się ogrodem mojej babci.

 • comment-avatar
  Aga 17 maja 2018 (09:24)

  mam już :))) karaswicę Moskwy…cudne są ….ścięte w wazonie lubią cukier :) pozdrowionka

Skomentuj

Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.