hortensje

HORTENSJA OGRODOWA- jak sadzić i o nią dbać, by pięknie kwitła. NOWY FILM.

Hortensje ogrodowe to bohaterki naszego najnowszego odcinka. Piękne i dostojne. Przez wielu uznawane za królowe ogrodów:) Jak pielęgnować hortensje, aby pięknie się krzewiły? Co zrobić, aby pięknie kwitły? Jakie podłoże do nich dobrać pod wględem ph? Wszystkie informacje znajdziecie w naszym filmie, do którego link znajdziecie TUTAJ.

Zapraszamy do oglądania i życzymy Wam cudownych, ogrodowych chwil:)

Niekwestionowane królowe ogrodów – Hortensje. A dokładnie HORTENSJE OGRODOWE. W ogrodach goszczą od lat. Kochamy je i nie wyobrażamy sobie naszych przestrzeni bez ich pięknych, okazałych kwiatów. Traktowane z odpowiednią czułością odpłacają się nam wspaniałym kwitnieniem przez długi czas. Czego potrzebują do prawidłowego wzrostu? Jak je pielęgnować, aby zachwycały i były najpiękniejszą ozdobą naszego ogrodu?

Hortensja- charakterystyka

Hortensje bardzo często spotkać możemy w naszych ogrodach. Nic dziwnego, kiedy spektakularnie kwitną, zdobią niezwykle nasz ogród i rekompensują trud włożony w ich pielęgnację. Mówiąc o hortensji, wyróżnić musimy dwie podstawowe grupy:

1. Hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych (i to są właśnie
hortensje ogrodowe)
2. Hortensje kwitnące na pędach tegorocznych (hortensje drzewiaste oraz
hortensje bukietowe).

Dziś opowiedzieć Wam chcemy o HORTENSJACH OGRODOWYCH.
Hortensja ogrodowa to ozdobna roślina, pochodząca z Azji. Osiąga wysokość około 1,5 metra. Jej piękne kwiaty tworzące kule, mogą być wybarwione w odcieniach bieli, różu, a także niebieskiego. Kwitnie dość długo, od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Hortensja ogrodowa może być także z powodzeniem uprawiana w doniczkach. Trzeba tylko pamiętać by odpowiednio zadbać o nią przed zimą.

Hortensja bukietowa i drzewiasta to odmiany różniące się przede wszystkim kształtem kwiatów. Bukietowe swoim wyglądem nie przypominają kuli, a raczej stożek. Ich kwiaty mają kolor biały lub w odcieniach różu. Rośnie bardzo wysoko. Osiąga nawet do 2,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta, choć nazwa sugeruję, wcale nie jest drzewem. Jest wysoka- dorasta do nawet 2 metrów, ale pokrojem przypomina krzew. Jej piękne kwiaty mają formę kulistą i osiągają bardzo duże rozmiary. Ich średnica może osiągać nawet 30 cm. Te hortensje także kwitną na biało bądź mają różowawe zabarwienie. Obie kwitną na pędach tegorocznych, czyli ścinane są na wiosnę.

Hortensja ogrodowa- stanowisko i pielęgnacja

Jak nie trudno się domyśleć do pięknego wzrostu oraz kwitnienia potrzebuje odpowiednich warunków. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego stanowiska dla naszej rośliny. Hortensje ogrodowe najlepiej rosną w miejscu lekko osłoniętym, półcienistym. Potrzebuje dużo wody, dlatego pełne słońce może zbyt szybko przesuszać podłoże.
A jeśli o nie chodzi – ziemia, w której bardzo dobrze będzie się czuła nasza hortensja ogrodowa powinna być bardzo żyzna, przepuszczalna i kwaśna. Idealny odczyn pH gleby wynosi 4,3 do 6,5 a nawet 7,00 w zależności od tego jakiego koloru kwiaty mają nasze hortensje, o czym za chwilę. Przed posadzeniem rośliny do ogrodu warto sprawdzić jakie pH manasze podłoże. Jeśli jest zbyt zasadowe, trzeba będzie je zakwasić.

Jeśli myślimy o uprawie hortensji ogrodowych w donicach – także pamiętamy o odpowiednim podłożu. Najlepiej przeznaczonym wprost do uprawy hortensji ogrodowej – jak to od WOKAS SMART.  Mamy tu gotowe podłoże dedykowane specjalnie hortensjom białym oraz różowym jak również niebieskim. Oba podłoża przygotowane zostały z najlepszych składników, a co dla nas najważniejsze wzbogacono je nawozem wieloskładnikowym i to długodziałającym. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, którego każdy ogrodnik zawsze ma za mało:)

Ziemia z nawozem to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych- używamy gotowego podłoża i już, nasze hortensje będą zaopiniowane na długi czas. Podłoże o pH 4,3 – 5,2 jest dedykowane hortensjom niebieskim, ale także ogólnie roślinom kwaśnolubnym takim jak różaneczniki, azalie czy wrzosy. Podłoże dla hortensji o kwiatach białych i różowych, ma ph 5,5 – 7,00 i z powodzeniem możemy użyć je do sadzenia innych roślin ozdobnych np. róż, piwonii, jaśminowców czy malw.

Hortensje- uprawa w donicy

Samo sadzenie do donic jest banalnie proste. Wybieramy dużą donicę – tak by bryła korzeniowa miała swobodę w rozrastaniu się. Pamiętajmy by była to donica mrozoodporna – nasza hortensja ma przeżyć w niej zimę. Na dno oczywiście dajemy jak zawsze drenaż – ja stosuję keramzyt, dopiero później: podłoże, roślina i podłoże. Kolejnym czynnikiem, bez jakiego nasze hortensje nie będą pięknie wzrastały, jest woda. Niby takie oczywiste, ale bardzo często to właśnie ona jest przyczyną naszych niepowodzeń podczas uprawy tych roślin. Hortensja, czyli z łaciny HYDRANGEA oznacza „naczynie na wodę”. I właśnie tej wody potrzebuje bardzo dużo. Co nie znaczy, że należy ją przelewać, absolutnie nie. Podłoże powinno być jak najczęściej wilgotne, lecz korzenie nie powinny stać w wodzie. Dotyczy to zwłaszcza hortensji uprawianych w donicach. Przy takiej uprawie dużo łatwiej przesadzić z wodą. Dlatego zalecam stosować odpowiedni drenaż w donicy. W czasie upałów hortensje rosnące i w donicach, i w ogrodach należy bardzo regularnie podlewać i pilnować odpowiedniego nawodnienia gleby. Podczas kwitnienia hortensje oprócz podlewania wymagają również dodatkowego nawożenia. W okresie od maja do sierpnia warto je wspomóc specjalistycznymi nawozami.

A co z mrozoodpornością? Hortensje ogrodowe, zwłaszcza te młode nie są w pełni odporne na mróz i konieczne jest ich okrywanie zimą. Druga kwestia, która przywołuje wątpliwości to przycinanie. TU ROBIMY NAJWIĘCEJ BŁĘDÓW. Bardzo często przycinamy hortensje nieodpowiednio do odmiany, jaką posiadamy w swoim ogrodzie. Inaczej bowiem przycinamy naszą dzisiejszą bohaterkę – hortensję ogrodową, a zupełnie inaczej np. bukietową.

Hortensja- przycinanie

KLUCZOWY MOMENT, bardzo ważny dla tych z Was, którzy chcą cieszyć się w ogrodach pięknym kwitnieniem hortensji ogrodowych, to przycinanie pędów. Po kwitnieniu przycinamy TYLKO przekwitnięty kwitostan, tuż pod nasadą. Nie możemy zrobić tego zbyt nisko, aby nie uszkodzić pąka

wierzchołkowego, dzięki któremu w przyszłym roku zakwitną ponownie kwiaty. Hortensje ogrodowe kwitną bowiem na pędach ZESZŁOROCZNYCH. Głównym błędem jaki robimy jest ścinanie ich pędów bardzo nisko -dziwimy sie potem, że nie maja latem kwiatów.

Hortensja to przepiękna roślina, która odpowiednio pielęgnowana, potrafi nas zachwycać kwiatami przez bardzo długi czas. Wymaga odrobiny systematyczności przy podlewaniu, ale zadbana – czaruje nas i pyszni się nad pozostałymi roślinami niczym królowa. Warto po nią sięgnąć nie tylko do ogrodu, ale także w naszych przestrzeniach tarasowo-balkonowych. Jest bardzo dekoracyjna i ozdobi każde miejsce.

Dziękuję za Twój komentarz.

Brak komentarzy

    Skomentuj

    Szanuję Twoją prywatność, Twój adres mailowy nie będzie widoczny.